Matolcsy: Elhibázott a kabinet gazdasági stratégiája

Három súlyos problémát lát a kormány 2009-es költségvetési javaslatában Matolcsy György, az Orbán-kormány gazdasági minisztere. A politikus azt mondta: alapvetően elhibázott a kabinet gazdaságpolitikai stratégiája, emellett a büdzsét a reformok hiánya és hitelességi probléma jellemzi. Matolcsy szerint érdemes megfontolni az egykulcsos személyi jövedelemadót és annak családi változatát.

MNO
2008. 10. 01. 13:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Matolcsy szerint gazdaságpolitikai stratégiai hiba, hogy a kormányzat fenntartja a korábbi kiigazítás „rossz logikáját”, és folytatja a növekedési, foglalkoztatási áldozattal járó programot. A büdzsében nincs semmiféle olyan ösztönző, amely a nagyobb növekedést és a munkahelyteremtést szolgálná – emelte ki a Fidesz gazdaságpolitikusa. Matolcsy szerint a második probléma a tervezetben, hogy „reformhiányos”. Közölte: a 2009-es büdzsében nem szerepel három égetően fontos reform, a foglalkoztatási, az adó- és járulék-, illetve a fejlesztéspolitikai. A politikus a kormány által tervezett járulékcsökkentés mértékét kicsinek tartja, amely, mivel nincs világos reformkeretbe foglalva, hatástalan lesz. A hitelesség hiánya az előterjesztés harmadik hibája – fogalmazott Matolcsy. Szerinte a magyar gazdaságpolitika hitelessége annak ellenére nem állt helyre, hogy jelentősen csökkent az államháztartási deficit.

400 milliárd forinttal többet fizetünk kamattörlesztésre?

A költségvetés „önleleplező eleme”, hogy az államadósság utáni kamatfizetést 2009-ben magasabbra tervezi a kormány, mint idén – fogalmazott a fideszes politikus. Mint mondta: az államadósság utáni kamatfizetésben kockázati kamatprémium van, ennek mértékét a pénzügyi szakemberek 300-400 milliárd forintra becsülik. „Kockázati prémiumot fizet az állam az adósságfinanszírozó befektetőknek, mert hiteltelen a gazdaságpolitika” – szögezte le a volt miniszter. A kormány gazdaságpolitikája először az államháztartás egyensúlyát akarja helyreállítani, és azt követően kíván rátérni az adó- és járulékrendszer reformjára. Ez felülről vezérelt, pénzügyi megszorításos gazdaságpolitika – mondta a volt miniszter.

Matolcsy: Tíz százalékpontos járulékcsökkentés kell

A Fidesz ezzel szemben növekedéssel és foglalkoztatással állítaná helyre az egyensúlyt; ehhez meg kell előlegezni a költségvetés többletbevételeit – közölte. A politikus hozzátette: először adó- és járulék-, illetve foglalkoztatási reformra van szükség. A járulékcsökkentés mértékének legalább tíz százalékpontosnak kell lennie, cserébe a gazdasági szereplőknek vállalniuk kell egymillió adózó munkahely megteremtését tíz év alatt – szögezte le. A járulékcsökkentés forrása a folyamatos munkahelyteremtés, a megváltozott fejlesztéspolitika és a gyorsuló növekedés lenne. Másrészt 3-6 hónapon belül érzékelhetővé válna a kockázati kamatprémium csökkenési trendje, ami éves szinten 300-400 milliárd forintos megtakarítást jelent – mondta.

Rokonszenvesek az SZDSZ-javaslatok, mert mind jó irányba mutatnak, arra, hogy erősítsük a hitelességet. A liberálisok által ajánlott technikai megoldásról lehet tárgyalni – mondta a volt miniszter. Arra a felvetésre, hogy elképzelhető-e, hogy az SZDSZ-es indítványokat a négy ellenzéki párt megszavazza, azt válaszolta: „mindent el tudok képzelni, mert miközben Magyarországon kisebbségi a kormány, a világban globális pénzügyi válság van, amely mindig a leggyengébb láncszemeken üti a legnagyobbat”.

Nem lesz ingatlanadó

Matolcsy emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor pártelnök felkérte: dolgozzák ki a 2025-ig szóló jövőképet és az arra épülő stratégiát. A Jövőkép 2025 címmel megjelent dokumentum szerint olyan adó- és járulékrendszert érdemes célba venni, amely az adózás súlypontját leveszi a jövedelmekről, és még inkább a forgalmi szférára helyezi át. A fideszes politikus kiemelte: a program adóbevételi többlettel operál, amelyet új munkahelyek révén ér el. Matolcsy szerint a célokból következően érdemes megfontolni az egykulcsos személyi jövedelemadót és annak családi változatát. Szerinte megfontolandó a két- vagy háromkulcsos munkáltatói járulékrendszer, elismerve a foglalkoztatási különbségeket. A rendszerben lenne nulla kulcs, amely ott működne, ahol kirívóan alacsony a foglalkoztatás (24 év alattiak, 55 év felettiek), a járulék általános mértéke 20 százalék lenne, a részmunkaidős foglalkoztatás esetében pedig 10 százalék.

Matolcsy szerint a szociális szempontokat még erősebben kellene érvényesíteni az áfa-rendszerben. Leszögezte: az ingatlan alapú vagyonadó ezekben az években nem reális, azért sem, mert a Fidesz által szorgalmazott fordulat újból meg kívánja célozni a lakáspiac fellendítését. Az adórendszer megújítását a munkaadói járulék módosításával kellene kezdeni, azt követően az szja-rendszerrel folytatni, az áfa-rendszer átalakítása viszont hosszú távú folyamat – szögezte le a Fidesz gazdaságpolitikusa.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.