Az alapítvány a fiatal, de tehetségüket már igazolt kutatókat ösztöndíj-kiegészítéssel szeretné támogatni, bízva abban, hogy az ő eredményességük előmozdítása mellett a társadalom számára is hasznos munkák születnek. A szervezet olyan kutatásokat támogat majd, amely az elmúlt 25-30 év magyar és európai vonatkozású eseményeit dolgozza fel, különös figyelemmel a külkapcsolatokra, a szomszédsági és hazai nemzeti, vallási és etnikai csoportok közötti viszonyra. A diplomáciai mellett a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok is a vizsgálat tárgyát képezhetik.
Helyt kívánnak adni minden társadalomtudományos közelítésnek, vagyis nemcsak történeti, hanem szociológiai, közgazdasági, társadalompszichológiai és interdiszciplináris értekezéseket is támogatnak, mert szerintük ezáltal közelebb lehet jutni a nemzeti problematika megértéséhez és esetleges kezeléséhez. Kiemelten szeretnének foglalkozni Horn Gyula világképével és munkásságával, mert Rákóczi Ferenc, Kossuth Lajos és Nagy Imre mellett vele lehet találkozni a nyugat-európai történelemkönyvekben, ő az, akire a rendszerváltáskori határzárátvágás és határnyitás során felfigyelt a nyugati közvélemény – mondta Ormos Mária.
A kutatásokat az alapítók adományaiból álló pénzalapból fogják támogatni 2009-től, a későbbiekben pedig – az eredmények függvényében – műhelyvitákat, konferenciákat szeretnének szervezni.
Az alapítók között szerepel Gyurcsány Ferenc, Fazakas Szabolcs, Kapolyi László, Kiss Péter, Kósáné Kovács Magda, Kovács László, Szekeres Imre és Tabajdi Csaba. A kuratórium tagjai: Frenkl Thurzó Tibor, József-Polonyi Gábor, Koroncz Ágnes, Nemcsók János, Suchman Tamás és Szabó Vilmos, elnöke Ormos Mária.
(mti)