A fiatalokat meg kell tanítani eligazodni az őket körülvevő világban, ehhez pedig nélkülözhetetlenek a természettudományos ismeretek – hangsúlyozta Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke az MTI-nek annak kapcsán, hogy A közoktatás és a tudomány kapcsolata – tehetséggondozás címmel csütörtökön előadást tart Hajdúszoboszlón, a X. Országos Közoktatási Szakértői Konferencián.
Az MTA elnöke kifejtette, előadásában azokat a lépéseket szándékozik felvázolni, amelyeket a legsürgősebbnek tart a közoktatásban ahhoz, hogy hatékonyabb legyen a természetismeret tanítása. „A tantárgyak közötti kapcsolat erőteljesebb bemutatása a cél, valamint e diszciplínák keretében a gyakorlatközeliség. E tárgyakat úgy kell tanítani, hogy azok az adott korosztály számára felfoghatók legyenek.
Semmi értelme az olyan elméletieskedő oktatásnak, ahol a tanulók az alapokat is alig képesek felfogni – hangoztatta Pálinkás József, hozzátéve, hogy mindenekelőtt a fogalmak pontos megismertetésére van szükség. „Szabatos gondolkodás úgy alakítható ki, ha tisztázzák az alapfogalmakat, és a diákok megértik, hogy miért van erre szükség. Ahogy egy nyelvet nem lehet elsajátítani anélkül, hogy megtanulnánk a szavakat, a természettudományos ismeretek oktatása sem megy bizonyos fogalmak megértése nélkül. Ha fel akarjuk kelteni a tanulók érdekelődését, fontos megvilágítani, hogy az alapjelenség hogyan függ össze például a számítógéppel, a mobiltelefonnal, a számítógéppel vagy az erőművek által kibocsátott szennyező anyagok csökkentésével” – magyarázta.
Hozzáfűzte: a természettudományos tárgyak oktatásánál célszerű lenne megvilágítani a köztük lévő összefüggéseket. Meg kell mutatni: a kémia éppúgy a minket körülvevő természetről szól, mint a fizika, a biológia vagy földrajz. Ezek segítségével alakítható ki világos, logikus kép a világról. „A jelenlegi körülmények között abban látom a magyar természettudományos oktatás megújításának egyik, ha nem az egyetlen lehetőségét, ha kötelezővé válna az érettségin egy természettudományos tárgy. Ezt látom megoldásnak arra, hogy a diákok érezzék: ahhoz, hogy valamely felsőoktatási intézményben folytassák a tanulmányaikat, a természettudományokból is meg kell szerezniük az alapismereteket” – összegezte Pálinkás József.
Szentkirályi Alexandra: Miközben Karácsony Gergely nyaral, a budapesti közlekedés összeomlik + videó
