Németország ellenzi az EU-n belüli klikkesedést

A Die Presse azt kérdezi, mennyi mecsetet képes elviselni a német társadalom. A Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti Berlin ellenkezését a Sarkozy által javasolt gazdasági szuperkabinettel szemben.

2008. 10. 26. 10:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilap Berlin: Sarkozy megoszthatja az eurócsoportot című cikkében ismerteti a pénzügyi válság kezeléséről kirobbant német-francia vitát. A berlini kormány nem tartja sokra azt a francia javaslatot, mely szerint az eurócsoport tagállamai alapítsanak európai gazdasági kabinetet. Ugyanakkor a szövetségi kormány hajlandó válsághelyzetekben érvényes további megállapodásokról tárgyalni, értesült a lap a hétvégén a kancellári hivatalból. Sarkozy kezdeményezését nem egyeztette Berlinnel. Ez a kezdeményezés ugyanis megoszthatja az EU-t. Az uniót legérzékenyebb pontján találta el, mert érinti a belső piacot is. Berlinben megjegyezték Sarkozy javaslatával kapcsolatban, hogy az európai gazdasági és pénzügypolitikai kompetenciákat világosan szabályozták. A december 12-13-i uniós csúcson megállapodtak, hogy a tanács illetékes gazdasági kérdésekben, a tanácshoz tartoznak a tagállamok pénzügyminiszterei is. A határozat értelmében az euróövezet tagállamai „informális keretek között” egyeztethetnek, de döntéseket csak a 27 tagú tanács hozhat. A kancellári hivatal álláspontja szerint nem lehetséges kihagyni az egyeztetésekből azt a 12 országot, mely nem tagja az euróövezetnek.

 

A konzervatív osztrák napilapban Eva Male Németország a „nagymecsetek táptalaja” című cikkében kérdezi, „mennyi iszlámot” képes elviselni a szövetségi köztársaság. Néhány napja nyitották meg Németország keleti felének első nagymecsetét Berlin egyik legfélreesőbb kerületében, Pankowban. Az épület autókereskedők, benzinkutak, gyorséttermek között áll. Számos civil kezdeményezést indítottak a mecset ellen, építés közben megpróbálták felgyújtani. Vegyes érzelmekkel fogadták a németek az „Ahmadijja” közösséget, melynek saját bevallásuk szerint Németországban 30 ezer tagja van, de az iszlám több országában igencsak vitatott működésük. A mecsetellenes civil kezdeményezés egy „ultraortodox, nőellenes, totalitárius szervezetről” beszél, az alkotmányvédelmi hivatalnak ugyanakkor erről nincsenek információi, Ehrhart Körting (SPD) berlini belügyi szenátor pedig örül annak, hogy a hátsó udvarok mecseteit nyilvános új épületekre cserélik. Elkészült a Merkez-mecset is, mely a legnagyobb Németországban, és amelyet éppen ma nyitnak meg Duisburgban. Itt a környéken lakók nem ellenkeztek, mert bevonták őket a tervezésbe. A mecset kupolája 23 méteres, a minaret eléri a 34 méteres magasságot és 1200-an tudnak egyszerre imádkozni benne. A mecsetet Ralph Giordano zsidó származású író bírálta, aki a duisburgi épületben elrettentő elemet és az integrációval szembeni identitás-megőrzést lát. Az író az építkezés leállítását is követelte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.