A Cseh Nemzeti Bank csökkentette alapkamatát

A Cseh Nemzeti Bank csütörtökön háromnegyed százalékponttal 2,75 százalékra csökkentette alapkamatát, a kéthetes repót, megelőlegezve az Európai Központi Banktól várt enyhítést. A döntés megfelelt az elemzői várakozásnak.

MNO
2008. 11. 06. 12:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előzőleg, október végén a Szlovák Nemzeti Bank fél százalékponttal 3,75 százalékra csökkentette alapkamatát, a Lengyel Nemzeti Bank nem változtatott a 6,00 százalékos alapkamatán, és a Román Nemzeti Bank sem módosította a 10,25 százalékos szintjét. A Magyar Nemzeti Bank október 22-i hatállyal 3 százalékponttal 11,5 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot.

A cseh központi bank fő gondja kevésbé a nemzetközi pénzügyi válság, amelynek közvetlen hatásai gyakorlatilag nincsenek Csehországban, eltekintve a gazdasági növekedés ott is várható lassulásától az exportpiacok szűkülése miatt, amire a cseh autóipar már erősen panaszkodik. A cseh központi bank mindenekelőtt a korona erősödését szeretné megakadályozni, mert a kis hozamú, biztonságosnak tartott cseh korona továbbra is térségi tartalékvalutaként működik a nagyobb kockázatokat kerülő befektetők számára. Ezért a bank nem akar nagyobb rést az EKB és a cseh alapkamat között.

Ez akkor is a kamatcsökkentés mellett szólt, ha szeptemberben gyorsult kissé a tizenkét havi infláció Csehországban: 6,6 százalékra az augusztusi 6,5 százalékról. Tavaly szeptemberben 2,8 százalékos volt. A tizenkét havi infláció idén februárban, 7,5 százalékon, tízéves rekordra hágott.

Csehországban jócskán lassult a béremelkedés. A második negyedévben a 23 182 koronás (222 497 forint) bruttó átlagbér 8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, de vásárlóértéke csak 1,1 százalékkal volt nagyobb annál, jelentették a cseh statisztikai hivatalban szerdán.

Az első negyedévben a 10,2 százalékos emelkedés 2,6 százalékos reálnövekedésnek felelt meg, a tavalyi második negyedben a 7,4 százalékos számszerű többlet 4,9 százalékos reálnövekedést ért, rendre éves összehasonlításban. Idén az első félévben átlagosan 9,1 százalékos nominális javulásból átlagosan 1,9 százalékos reálbér-emelkedés adódott, tavaly az első félévben 7,6 százalékos nominális fizetésemelkedés 5,5 százalékos reális javulást jelentett.

A reális bérnövekedést nem csupán az infláció gyorsulása fogta vissza, hanem a központi takarékosság is. A közületeknél a második negyedévben csak 3 százalékkal volt magasabb az átlagbér, mint egy évvel azelőtt, és ez 3,6 százalékos reális csökkenést jelentett. A közszférában tavaly a második negyedben 6,1 százalékkal, azaz reálisan éppen 3,6 százalékkal emelkedett az átlagbér. A magánszektorban a második negyedévben 9,3 százalékkal magasabb volt az átlagfizetés, ez 2,3 százalékos reális emelkedésnek felelt meg. Ott a tavalyi második negyedben 7,8 százalékkal, illetve reálisan 5,3 százalékkal emelkedett az átlagfizetés, rendre az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A Cseh Nemzeti Bank legutóbb februárban emelte irányadó kamatát, a kéthetes repót, negyed százalékponttal 3,75 százalékra, közel hatéves csúcsra. Sokáig jelezte, hogy továbbra is szigorításra hajlik az infláció miatt, a cseh korona rekord drágulása és a gazdasági növekedés lassulása azonban augusztus elején mégis az ellenkező irányba, negyed százalékpontos kamatcsökkentésre kényszerítette a bankot, 3,50 százalékra.

Bár a tizenkét havi infláció az utóbbi hónapokban elmaradt a februári 7,5 százaléktól, amely tízéves rekord volt, de a drágulás lassulása lényegében megállt. A szeptemberi, 6,6 százalékos ütem is fényévnyire van a cseh központi bank 3 százalékos állandó céljától, plusz-mínusz 1-1 százalékpontos tűréssel. Tavalyról 2,8 százalékos, idénre 5,5 százalékos évi átlagos inflációt valószínűsít a cseh pénzügyminisztérium. Mindazonáltal a központi bank már középtávon az infláció lassulására számít: jövőre a második negyedévre 3,4 százalékos, a jövő évi utolsó negyedre 2,5 százalékos inflációt jósol. Ebből a piacon arra következtetnek, hogy a helyzet szeptemberi rosszabbodása ellenére a központi bank kamatcsökkentési hajlandósága továbbra is változatlan.

Csehország hazai összterméke a második negyedévben 4,6 százalékkal, az első negyedévben még 5,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Tavaly 6,6 százalékkal bővült a 2006-os, 6,4 százalékos évi átlagos ütem után. A cseh pénzügyminisztérium tavalyról 6,1 százalékos gazdasági növekedésre számított eredetileg, de idénre már csak 4,7 százalékosat jósolnak, csakúgy, mint az Európai Bizottság. Jövőre 3,7 százalékos ütemet tart elképzelhetőnek a cseh pénzügyminisztérium – bár csütörtökön a Hospodarské Noviny idézte Miroslav Kalousek pénzügyminisztert, aki azt mondta, hogy a jövő évi növekedés „talán nem lesz kisebb 3 százaléknál”.

A cseh lakosság számára a viszonylag bő esztendő mihamarabb véget ért, ez az év az alacsonyabb jövedelműek számára adóemeléssel, áfaemeléssel, a szociális programok szigorításával, az egészségügyben önrész (vizitdíj) bevezetésével kezdődött.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.