Súlyos a válság, de a legrosszabb még csak most következik

A feldolgozóipar világszerte súlyos recesszióban van, sőt nagy valószínűséggel már a világgazdaság jelentős része is, és az ipari termelés visszaesése „drámai ütemben gyorsul” az egyik vezető londoni befektetési csoport által összeállított legújabb globális ipari beszerzőmenedzser-index (PMI) tanúsága szerint. • Stiglitz Amerika gazdasági uralmának a végét jövendöli• A szenátus megszavazta a 700 milliárdos tervet

MNO
2008. 10. 02. 14:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Londoni hitelminősítői elemzők azt jósolják, hogy az európai vállalati szektor számára még csak most következik a válság legnehezebb időszaka. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság feldolgozószektorának egészére kivetített, a nemzetgazdasági mutatókból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét, szeptemberről kiadott csütörtöki elemzésében azt írta: az általa vezetett globális feldolgozóipari aktivitási mutató a múlt hónapban 4,4 ponttal 44,2 pontra zuhant.

Mind a havi csökkenés mértéke, mind a pontérték mélysége negatív rekord a JP Morgan globális beszerzőmenedzser-indexének 11 éves eddigi történetében, a 2001. szeptemberi amerikai terrortámadások utáni időszakkal holtversenyben. A ház londoni elemzői szerint a világ feldolgozóiparának „szélsőségesen gyenge” szeptemberi indexe erőteljes utalás arra, hogy a világgazdaság egészének nagy hányada is már recesszióban van. A globális gyáripari PMI-mutató olyan mélységben van, amely a feldolgozószektor kibocsátási értékének súlyos visszaesését jelzi.

„Különösen megrázó” zuhanás

Amikor az átfogó index legutóbb 2001 végén hasonló szinten járt, a világ ipari termelése éves szintre átszámolva 6 százalékkal zuhant. A hivatalos adatok azt mutatják, hogy az idén júliussal zárult három hónapban a globális ipari kibocsátás 1 százalékkal csökkent. A legutóbbi aktivitási mutató így a világgazdaság ipari szektorában mért eddig mérsékelt visszaesés „drámai eszkalációját” jelzi – áll a JP Morgan csütörtöki londoni összesítésében. A ház „különösen megrázónak” nevezi az új megrendelések állományának részindexében kimutatott zuhanást: az átfogó ipari teljesítményindex e fontos alkotója az augusztusi 46,8-ről a múlt hónapban 40,8-re zuhant.

A legrosszabb még csak most következik?

Az új rendelések és a raktárkészletek részindexeinek hányadosa – amely előrevetítő módon jelzi a várható további ipari teljesítményt, és 1,0 feletti érték valószínűsít élénkülést – 0,87-re csökkent, ami az eddigi legalacsonyabb szint, áll a JP Morgan elemzésében. A Standard & Poor's, a világ legnagyobb hitelminősítője csütörtökön Londonban közzétett adósminőségi elemzésében azt írta, hogy az európai vállalati szektor számára „a legrosszabb még csak most következik (...), bőséges mennyiségű jelzés van arra, hogy a helyzet folyamatosan tovább romlik”. A likviditás szűkös, különösen a spekulatív – vagyis a magas hozamú, nagy adóskockázatra besorolt – cégeknek, a hitelezők idegesek, a hitelfeltételek egyre nehezebbek az adósok szempontjából.

Nehéz megjósolni

Ráadásul most már egyik hónapról a másikra is nehéz megjósolni, hogy az adósságkibocsátók milyen piaci viszonyokkal fognak szembesülni, áll az S&P csütörtöki elemzésében. A hitelminősítő összesítése szerint a nála adóskockázati besorolással ellátott vállalati adósi kör 22 százalékára volt érvényben negatív kilátás vagy negatív előjelű felülvizsgálat a múlt hónapban, vagyis „a romlás egyértelmű” a 2007 végén mért 18 százalékos arányhoz képest. Az S&P számítási modellje szerint a spekulatív kategóriába sorolt cégadósi körben 2009 második negyedére várhatóan igen meredek ütemben 9,5 százalékra emelkedik a nem fizetővé válók aránya a június nulla és a júliusi 0,47 százalékról.

A kelet-európai térség is megszenvedi a globális pénzügyi válságot

A Financial Times csütörtökön „vállalatvezetők és döntéshozók” véleményét idézve azt írta: a kontinentális Európa az amerikainál is mélyebb recesszió felé tart, mivel nincs meg a szükséges rugalmassága ahhoz, hogy reagálni tudjon a romló gazdasági helyzetre. A londoni üzleti napilap forrásai szerint az európai befektetői és vállalatvezetői kör azt szeretné, ha az euróövezeti jegybank (EKB) feladná az inflációra összpontosító pénzügypolitikáját, és az elhúzódó recesszió kivédésére koncentrálna. A Moody's Investors Service előző nap Londonban kiadott átfogó elemzésében azt írta: korábbi várakozásával ellentétben most már egyre valószínűbb, hogy a kelet-európai felzárkózó térség is megszenvedi a globális pénzügyi válságot. A nemzetközi hitelminősítő negyedéves helyzetértékelése szerint jóllehet Kelet-Európa egészében már három hónappal ezelőtt – az előző, hasonló prognózis kiadásának idején – is látszott a kereslet és a piaci bizalom valamelyes kezdeti gyengülése, a Moody's még akkor is azzal számolt, hogy ez a térség kevésbé fogja megszenvedni a válságot, mint Nyugat-Európa. A pénzügyi válság azonban már olyan mély, hogy a nagy térségi gazdaságok bankszektorára és piacaira is elkezdett hatni.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.