Somogyi Ferenc, a Felszámolók Országos Egyesületének elnöke szerint már az idei első három negyedévben 10 százalékkal nőtt a Magyarországon felszámolt cégek száma az előző év hasonló időszakához képest. Minderről a Napi Gazdaság által szervezett konferencián beszélt. A szakértő jelezte azt is, hogy a felszámolás alatt lévő cégek általában vagyontalanok, vagyis ez azt jelenti, hogy 90 százalékuknál még a költségek fedezetére sincs vagyoni fedezet.
Somogyi mindehhez hozzátette, hogy jelenleg Magyarországon a cégek úgynevezett kiüresítése a jövedelemszerzés egyik jól jövedelmező, illegális formája. Mindez a szakember szerint a magyar államnak évente 1500-2000 milliárd forint kárt okoz. Egyben jelezte azt is, hogy a jövő év második, illetve harmadik negyedévében várja Magyarországon a gazdasági válság miatt kialakult helyzetben a nagy felszámolási hullámot. Ez azokat a cégeket is érinteni fogja, amelyek nagy multinacionális vállalkozások beszállítói.
Zárda Olivér, az Euler Hermes Magyar Hitelbiztosító Zrt. igazgatósági tanácsának tagja azt húzta alá, hogy a válságkezelési eszközök közül a hitelbiztosítás jó eszköz lehet az esetleges károk csökkentésére.
EBRD: bizonytalanság a térségben
Magyarország kapta az idén is a legjobb osztályzatokat a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által az átalakuló térségről kedden kiadott éves jelentésben, amely szerint azonban a kedvezményezett térség egészének kilátásai tíz éve nem voltak olyan bizonytalanok, mint most.
A Jelentés az átalakulásról (Transition Report 2008) című, az EBRD tevékenységi területéhez tartozó 28 kelet-európai és közép-ázsiai ország éves haladását felmérő, 224 oldalas elemzésből kitűnik, hogy az egyes átalakulási kategóriákra adott osztályzati listán Magyarország továbbra is osztályelső. A piaci átalakulásban elért haladásra még 1994-ben kidolgozott, 1-től 4 pluszig terjedő EBRD-osztályzati csoportban az átlagos magyar osztályzat 3,96, amellyel Magyarország a teljes mezőnyt vezeti.
Az idei jelentés szerint az átalakuló térség egésze az elmúlt évek élénk növekedése és reformeredményei után most bizonytalanabb jövő elé néz, mint az 1998-as oroszországi pénzügyi válság óta bármikor. A globális pénzügyi rendszer „példátlanul viharos” időszaka nyomán a világ legfejlettebb gazdaságai – az Egyesült Államok, az euróövezet, Nagy-Britannia és Japán – gazdasági teljesítménye stagnálni fog vagy visszaesik az idén és jövőre. Ennek következtében az EBRD-térség növekedési üteme is várhatóan meredeken zuhanni fog 2009-ben.
(MTI)
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
