Eszmecsere hatására pozitívabban ítéljük meg az EU-t

Párbeszéd és vita hatására pozitívabban ítélik meg a magyarok az Európai Unióval kapcsolatos kérdéseket és összességében az unióra mint egy, a jövőben gyümölcsöző befektetésre gondolnak – derül ki egy közvélemény-kutatás ismertetéséből.

MNO
2008. 11. 13. 14:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Párbeszéd és vita hatására pozitív változás érzékelhető az Európai Unióval kapcsolatos kérdések megítélésében – derült ki az Európai eszme-csere című konferencián alapuló közvélemény-kutatásból, amelyet Závecz Tibor, a kutatást végző Szonda Ipsos véleménykutatási igazgatója ismertetett csütörtökön, Budapesten.

A vizsgálat első lépése egy hagyományos közvélemény-kutatás volt, amelyben az országos reprezentatív minta alapján 1500 ember válaszolt az uniónak a magyar mezőgazdaságra és a mindennapi életre gyakorolt hatására vonatkozó kérdésekre. Az akkor megkérdezettek közül szombaton a Magyarország lakosságát reprezentatív módon képviselő kétszáz állampolgárt hívott meg a Parlamentbe az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete és az Európai Parlament Budapesti Tájékoztatási Irodája, hogy a résztvevők kiscsoportokban megvitassák az uniót érintő témákat és szakértők válaszoljanak kérdéseikre.

A vizsgálatból kiderült, hogy a tények pontos ismerete és a párbeszédre épített kommunikáció hatására pozitívabb irányt vett az unió megítélése – mondta Szalai Zoltán, a tájékoztatási iroda vezetője. Szerinte az egész unióban egyértelművé vált, hogy az egyoldalú kommunikáció nem működik jól, az emberek meglehetősen tájékozatlanok az EU-t illetően. Példaként említette, hogy a magyaroknak mindössze 28 százaléka van tisztában azzal, hogy jövőre európai parlamenti választások lesznek.

Mint mondta: a helyzet javításának kulcsa a nyilvánosság bővítése, az interneten való tájékoztatás és az oktatás. Ennek érdekében az iskolák számára oktatási csomagot dolgoztak ki, amelyet a hamarosan mindenütt elérhető digitális táblákon lehet oktatni, másrészt a tanároknak képzéseket szerveznek.

A kutatás eredményeit Závecz Tibor ismertette, aki elmondta: a beszélgetések után erősödött, de nem vált dominánssá az a nézet, hogy a magyar mezőgazdaság a csatlakozás után jobb feltételekkel, kedvezőbb gazdasági környezetben működik. Az eszmecserét követően csökkent a mezőgazdasági témában bizonytalanok aránya, valamelyest javult a magyar mezőgazdaság megítélése, és semmilyen kérdésben nem nőtt az EU-val kapcsolatban negatív véleményt megfogalmazók aránya. A kiscsoportos beszélgetések során leginkább azok tudták pozitív irányba befolyásolni a többieket, akiknek van mezőgazdasági kötődésük – tette hozzá.

A második kérdéskör azt vizsgálta: van-e az uniós tagságának hatása egy átlagos állampolgár mindennapjaira. Az emberek véleménye szerint a csatlakozás már napjainkban pozitív hatást gyakorol a mobilitásra, a nyitottságra és az infrastruktúrára. Az árszínvonalra és a környezetre viszont negatív hatással van. A beszélgetés után ezekben a témákban a vélemények többnyire kedvezőbbé váltak. A válaszokból az derült ki, hogy a magyarok az unióra mint egy, a jövőben gyümölcsöző befektetésre gondolnak.

Összességében elmondható, hogy az embereket az eszmecsere előtt ismerethiány és ambivalens hozzáállás jellemezte, de a csoportos beszélgetések kritikus hangvételét oldotta a szakértői vélemények megismerése, az intenzív párbeszéd, az uniós kompetenciák tisztázása, valamint az EU által nyújtott lehetőségek megismerése – mondta Závecz Tibor.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.