Stellan Skarsgard
„Ő volt az egyetlen ismerősöm, aki sírt, amikor meghalt Hitler”

Lemezbemutató koncert a Művészetek Palotájában –„Nyitva látám mennyeknek kapuját...”
Művészetek Palotája, 2008. október 2.
Sebestyén Márta – ének, furulya, csörgődob
Szokolay Dongó Balázs – duda, furulyák, szaxofon
Bolya Mátyás – koboz, citerák
„Ide minden fontos nyugati hatás megérkezett a századok folyamán, melyet a hazai szokásokkal elkeverve szinte a XX. századig fenntartott a népi emlékezet. Európa keleti régiójában a magyarok s a velük együtt élő más népek az ókorba visszanyúló európai hagyományokat őriztek meg, amelyek a kontinens nyugati felében talán már feledésbe is merültek” – jelentette ki Sebő Ferenc a lemezbemutatón.
A lemez anyagát – istenes és világi énekeinket – az elmúlt években számtalan csodálatos helyszínen játszhatta el Sebestyén, a katartikus pillanatokat átélve a közönséggel. „A spanyol királyi párnak palotájában adhattunk ebből ízelítőt. Maradandó élmény, mint ahogy az Árpád-házi Jolánta – I. Jakab aragón király felesége – szarkofágjánál való éneklés is, a méltán híres Jordi Savall-lal, a katalán hegyekben megbúvó ciszterci kolostorban, Vallbona de Monges-ben” – mondta az énekes.
Sebestyén meggyőződése, hogy a magyar hagyományok felismerése nagyon fontos, továbbá ezeknek a hagyományoknak az alkalmazása, mert része a kulturális örökségünknek – ebben Sebő is nagyon egyetértett vele. „A szájhagyomány szembesítése az írott hagyatékkal élvezetes és tanulságos kalandozásokat eredményez. A megőrzött régies előadásmód életre kelti a halott írásjeleket. Lemezünk az európai múlt azon töredékeit sorakoztatja egymás mellé, amelyeket egykor a magyar hagyomány őrzött meg és fejlesztett tovább” – hangsúlyozta Sebő.
Sebestyén szépen ívelő pályájának fontos „lépcsőfoka” ez a lemez, hisz gyönyörűen bekebelezi azokat a dalokat, melyek egyféle anyanyelvet is jelentenek a hallgatók és a magyarság számára. „Különböző művészek mutatkoznak meg ezen a lemezen, kedves művész barátaimmal közösen megpróbáljuk a magyar hagyományokat visszacsempészni az emberek házába, azt szeretnénk, hogy a mi kultúránk ismert legyen világszerte és itthon is. Az autentikusságnak divattá kell válnia” – említette Sebestyén.
Az énekesnő dalaiban hallani lehet a mesterek hangját, dalai a lélekből támadnak fel. „Számomra a zene tartalmazza a legfontosabb üzeneteket, a dalok lelki dolgok, ezért is nehéz a népzenét lekottázni, az emberi momentumok tartják életbe” – mondta.
Az énekes kislány kora óta a népdalok bűvöletében élt, szédelgett a lemez által feltáruló autentikus világtól, az eredeti és őszinte paraszt előadóktól. „Hangról hangra megtanultam az autentikus népzenét, a zene megnyitotta nekem a mennyek kapuját, éjjel-nappal a csángó Anna néni hangját hallgattam” – fűzte hozzá. Sebestyén éjjel-nappal dúdolta a parasztnénik dalait, fantáziájában megjelentek az arcok, tájak. „A kitűnő pedagógusom, a legendás Lukin László, Laci bácsi volt. A számomra döntő jelentőséggel bíró verseny pedig Bartók tiszteletére, halálának évfordulóján zajlott, 1970-ben. Nem túlzok, ha azt állítom, javarészt akkor dőlt el: egész életemben evvel a csodálatos zenével szeretnék foglalkozni, bár akkor még nem sejthettem, hogy mindez hivatásommá válik. A születésem óta ért zenei hatások, élmények – amelyekről egész fejezetet írhatnék – ebben mind közrejátszottak, motiváltak. Kicsit érzékelhettem tehát, hogyan is „nyíltak meg a mennyeknek kapui”.
„Az immár halhatatlan Anna nénik, Rózsi nénik, Erzsi nénik, András meg Marci bácsik, felejthetetlen gyűjtőélményeim mindörökre belém költöztek, élnek és dúdolnak velem!” – mondta Sebestyén, aki úgy véli, hogy meg kell ismerni az összes magyar népzenét, továbbá sokkal jobban tudatosítani kell ezeket az iskolákban. „Jómagam azon dolgozom, hogy tudatosítsam a népzene kultúráját, mert a népzenénknek nincsen kora, ha népzenéről van szó, akkor nincsenek határok és generációs különbségek: időtlen, kortalan!” – jelentette ki Sebestyén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.