Drágul az olaj

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj péntek reggel 49,23 dollár volt Londonban a legközelebbi határidőre, 1,15 dollárral drágább a csütörtöki zárónál. Hajnalban 68 centtel olcsóbb volt a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 3,64 dollárral olcsóbbodott.

MNO
2008. 11. 21. 7:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate péntek reggel hordónként (159 liter) 50,30 dollár volt a chicagói Globexen, 88 centtel drágább a csütörtöki New York-i zárónál. Hajnalban 1,02 dollárral olcsóbb volt a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 4,68 dollárral olcsóbbodott.
Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin gallononként (3,78 liter) 1,0340 dollár volt a Globexen, 0,0270 dollárral drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 0,1000 dollárral olcsóbbodott. A földgáz millió brit hőegységenként (mmbtu, hozzávetőleg 28,264 köbméter) 6,280 dollár volt a Globexen, 0,036 dollárral olcsóbb a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 0,427 dollárral olcsóbbodott. Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 526,25 dollár volt, 3,50 dollárral olcsóbb a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 17,50 dollárral olcsóbbodott.

Pénteken korán három és fél évi mélypontra esett a kőolaj ára a szabadpiacon, de az ázsiai részvénytőzsdék föllendülése nyomán reggelre megfordult az irányzat. A jegyzések azt jelzik, hogy a kőolaj ára pénteken már a legnehezebben, legdrágábban kitermelhető, úgynevezett marginális mezők becsült kitermelési önköltsége, hordónként 50 dollár alá került néhány centtel. Ez hosszabb távon a kutatás-feltárás, a beruházások, a fejlesztések elmaradásával fenyegetne, függetlenül attól, hogy a világpiac jelenleg szinte úszik az olajban.

A júliusi, 147 dollár fölötti csúcsról kezdődött, zuhanásszerű olcsóbbodás már hetekkel ezelőtt véget ért: a kőolaj ára egy ideje 50-60 dollár között ingadozik, jelentős drágulásra azonban továbbra sincs kilátás. Belátható időre azonban megszilárdíthatja a kőolaj árát, ha megerősödik a piacon annak tudata, hogy a jelenlegi árakon nehezen bővíthetők a tartalék termelőkapacitások szerte a világon.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemrég 2,2 százalékra rontotta a világgazdaság jövő évi átlagos növekedésére szóló előrejelzését, az októberben jósolt 3,0 százalékról. Magánbankok elemzői többnyire csak 1-1,2 százalékos világgazdasági növekedést valószínűsítenek jövőre. Szakértők szerint 2 százalékos növekedési világátlag alatt a kőolaj ára még 70-80 dollárig sem igen törhet föl, pedig ez minimálisan szükséges lenne a kitermelés hosszabb távra tervező fejlesztéséhez, bővítéséhez.

Az OPEC arab tagországai megkezdték a november elsejétől érvényes, 1,5 millió hordós kvótacsökkentéssel járó termeléscsökkentést, de a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint januárig is csak összesen 1,1 millió hordós termeléscsökkentés várható az OPEC-től. Akárhogyan is, az OPEC csak a túltermelés növekedését fékezheti, a kereslet élénkítésére nincs módja. Az amerikai energiaügyi minisztérium a múlt héten úgy becsülte, hogy az amerikai olajfelhasználás az idén egész évben is kevesebb lesz a tavalyinál – ilyen 1980 óta nem fordult elő. Az Egyesült Államokban a teljes olajtermék-kereslet most 7 százalékkal kisebb az egy évvel ezelőttinél, közölték e héten az amerikai energiaügyi minisztériumban. A minisztérium szerint a világ olajkereslete jövőre a legjobb esetben is csak legföljebb ugyanannyi lesz, mint az idén. A világon termelt kőolaj kétötödét adó OPEC hétfőn kiadott, legújabb előrejelzése szerint a tagországok kőolajára jövőre majdnem napi egymillió hordóval kisebb lesz a kereslet, mint idén. A Húszak (G-20) múlt hét végi washingtoni értekezlete sem tartalmazott semmi olyat, ami reményt adott volna a befektetőknek arra, hogy a világgazdaság hamarosan föllendül. Eközben OPEC-berkekből érkező hírek szerint a szervezet legközelebb nem e hónap végén, hanem csak decemberben vizsgálja felül a tagországok termelési kvótáit.

A korai olcsóbbodás után péntek reggelre az arany is drágult: unciája (31,1035 gramm) 755,00 dollár volt Szingapúrban azonnalra, 6,30 dollárral drágább a csütörtöki New York-i későinél. Az utóbbi időben az arany ára a kőolaj és az ipari fémek árát követte, lefelé. Az e heti, újra erősödött részvénytőzsdei visszaesés láttán már korábban némi kincsképzés kezdődött az aranypiacon, és pénteken a dollár olcsóbbodása is támogatta az irányzatot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.