A Gyurcsány-kormány bizonytalan és döntésképtelen

A Die Welt beszámol a németországi vasasszakmában e héten kezdődő figyelmeztető sztrájkokról. A Die Presse szerint a pénzügyi válság kezelésének első hetében a Gyurcsány-kormány bizonytalan és döntésképtelen volt.

2008. 11. 03. 11:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Péter Bognár Magyar pillantás a szakadék mélyére című cikkében foglalkozik az államcsődöt hajszán híján elkerülő Budapesttel. Magyarországot brutális erővel érte a globális pénzügyi válság. Miután egyre hangosabbakká váltak a figyelmeztető hangok, amelyek az államcsődöt festették a falra, Gyurcsány Ferenc kisebbségi kormánya a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordult pénzügyi segítségért. Az előző héten az IMF, a Világbank és az EU 20 milliárd eurós hitelkeretével sikerült a legveszélyesebb következményeket elhárítani. Így – óriási zuhanás után – ismét stabilizálódott a forint. Az IMF igényeinek megfelelően a Gyurcsány-kormány új megszorítócsomagon dolgozik, amely drámaian csökkentené az állami kiadásokat. Gyurcsány és kisebbségi kormánya az elmúlt két hétben hektikus válságkezeléssel tűnt ki, miközben a válság elején bizonytalankodónak és döntésképtelennek látszott. Csak akkor, amikor a BUX és a forint már a szakadékba zuhant, jelent meg a színen a kormányfő. Az összehívott nemzeti csúcson még világosabbá váltak a nagy pártok ellentétei. Míg a csúcs előtt még úgy tűnt, a két nagy párt közeledik egymáshoz, addig az eseményen az ellenzék őket tette felelőssé az egész válságért. Tekintettel a hatalmas hitelre, Magyarországot az „EU szégyenfoltjának” nevezte a Fidesz. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerint a válságból kivezető út többek között egy jelentős adócsökkentés lenne. Az ellenzéki párt azzal érvel, hogy a hatalmas magyarországi adóteher csökkentésével lehet ismét lendületbe hozni a gazdaságot. Az adócsökkentés mellett szünet nélkül követelik a kormányfő lecserélését. A válság, úgy tűnik, megerősítette Gyurcsány és kormánya pozícióit. Néhány hete még heves viták zajlottak arról, hogy Gyurcsány még a ciklus vége előtt távozhat, ma már azt sem tartják kizártnak, hogy a 2010-es választásokig hatalmon maradjon.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Vasmunkások tízezrei tették le a munkát című cikkében elemzi a bértárgyalásokat kísérő sztrájkokat. A német vasasszakszervezet (IG Metall) vasárnap reggelre virradóra a fém- és elektromos iparban bővítette ki figyelmeztető sztrájkját. Számos foglalkoztatott letette a munkát, hogy így támogassa a szakszervezetek nyolcszázalékos bérkövetelését. Az IG Metall péntekig kívánja növelni a munkaadókra nehezedő nyomást. A szakszervezetek elutasítják a munkaadók által 2009-re ajánlott, 2,1 százalékkal magasabb fizetést s az idei novemberre és decemberre javasolt 0,8 százalékot. Szerintük „provokáció”, hogy a 3,6 millió foglalkoztatottnak még az infláció kiegyenlítését sem ígérik. Bajorországban éjféltől a dillingeni BSH Bosch és Siemens háztartási gépgyár alkalmazottai, valamint a wemdingi autóbeszállító, a Valeo munkásai függesztették fel a munkát. Szakszervezeti adatok szerint Dillingenben közel 50, Wemdingben 100 fő nem vette fel a munkát. A baden-württembergi Nagoldban működő Helag beszállítói ugyanúgy sztrájkba léptek, mint a waiblingeni Stihl üzem munkásai. A munkaharcban az egész ország vasmunkásaival számolnak a szakszervezetek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.