Nyitva látám mennyeknek kapuját

Csütörtökön megjelenik Sebestyén Márta új albuma, teli istenes és világi énekekkel, melyek a Kárpát-medence kulturális hagyományait tükrözik, továbbá Európa ezredéves kultúrtörténetéhez vezetik vissza a hallgatókat. A lemezt kedden mutatták be a sajtónak.

Lukács Zsuzsa
2008. 10. 01. 8:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lemezbemutató koncert a Művészetek Palotájában –„Nyitva látám mennyeknek kapuját...”
Művészetek Palotája, 2008. október 2.
Sebestyén Márta – ének, furulya, csörgődob
Szokolay Dongó Balázs – duda, furulyák, szaxofon
Bolya Mátyás – koboz, citerák


„Ide minden fontos nyugati hatás megérkezett a századok folyamán, melyet a hazai szokásokkal elkeverve szinte a XX. századig fenntartott a népi emlékezet. Európa keleti régiójában a magyarok s a velük együtt élő más népek az ókorba visszanyúló európai hagyományokat őriztek meg, amelyek a kontinens nyugati felében talán már feledésbe is merültek” – jelentette ki Sebő Ferenc a lemezbemutatón.
A lemez anyagát – istenes és világi énekeinket – az elmúlt években számtalan csodálatos helyszínen játszhatta el Sebestyén, a katartikus pillanatokat átélve a közönséggel. „A spanyol királyi párnak palotájában adhattunk ebből ízelítőt. Maradandó élmény, mint ahogy az Árpád-házi Jolánta – I. Jakab aragón király felesége – szarkofágjánál való éneklés is, a méltán híres Jordi Savall-lal, a katalán hegyekben megbúvó ciszterci kolostorban, Vallbona de Monges-ben” – mondta az énekes.

Sebestyén meggyőződése, hogy a magyar hagyományok felismerése nagyon fontos, továbbá ezeknek a hagyományoknak az alkalmazása, mert része a kulturális örökségünknek – ebben Sebő is nagyon egyetértett vele. „A szájhagyomány szembesítése az írott hagyatékkal élvezetes és tanulságos kalandozásokat eredményez. A megőrzött régies előadásmód életre kelti a halott írásjeleket. Lemezünk az európai múlt azon töredékeit sorakoztatja egymás mellé, amelyeket egykor a magyar hagyomány őrzött meg és fejlesztett tovább” – hangsúlyozta Sebő.

Sebestyén szépen ívelő pályájának fontos „lépcsőfoka” ez a lemez, hisz gyönyörűen bekebelezi azokat a dalokat, melyek egyféle anyanyelvet is jelentenek a hallgatók és a magyarság számára. „Különböző művészek mutatkoznak meg ezen a lemezen, kedves művész barátaimmal közösen megpróbáljuk a magyar hagyományokat visszacsempészni az emberek házába, azt szeretnénk, hogy a mi kultúránk ismert legyen világszerte és itthon is. Az autentikusságnak divattá kell válnia” – említette Sebestyén.
Az énekesnő dalaiban hallani lehet a mesterek hangját, dalai a lélekből támadnak fel. „Számomra a zene tartalmazza a legfontosabb üzeneteket, a dalok lelki dolgok, ezért is nehéz a népzenét lekottázni, az emberi momentumok tartják életbe” – mondta.

Az énekes kislány kora óta a népdalok bűvöletében élt, szédelgett a lemez által feltáruló autentikus világtól, az eredeti és őszinte paraszt előadóktól. „Hangról hangra megtanultam az autentikus népzenét, a zene megnyitotta nekem a mennyek kapuját, éjjel-nappal a csángó Anna néni hangját hallgattam” – fűzte hozzá. Sebestyén éjjel-nappal dúdolta a parasztnénik dalait, fantáziájában megjelentek az arcok, tájak. „A kitűnő pedagógusom, a legendás Lukin László, Laci bácsi volt. A számomra döntő jelentőséggel bíró verseny pedig Bartók tiszteletére, halálának évfordulóján zajlott, 1970-ben. Nem túlzok, ha azt állítom, javarészt akkor dőlt el: egész életemben evvel a csodálatos zenével szeretnék foglalkozni, bár akkor még nem sejthettem, hogy mindez hivatásommá válik. A születésem óta ért zenei hatások, élmények – amelyekről egész fejezetet írhatnék – ebben mind közrejátszottak, motiváltak. Kicsit érzékelhettem tehát, hogyan is „nyíltak meg a mennyeknek kapui”.

„Az immár halhatatlan Anna nénik, Rózsi nénik, Erzsi nénik, András meg Marci bácsik, felejthetetlen gyűjtőélményeim mindörökre belém költöztek, élnek és dúdolnak velem!” – mondta Sebestyén, aki úgy véli, hogy meg kell ismerni az összes magyar népzenét, továbbá sokkal jobban tudatosítani kell ezeket az iskolákban. „Jómagam azon dolgozom, hogy tudatosítsam a népzene kultúráját, mert a népzenénknek nincsen kora, ha népzenéről van szó, akkor nincsenek határok és generációs különbségek: időtlen, kortalan!” – jelentette ki Sebestyén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.