Most a rozmárokat vette célba a klímaváltozás

A klímaváltozás negatív hatásai a jegesmedvék és számos más állat után elérték a rozmárokat is; aggasztó hírek érkeznek Oroszország távol-keleti szegmenseiből. A jégtakaró olvadása nem vesztett dinamikájából, így viszont egyre több üvegházhatású gáz kerül a légkörbe. • Kipusztítjuk az élővilágot? + Videó

MNO
2008. 10. 03. 9:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Műholdas megfigyelésekkel 1979 óta követik nyomon a tengeri jégborítás alakulását az Északi-sarkon, és a mérési eredmények a jég folyamatos eltűnését bizonyítják. Az állandó, legalább ötéves jéggel borított terület nagysága 56 százalékkal csökkent 1985 és 2007 között. Az Északi-tengeren tavaly a nyár végére 4,13 millió négyzetkilométer kiterjedésűre csökkent a jéggel borított terület nagysága. A jégtakaró ilyen mértékű eltűnése azt eredményezi, hogy a tavasszal fellelhető jég egyre nagyobb mértékben szezonális, azaz a legutóbbi télen kialakult fiatal, vékonyabb jégtakaróból áll.

A sarkvidék kulcsfontosságú a klímaváltozás stabilizálásában. A fehér jég olyan, mint egy tükör, visszaveri a Nap hőjét. Ahol eltűnik, ott a sötét színű víz egyre több hőt nyel el, ami tovább gyorsítja a felmelegedést és a körülötte lévő jégtakaró olvadását. Az Arktisz olvadása során ráadásul egyre több olyan üvegházhatású gáz is a légkörbe kerül, melyek eddig be voltak zárva a jégbe vagy az állandóan fagyott földbe. A klímaváltozás egyik látványos hatása, hogy ebben az évben Észak-Amerika és Oroszország felett jégmentessé vált az északnyugati és az északkeleti átjáró, megnyitva ezzel a mindeddig átjárhatatlan hajózási útvonalat az Atlanti- és a Csendes-óceán között.

A klímaváltozásnak azonban ennél súlyosabb következményei vannak a sarkvidék élővilágára nézve. Az életükért úszó jegesmedvékről szóló alaszkai hírek után Oroszország távol-keleti részéről is aggasztó hírek érkeznek a klímaváltozás rozmárokra tett hatásáról. Egészen mostanáig ugyanis az év meghatározott időszakában megtalálhatóak voltak szórványosan a jégtáblák a Csukcs-tengerben, Ázsia északkeleti peremén, amelyek pihenőhelyül szolgáltak a rozmároknak. Mára azonban a tenger nyáron már egyáltalán nem fagy be. A rozmárok nem tudnak a jég nélküli, mély vízben táplálkozni, ezért kénytelenek zsúfolt területekre vonulni a Csukcs-félsziget tengerpartján. A rozmárok tömeges jelenléte táplálékhiányhoz és a vírusok elterjedéséhez vezet.

Tavaly egy mindössze 350 km-es part menti szakaszon több mint ezer elpusztult rozmárt számolt meg a WWF önkéntesekkel kiegészült személyzete.

(wwf.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.