Nicolas Sarkozy francia államfő és kormányának több tagja támadást intézett azon bankok ellen, amelyek a pénzügyi válságra hivatkozva az állami mentőháló védelmében sem folyósítanak hitelt a vállalkozásoknak és a lakosságnak. Sarkozy csütörtök esti beszédében a bankokat az adófizetőkkel kötött „erkölcsi paktumra” figyelmeztette, amelyet a pénzügyi rendszer összeomlásának elkerülésére rendelkezésre tartott 360 milliárd eurónyi közpénzért – kisebbrészt kölcsöntőkéért, nagyobbrészt garanciákért – cserébe vállaltak, és arra kérte az általa a múlt héten kinevezett hitelközvetítőt, hogy a nyilvánosság előtt, a sajtóban leplezzen le minden elfogadhatatlan hitelmegszorítást. Az állami támogatásért cserébe ugyanis a bankok kötelezettséget vállaltak arra, hogy évente 3-4 százalékkal növelik hiteleik összegét.
A pénzügyminisztérium számításai szerint így további 75 milliárd eurónyi hitel szabadulhat fel a gazdaság finanszírozására. A hitelfolyósítások ellenőrzésére egy hitelközvetítői posztot hozott létre az állam. Az azt betöltő személy feladata megyéről megyére ellenőrizni, hogy a bankok miként és tényleg folyósítanak-e kölcsönt a vállalatoknak.
Leállítja az állam a hitelfolyósítást a bankoknak?
A posztra kinevezett René Ricol a France Info hírrádióban pénteken nem zárta ki, hogy az állam leállítja a hitelfolyósítást azon bankoknak, amelyek nem emelik meg hiteleik összegét: – Ha a bankok elzárják a hitelcsapot, mi el fogjuk zárni a csapot a bankok felé – hangoztatta a közvetítő. Véleménye szerint a bankoknak az eddigi hitelkonstrukciók megtartása mellett az állami támogatásért cserébe kockázatot kellene vállalniuk azért, hogy a gazdasági válságban ne álljon le a termelés. A közvetítő ugyanakkor úgy vélte, hogy a bankok többsége teljesíti a kötelezettségvállalásokat, és minden vállalkozás hitelhez juthat.
(MTI)
Elutasítják a magyarok a kéretlen LMBTQ-érzékenyítést
