Privatizálnák a mexikói olajipart?

A Mexikói Kongresszus hosszas vita után végül megszavazta azt az energia-reformcsomagot, mely lehetővé teszi a magántőke bevonását az állami olajiparba. A Képviselőház baloldali törvényhozói hevesen ellenezték a törvényjavaslatot, mivel úgy gondolják, hogy a reform valójában a PEMEX privatizálására tett alattomos kísérlet.

MNO
2008. 10. 31. 9:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A PEMEX (Petróleos Mexicanos) a mexikói állam olajipari vállalata, mely 1938 óta van monopol helyzetben, és jelenleg az állami költségvetés mintegy 40%-át teszi ki. Létjogosultságát az alkotmány is rögzíti, sőt előírja, hogy az olajiparnak állami kézben kell maradnia.

A PEMEX sokak szemében Mexikó nemzeti függetlenségének szimbóluma, a tulajdonjogáért vívott harcot ezért régóta fokozott nyilvánosság övezi. Felipe Calderon elnök történelmi jelentőségűnek nevezte a reformcsomag megszavazását – szerinte Mexikó és a mexikóiak egyaránt győztesnek érezhetik magukat -, és kijelentette, hogy szó sincs privatizálásról.

A törvénytervezet számos területen autonómiát biztosít a vállalat számára, bevételének nagyobb részét költheti kutatásra és fejlesztésre. A magánvállalkozók profitszerzési lehetőségeit azonban korlátozni fogják mindaddig, amíg az új rendszer ne nem váltja a hozzá fűzött reményeket. Mexikó 2006-ban még a világ 6. legnagyobb kőolajtermelőjének számított, ám a tengeri olajmezők kimerülésével az ország teljesítőképessége fokozatosan gyengül. A Mexikói-öböl egyelőre messze van a teljes kimerüléstől, a további termeléshez azonban fejlettebb technológiára és eszközökre lenne szükség – állítják a PEMEX vezetői.

(kitekinto.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.