Fellendült a nyugat-európai részvénypiac

A nyugat-európai részvénypiacokba hétfőn életet lehelt a „Citigroup-hatás”: annak híre, hogy az amerikai pénzügyi kormányzat összesen 55 milliárd dolláros részesedésvásárlással és a 306 milliárd dollárnyira becsült „mérgezett” értékpapír-portfolióban várható veszteségek 90 százalékának átvállalásával megmentette az esetleges bukástól a nagyságra második amerikai bankcsoportot, a Citigroupot.

MNO
2008. 11. 24. 17:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nap fő nyertesei a bankok, a bányavállalatok és az energiacégek voltak, 7-28 százalék közötti ugrásokkal. A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 1,9 százalékos nyereséggel kezdett, és előzetes adat szerint 8,6 százalékos nyereséggel 826,69 ponton végezte a napot, 45,13 százalékkal alacsonyabban az év végi értékénél. A múlt héten 11,7 százalékot vesztett, az előző héten 6,02 százalékot vesztett. Októberben 12,68 pontot vesztett, a legrosszabb hónapja volt hat éven belül. A harmadik negyedévben 11,46 százalékot vesztett, az első félévben 20,26 százalékot vesztett. Tavaly 1,56 százalékot nyert, ezzel 2007 volt a leggyengébb éve 2002 óta, pedig tavaly júliusban hat és fél évi csúcsra ért. A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a DJIA 4,31 százalékos, az S&P 500 5,18 százalékos, a Nasdaq összetett mutatója 4,72 százalékos nyereségben volt.

Hétfőn a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 előzetes adat szerint 368,69 pontos, 9,75 százalékos nyereséggel 4149,65 ponton zárt, 35,73 százalékkal alacsonyabban, mint az év végén. A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 439,45 pontos, 10,65 százalékos nyereséggel 4566,86 ponton végzett, 43,39 százalékkal az év végi értéke alatt. Párizsban a CAC-40 279,03 ponttal, 9,68 százalékkal 3160,29 pontra emelkedett, 43,71 százalékkal elmaradva az év végi értékétől.

Hétfő reggel az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta 66 centtel drágább volt a pénteki zárónál, az értéktőzsdék zárása után hordónként 52,83 dollárnál tartott Londonban, 3,64 dollárral drágábban a pénteki zárónál. A júliusi, 147 dollár fölötti csúcsról kezdődött, zuhanásszerű olcsóbbodás véget ért: a kőolaj ára hetek óta gyakorlatilag 50-60 dollár között ingadozik. Most kis kiigazítás zajlik, miután a kőolaj ára a múlt hét végén egy időre már a legnehezebben, legdrágábban kitermelhető, úgynevezett marginális mezők becsült kitermelési önköltsége, hordónként 50 dollár alá került néhány centtel. Ez hosszabb távon a kutatás-feltárás, a beruházások, a fejlesztések elmaradásával fenyegetne. A tartalék termelőkapacitások bővülésének lassulása hosszabb távon áremelő hatású, akkor is, ha a világpiac szinte úszik az olajban. Hétfőn a felfelé tartó kiigazítást támogatta a dollár gyengülése, az általános értékpiaci föllendülés a Citigroup megmentésének hírére, és az a lehetőség, hogy – az eddigi várakozással ellentétben – az OPEC talán már e hét végén dönthet újabb termeléscsökkentésről.

Venezuela olajipari minisztere szerint napi egymillió hordós az eladhatatlan túlkínálat, az OPEC-országoknak éppen ennyivel kellene tovább csökkenteniük termelésüket. Az OPEC arab tagországai már megkezdték a november elsejétől érvényes, 1,5 millió hordós kvótacsökkentéssel járó termeléscsökkentést, de a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint januárig is csak összesen 1,1 millió hordós termeléscsökkentés várható az OPEC-től. Akárhogyan is, az OPEC csak a túltermelés növekedését fékezheti, a kereslet élénkítésére nincs módja. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemrég 2,2 százalékra rontotta a világgazdaság jövő évi átlagos növekedésére szóló előrejelzését, az októberben jósolt 3,0 százalékról. Magánbankok elemzői többnyire csak 1-1,2 százalékos világgazdasági növekedést valószínűsítenek jövőre. Szakértők szerint 2 százalékos növekedési világátlag alatt a kőolaj ára még 70-80 dollárig sem igen törhet föl, pedig ez minimálisan szükséges lenne a kitermelés hosszabb távú fejlesztéséhez, bővítéséhez.

Az amerikai energiaügyi minisztérium úgy becsüli,, hogy az amerikai olajfelhasználás az idén egész évben is kevesebb lesz a tavalyinál – ilyen 1980 óta nem fordult elő. Az Egyesült Államokban a teljes olajtermék-kereslet most 7 százalékkal kisebb az egy évvel ezelőttinél, közölték szintén az amerikai energiaügyi minisztériumban. A minisztérium szerint a világ olajkereslete jövőre a legjobb esetben is csak legföljebb ugyanannyi lesz, mint az idén. A világon termelt kőolaj kétötödét adó OPEC legújabb hivatalos előrejelzése szerint a tagországok kőolajára jövőre majdnem napi egymillió hordóval kisebb lesz a kereslet, mint idén. Hétfőn késő délután a nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta 54,15 dollár volt New Yorkban, 4,22 dollárral drágább a pénteki zárónál. Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 556,00 dollár volt Londonban, 35,25 dollárral drágább a pénteki zárónál.

Hétfőn az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,2595 dollár volt vételi árfolyamon a londoni bankközi devizapiacon, az értéktőzsdék zárása után 1,2859 dollár volt, 0,0270 dollárral drágább a pénteki későinél, 11,91 százalékkal gyengébb a dollárhoz képest, mint év végén. Az értékpiacok hétfői föllendülése csökkentette a keresletet a „menedékpapírok”, köztük az amerikai kincstárjegy iránt, így a dollár viszonylag gyorsan gyengült. Október 28-án az euró két és féléves mélypontra, 1,2329 dollárra esett, a kamatcsökkentési várakozások miatt. Július 15-én napközben az euró 1,6038 dollárig emelkedett Londonban, ez a legújabb rekordja az 1999. januári bevezetése óta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.