Bush: A válság nem ért véget, és még sok munka van hátra + Képek

George Bush szerint máris haladás történt a globális pénzügyi válságról kezdődött washingtoni csúcsértekezleten; az amerikai elnök a szombaton kezdődött, zárt ajtók mögötti egyeztetés előtt nyilatkozott.

MNO
2008. 11. 15. 15:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bush úgy látja: a krízis okait és kezelésének útjait kereső mintegy kéttucatnyi állam- és kormányfő „közeledik egy olyan megállapodáshoz, amely a kockázatos befektetések és a szabályozási hiányosságok jobb felderítését célozza”. Az amerikai elnök leszögezte: a válság nem ért véget, és még sok munka van hátra. A G20-csúcs résztvevői megvitatják, hogyan lehet elkerülni a jövőben a mostanihoz hasonló, globális gazdasági összeomlással fenyegető válságokat. Amerikai hírtelevíziók beszámolója szerint a washingtoni építészeti múzeumban rendezett tanácskozáson – amelyhez foghatót csaknem egy évtizede nem rendeztek – olyan akciótervet igyekeznek elfogadni, amely nyitottabbá teszi a pénzügyi piacokat, és rendelkezik egy korai előrejelző rendszer létrehozásáról. Ez utóbbi segítségével lehetne kitapintani az olyan spekulációs őrületet, amely az amerikai házingatlan-piaci buborékot felfújta.

George Bush szokásos szombati rádióbeszédében úgy értékelte, megkezdődött a hitelpiacok olvadása. Hangsúlyozta, hogy a válság nem a szabadpiaci kapitalizmus kudarcát jelenti, és a kormányzati beavatkozás nem lehet gyógyír mindenre. „A szabadpiac kapitalizmus előnyei több évtized óta bebizonyosodtak” – mondta, és a szabad kereskedelem fenntartásának fontosságát hangsúlyozta. A Fox News konzervatív hírcsatorna értékelése szerint ez a találkozó alapvetően jelképes értékű, de ebben a fontos kérdésben annak is ereje van, hogy egy ilyen szintű találkozóra sor kerül.

Képek: Reuters

Elemzők szerint a vezetőknek vigyázniuk kell, hogy a tanácskozás ne forduljon vádaskodásba, amely csak gyöngítené a törékeny piacokat. Angela Merkel német kancellár riportereknek azt mondta: egyetértés fog születni egy olyan tervről, amely csaknem 50, jövő márciusig végrehajtandó intézkedést tartalmaz. „A lényeg az, hogy minden piaci szereplőt, minden terméket és piacot valóban szabályozni és ellenőrizni kell” – szögezte le. Gordon Brown brit miniszterelnök a tanácskozás megkezdése előtt úgy nyilatkozott, hogy a vezetők haladást érnek el „nehéz feladatokban”. Hozzátette, hogy valószínűleg nem születik végső megállapodás a globális szabályozás és reform részleteiről. Várható eredménynek nevezte, hogy a találkozó részvevői gyors hatású lépésekről, például adócsökkentésekről vagy a közkiadások növeléséről dönthetnek. A zárónyilatkozat szövegét ismerő európai diplomaták jelezték: a következő pénzügyi válságkonferenciát valószínűleg 2009 áprilisában, Londonban, Párizsban vagy Tokióban rendezik meg, amelyen már az új amerikai elnök, Barack Obama is jelen lehet. Obama szombati rádiós üzenetében üdvözölte a válságtanácskozást. Mint hangsúlyozta, „a globális gazdasági krízis koordinált globális választ igényel”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.