Szorgalmasan dolgozott az adóhivatal a Dél-Alföldön

Az adóhiány megközelítette a 3 milliárd forintot – írja közleményében az APEH Dél-alföldi Regionális Igazgatósága. Az adóhivatal portyája során augusztus végéig mintegy félezer vagyonosodási vizsgálatot végzett el. Az adózók próbáltak trükközni is.

MNO
2008. 10. 01. 12:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy félezer vagyonosodási vizsgálatot fejezett be az APEH Dél-alföldi Regionális Igazgatósága augusztus végéig, az ellenőrzések 71 százaléka megállapítással zárult, a feltárt adóhiány megközelítette a 3 milliárd forintot – tájékoztatta Németh Gabriella, az igazgatóság sajtóreferense az MTI-t szerdán, közleményben. Az ellenőrzések 80-90 százalékában az adózók eltitkolni kívánt jövedelmüket oly módon próbálják igazolni, hogy kiadásaik fedezeteként más személy által nyújtott kölcsönt jelölnek meg – áll a közleményben.

Az APEH ellenőrzési tapasztalatai szerint ezeknek a kölcsönügyleteknek a jelentős része a valóságban nem történt meg, tényleges jogügylet nem áll a háttérben, az utólag kreált megállapodás célja az adójogi következmények kijátszása. Olyan kirívó eset is előfordult, hogy a szerződésben szereplő partner nem is ismerte az adósát, vagy nem létező, illetve cselekvőképtelen személy „nyújtott” kölcsönt, de hivatkozott az adózó olyan személy segítségére is, aki a kölcsönügylet időpontjában már elhunyt.

A közlemény kitér arra is, hogy az adózóknak és a kölcsönszerződést esetleg szívességből aláíró másik félnek is fel kell mérnie a jogügylet, illetve a vizsgálat során tett nyilatkozatának súlyát és következményeit. A körülmények tisztázása érdekében ugyanis az adóhatóságnak széles körű eljárási lehetőségei, kötelességei vannak. A revízió megvizsgálja a kölcsönt nyújtó fél bevallásait is, és amennyiben azok nem támasztják alá a szerződésben szereplő adatokat, az érintett személlyel szemben haladéktalanul ellenőrzést rendel el az adóhatóság. Az esetlegesen feltárt szabálytalanságok adó- s akár büntetőjogi következményekkel is járhatnak.

Bűncselekmény – többek között okirathamisítás – alapos gyanúja esetén ugyanis az adóhatóság köteles büntetőfeljelentést tenni – áll a közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.