Orbán Viktor
Új Audi gyártása indul Magyarországon, Orbán Viktor hamarosan bejelentést tesz

A Fidesz szerint a panelprogram sikertelen, az emberek a jelentős áremelés miatt kétségbeesésükben adnak be pályázatot – mondta reagálásában László Tamás, az ellenzéki párt lakótelepi munkacsoportjának vezetője sajtótájékoztatón Budapesten. A képviselő úgy vélte, azért emelkedett meg a panelpályázatok száma, mert 2007-ben nem volt ilyen lehetőség. Hozzátette ugyanakkor, hogy a megvalósítás a hosszas közbeszerzés miatt csak 2009-ben kezdődhet meg, a tényleges kifizetésekre pedig csak 2010-ben kerül sor, így a kormány „kibekkelte” az egész panelprogramot. László Tamás kitért arra, hogy egy panellakás felújítására átlagosan 1,2 millió forintra lenne szükség, ám a kormány csak ennek töredékét tudja e célra fordítani. Mint felsorolta, szó sincs a panelházak gépészeti rendszereinek, az elektromos hálózatnak, a szellőzésnek, a fűtési rendszernek, a víz- és csatornahálózatnak a megújításáról, csupán nyílászárócsere lesz és a külső homlokzat szépül meg, bár ez sem az elvárt színvonalon. Megtévesztőnek nevezte azt a kormányzati propagandát, hogy felújításról van szó. Valójában csak karbantartás történik – szögezte le a fideszes képviselő, aki egyenesen „kormányzati hazugságnak” nevezte, hogy egy-egy felújítás után mekkora megtakarítást érhetnek el a panellakásban élők. Úgy vélte, a kormány sikerpropagandája az 1970-es éveket idézi, ám az emberek kézhez kapják minden hónapban a számlát, és tudják, mi a valóság. László Tamás közölte: meg kell vizsgálni, hogy a 34 milliárdos támogatást a leghatékonyabban, legcélszerűbben használták-e fel.
A 2008. február 1-jén kiírt pályázatok benyújtási határideje szeptember végén lejárt, minden eddiginél több pályázat érkezett a panel- és kéményfelújítási programokra – mondta Jauernik István. Hozzátette: a 2000 pályázat alapján 100 ezer lakás újulhat fel, ez hozzávetőleg 250 ezer ember érint.
A panelprogramra 2011-ig összesen 30 milliárd forint áll rendelkezésre, pénzhiány miatt a tárca nem fog elutasítani pályázatot – jelentette ki az államtitkár. Kiemelte: a panelpályázatok átlagos támogatási igénye megnőtt, az eddigi 200 ezerről 310 ezer forintra.
Első ütemben a kéményfelújítási pályázatokat bírálja majd el a tárca november végén, december elején, az állami támogatások folyósítására 2009 januárjában kerülhet sor – szögezte le Jauernik István. A panelprogram támogatási igényeinek kifizetéséről azt mondta, hogy ezek a lakóközösség támogatási igényeitől és az önkormányzati részkifizetésektől függnek, három év alatt folyamatosan történik meg a kifizetés.
Az államtitkár szólt arról, hogy 2007-ig a panelprogram keretében 190 ezer lakás újult meg mintegy 34 milliárd forint állami támogatással. A kéményfelújítási program 10 500 lakást érintett, erre 650 ezer forintot költött az állam.
Jauernik István emlékeztetett arra, hogy február 1-jén megváltoztak a pályázati szabályok: 500 ezer forintra emelkedett a lakásonként adható állami támogatás mértéke, illetve önkormányzati támogatás nélkül is lehet pályázni. Kérdésre válaszolva az államtitkár azt mondta, a tervek szerint a tárca jövőre is indít panelprogramot, abban bízva, hogy ahhoz meglesz a költségvetési támogatás.
A kormány üdvözli a parlament két a Robin Hood-adóval kapcsolatos döntését – mondta a tájékoztatón a kormányszóvivő. Budai Bernadett emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés parlamenti többsége 19 igen, 193 nem és 158 tartózkodás mellett elutasította hétfőn azt az SZDSZ-es módosító indítványt, amely a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényből elhagyta volna a jövőre bevezetendő nyolcszázalékos Robin Hood-adót. A Ház ugyanakkor 364 igen, 7 nem szavazattal elfogadta azt a szocialista indítványt, amely leszűkíti az eredeti javaslat adófizetői körét a nagy energiaellátó és kereskedő cégekre.
A két döntés azt bizonyítja, vannak Magyarországon olyan felelősen gondolkozó politikai erők, amelyek egyetértenek a kormánnyal abban, hogy csökkenteni kell a távfűtéses lakásban élők terheit, és ehhez szükség van a különadóra – szögezte le a kormányszóvivő. Mint mondta, a Robin Hood-adó teszi lehetővé, hogy a távfűtéses lakások energiafelhasználása mérhető, szabályozható legyen, és ennek forrását a feszített költségvetési tervezés mellett is biztosítani tudja. A különadóból származó bevétel fedezi jövőre a távhő-kompenzációs rendszert is. A kormány álláspontja szerint a támogatást azok fizessék meg, akik az elmúlt időszakban a legnagyobb haszonra tettek szert abból, hogy nőttek az energiaárak – közölte Budai Bernadett.
(MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.