Alapítvány kutatja Horn Gyula világképét és munkásságát

Az Egy Emberibb Világért alapítvány célja, hogy feltárja azokat a történelmi okokat, amelyek az emberek közötti távolságtartás, az egymás iránti közömbösség, a viszály és a meg nem értés forrásai, és ezáltal megteremtse a közeledés feltételeit – mondta Ormos Mária akadémikus, az alapítvány kuratóriumának elnöke hétfőn, a szervezet bemutatkozó sajtóbeszélgetésén Budapesten. Kiemelten szeretnének foglalkozni Horn Gyula világképével és munkásságával is.

MNO
2008. 11. 10. 12:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alapítvány a fiatal, de tehetségüket már igazolt kutatókat ösztöndíj-kiegészítéssel szeretné támogatni, bízva abban, hogy az ő eredményességük előmozdítása mellett a társadalom számára is hasznos munkák születnek. A szervezet olyan kutatásokat támogat majd, amely az elmúlt 25-30 év magyar és európai vonatkozású eseményeit dolgozza fel, különös figyelemmel a külkapcsolatokra, a szomszédsági és hazai nemzeti, vallási és etnikai csoportok közötti viszonyra. A diplomáciai mellett a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok is a vizsgálat tárgyát képezhetik.

Helyt kívánnak adni minden társadalomtudományos közelítésnek, vagyis nemcsak történeti, hanem szociológiai, közgazdasági, társadalompszichológiai és interdiszciplináris értekezéseket is támogatnak, mert szerintük ezáltal közelebb lehet jutni a nemzeti problematika megértéséhez és esetleges kezeléséhez. Kiemelten szeretnének foglalkozni Horn Gyula világképével és munkásságával, mert Rákóczi Ferenc, Kossuth Lajos és Nagy Imre mellett vele lehet találkozni a nyugat-európai történelemkönyvekben, ő az, akire a rendszerváltáskori határzárátvágás és határnyitás során felfigyelt a nyugati közvélemény – mondta Ormos Mária.

A kutatásokat az alapítók adományaiból álló pénzalapból fogják támogatni 2009-től, a későbbiekben pedig – az eredmények függvényében – műhelyvitákat, konferenciákat szeretnének szervezni.

Az alapítók között szerepel Gyurcsány Ferenc, Fazakas Szabolcs, Kapolyi László, Kiss Péter, Kósáné Kovács Magda, Kovács László, Szekeres Imre és Tabajdi Csaba. A kuratórium tagjai: Frenkl Thurzó Tibor, József-Polonyi Gábor, Koroncz Ágnes, Nemcsók János, Suchman Tamás és Szabó Vilmos, elnöke Ormos Mária.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.