Mit akar Gyurcsány és Veres az IMF-től, ha nem hitelt?

Lássák a Magyarországot megtámadók, hogy nem vagyunk egyedül, erős szövetségesek nélkül – Gyurcsány ezzel indokolta, hogy felélénkültek a kapcsolatok Budapest és az IMF között. Magyarország kezdeményezte a tárgyalásokat, de nem akarunk hitelt felvenni – állítja Veres. • Akár pénzügyi „mentővet” is dobna a valutaalap hazánknak

MNO
2008. 10. 13. 9:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország elsőként szervezte meg a régióban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió támogatását azért, hogy „ne kelljen soha igénybe venni” – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten. Szükség van arra, hogy azok, akik az országot támadják, lássák, hogy Magyarországnak erős szövetségesei vannak, s nincs egyedül – tette hozzá a kormányfő a pénzügyi szakemberekkel folytatott megbeszélését követően tartott tájékoztatón. Veres János a sajtótájékoztató után az MTI-nek elmondta: a tárgyalásokat Magyarország kérte a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), ez azonban nem jelenti azt, hogy „hitelt vennénk fel az IMF-től”. A pénzügyminiszter elmondta: a megállapodás alapján bármi lehet az együttműködés tartalma, a későbbi folyamatok függvényében.

Gyurcsány büszke arra, hogy elsőként létünk kapcsolatba az IMF-fel

A pénzügyi válság első támadását sikeresen kivédték – mondta a miniszterelnök a tájékoztatón, de hozzátette: még „nem vagyunk túl a válságon, csak az első támadáson, a védekezés folyik”. Megjegyezte, hogy hétfőn reggel már erősödött a forint és emelkedett a Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX. A kormányfő szerint a támadás visszaverése egyrészt annak volt köszönhető, hogy „rendkívül gyorsan sikerült megtenni az első lépéseket” csütörtökön este, majd pénteken bejelentették azt a tervezetet, amely a hosszú távú védekezést szolgálja. Harmadrészt Magyarország Közép-Kelet-Európában elsőként vette fel a kapcsolatot az IMF-fel és az Európai Unióval. A nemzetközi intézmények támogatásukról biztosították az országot – ismertette a miniszterelnök. Hangsúlyozta: most az Európai Unió az esetleges támogatások terén ugyanazt ajánlja fel Magyarországnak, mint az eurózóna tagállamainak, az unióval „folytatjuk e téren is az együttműködést”.

Mind a Bankszövetség, mind a biztosítók szövetségének vezetője megerősítette, hogy a biztosítási és bankrendszer tagjai stabilak, teljesítik kötelezettségeiket – mondta a kormányfő.

Ha kell, az MNB beavatkozik

Simor András, a jegybank elnöke megerősítette, hogy folyamatosan figyelik a piacok alakulását, és ha szükséges, minden kellő intézkedést megtesznek a magyar pénzintézeti szektor védelmében. A miniszterelnökkel folytatott hétfői megbeszélésen részt vett a pénzügyminiszter, a gazdasági tárca vezetője, a jegybank elnöke és két alelnöke,a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgató-helyettese, a PSZÁF elnöke, a Bankszövetség és a Magyar Biztosítók Szövetségének vezetője.

IMF: Visszatér a bizalom

Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője hétfőn úgy vélte, hogy az eurócsoport által elfogadott akciótervet követően már semmi ok nincs arra, hogy a bizalmon ne térjen vissza a piacokon. – A bizalom vissza fog térni. Úgy gondolom, hogy most már sem a betéteseknek, sem a piaci szereplőknek, sem a vállalkozóknak nincs okuk arra, hogy bármitől is tartsanak” – mondta a volt francia gazdasági miniszter az Europe 1 francia kereskedelmi rádiónak adott interjúban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.