FVM: 2014-ig maradhat a külföldiek földvásárlási moratóriuma

A tervek szerint Magyarország a csatlakozási szerződésben meghatározott 2011 után további három évre kezdeményezni kívánja a külföldiek földvásárlásának korlátozását az Európai Uniónál – jelentette ki a földművelési tárca szakállamtitkára kedden Gyöngyösön. Ennek az az oka, hogy a földárak még jelenleg is lényegesen elmaradnak a régi tagállamok földpiaci áraitól.

MNO
2008. 11. 25. 14:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányzatnak viszont az a célja, hogy minél inkább a magyar gazdálkodók kezébe kerüljön a hazai termőföld – közölte Sirman Ferenc. Mint elmondta: a föld- és földbérleti piac stabilitását elősegítheti, hogy Magyarország a tervek szerint 2009-től áttér az unió által alkalmazott, úgynevezett SPS- vagy farmtámogatási rendszerre. Ennek lényege, hogy nem a megtermelt áru, hanem a megművelt földterület után jár a támogatás, vagyis arra ösztönzi a gazdálkodókat, hogy a piaci igényeknek megfelelő növényeket termeljenek. Ugyanakkor a rendszer lehetőséget nyújt a magyar mezőgazdaság technológiai színvonalának javítására, a többi között az állattartó telepek korszerűsítésére is.

Eközben enyhült a termőterületek szétaprózottsága: a magánszemélyek által művelt területek átlagmérete 6-ról 9 hektárra, a gazdasági társaságok esetében pedig 180-ról 264 hektárra nőtt 2003 és 2008 között. Ugyanakkor az uniós csatlakozás előtti állapothoz képest a duplájára, vagyis 480 milliárd forintra nőtt az agrártámogatások mértéke, amelynek immár 71 százaléka uniós forrás – sorolta a földhasználat javuló kondícióit a szakállamtitkár. Ugyanakkor a fenntartható földhasználattal kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a globális felmelegedésként ismert jelenség akár hasznára is válhat Magyarországnak. Ugyanis nemzeti kutatási és fejlesztési programok kialakítására sarkallhat.

A vízgazdálkodás ésszerűsítésére kényszerítheti a magyar mezőgazdaságot és ösztönözheti a megújuló energiaforrások használatát – hangsúlyozta Sirman Ferenc. Végül úgy vélekedett, hogy a világ túlreagálta az élelmiszerárak emelkedését, ami abból is látszik, hogy mára szinte minden terméknél visszaállt a túlkínálati pozíció. A hirtelen megugrás okai között említette elsősorban a kínai és az indiai fizetőképes kereslet megugrását, a világ meghatározó gabonatermő területein tomboló aszályt, illetve az unió 15 tagállamában érvénybe lépő SPS-rendszert, ami már nem ösztönöz túltermelésre. Nem utolsósorban az energianövények termesztésének terjedését, ami a csökkenő szénhidrogénárak miatt megállni látszik – elemezte a drágulás okait a szakállamtitkár.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.