A PEMEX (Petróleos Mexicanos) a mexikói állam olajipari vállalata, mely 1938 óta van monopol helyzetben, és jelenleg az állami költségvetés mintegy 40%-át teszi ki. Létjogosultságát az alkotmány is rögzíti, sőt előírja, hogy az olajiparnak állami kézben kell maradnia.
A PEMEX sokak szemében Mexikó nemzeti függetlenségének szimbóluma, a tulajdonjogáért vívott harcot ezért régóta fokozott nyilvánosság övezi. Felipe Calderon elnök történelmi jelentőségűnek nevezte a reformcsomag megszavazását – szerinte Mexikó és a mexikóiak egyaránt győztesnek érezhetik magukat -, és kijelentette, hogy szó sincs privatizálásról.
A törvénytervezet számos területen autonómiát biztosít a vállalat számára, bevételének nagyobb részét költheti kutatásra és fejlesztésre. A magánvállalkozók profitszerzési lehetőségeit azonban korlátozni fogják mindaddig, amíg az új rendszer ne nem váltja a hozzá fűzött reményeket. Mexikó 2006-ban még a világ 6. legnagyobb kőolajtermelőjének számított, ám a tengeri olajmezők kimerülésével az ország teljesítőképessége fokozatosan gyengül. A Mexikói-öböl egyelőre messze van a teljes kimerüléstől, a további termeléshez azonban fejlettebb technológiára és eszközökre lenne szükség – állítják a PEMEX vezetői.
(kitekinto.hu)
Elutasítják a magyarok a kéretlen LMBTQ-érzékenyítést
