Lendületben a német kommunisták

A Spiegelnek adott interjújában temeti Horst Seehofer a neoliberális ideológiát. A Frankfurter Allgemeine Zeitung a hesseni SPD elhajlók elleni boszorkányüldözésről cikkezik. A Focus ismerteti a Baloldali Párt németországi terjeszkedésének adatait.

2008. 11. 12. 9:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Thomas Holl Izolálni és megbüntetni című cikkében foglalkozik a hesseni SPD „elhajlók” elleni szociáldemokrata büntető intézkedésekkel.

Pénteken már „kellemetlen” érzéseiről beszélt Carmen Everts az egyik „elhajló”, amikor is három társával vissza kívánt térni az SPD frakció üléseire, de a párt szóvivője által „szakmainak” nevezett levélben felszólították őket, hogy a ciklus végéig ne vegyenek részt a frakcióüléseken. Egyúttal visszahívták őket a parlamenti bizottságokból is. Az „elhajlók” korábban megtagadták Andrea Ypsilanti megválasát. Mint a levél leszögezi, ezután már nincs értelme nekik megengedni, hogy továbbra is az SPD nevében nyilatkozzanak. A további büntető intézkedéseket a jövő hétre tervezik, ekkor kerül sor a plenáris ülésre a hesseni tartományi gyűlésben. Itt átalakítva a parlament ülésrendjét, a képviselői székek elhelyezkedésében is azonnal láthatóvá válik majd elszigetelődésük.

Jól jelzi a baloldaliak felháborodását a „szabotőrként” és „elhajlóként” megbélyegzett képviselőkkel szemben, hogy közel 20 egyetemista megszállta Jürgen Walters – az egyik lázadó és a közelmúltig tartományi párt alelnök – képviselői irodáját. Andrea Ypsilanti elkeseredettségét találóan jellemzi, hogy szemtanúk szerint a szombati elnökségi ülésen elsírta magát, s együtt sírt vele Norbert Schmitt pártigazgató is.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Canny Naumann és Konstantin von Hammerstein „Én egy erős államot akarok” címmel készített interjút Host Seehoferrel, a frissen megválasztott CSU elnökkel és miniszterelnökkel.

A bajor miniszterelnök szerint – akit már régóta a pártja balszárnyához sorolnak (a szerk.) – a pénzügyi válság alapjaiban írja át Németország politikai koordinátáit. Seehofer magát egy világkép politikai áldozatának látja, mely most összeomlott. A politikust korábban elmaradottként, vagy Bismarck híveként a közösségi szolidaritáson alapuló egészségügyi és nyugdíjrendszer támogatójaként próbálták elhitelteleníteni. A CSU elnöke szerint nem csak bankok omlottak össze, hanem a neoliberalizmus filozófiája is. Ez a tiszta haszonmaximalizáláson és hozamszemléleten nyugvó felfogás, az egész élet csak gazdasági alapon történő megítélése, s az élet többi területének elhanyagolása, most megbukott.

Bíráltak engem, folytatta Seehofer, amikor kritizáltam a Németországból kivonuló Nokiát, mert kevesellte az éves 20 százalékos hozamot. Hogy mi történik az elbocsátott 2000 alkalmazott családjával senkit sem érdekelt. Csak a részvényárfolyamok és mérlegek foglalkoztatták őket. Ez volt a dolgok mércéje, s ez hatott a CDU-ra, s annak lipcsei programjára.

A miniszterelnök szerint a politikai koordinátarendszer megváltozásának az átlagemberek lesznek a haszonélvezői. Az eddigi rendszerből ugyanis csak az elitek profitáltak. Míg a tömegek jóléte folyamatosan csökkent. Távol állok a szocializmustól, de azt szeretném, ha visszatérnénk az egyensúlyhoz, zárta az interjút Seehofer.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazinban Olaf Opitz A hosszú menetelés nyugaton című cikkében elemzi a Baloldali Párt sikereinek okait. Dieter Bartsch a baloldaliak pártigazgatója ismét optimista. A több éves hanyatlást követően pártja „megállíthatatlan felemelkedését” vizionálja. A hesseni kudarc ellenére a legutóbbi nyugat-németországi tartományi választásokon „túlteljesítették a tervet”. Ígérik, a küszöbönálló hesseni választásokon nem fogják támadni a szociáldemokratákat.

A Baloldali Párt már régóta nem csak a kiskeresetűek és a segélyezettek politikai érdekképviselete, amint az kiolvasható a berlini Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) tanulmányából kiderül. A párt szimpatizánsai keleten inkább az idősebb és képzettebb csoportokból származik, akik a középosztály felső rétegéhez tartoznak. Nyugaton inkább a középosztály alsóbb rétegei szavaznak a Baloldali Pártra.

A tagok majd egyharmada már a nyugati területekről származik. Nem csak frusztrált szocialisták, zöldek és szakszervezeti tagok gyülekeznek a pártban, hanem megjelentek az egykori nyugat-német kommunisták is. Ma már a 16 német tartományból 10-ben, a Bundestagban, mint az Európa Parlamentben ott ül a Baloldali Párt 242 képviselője. Berlin városában kormányoznak, jövőre Thüringiában és a Saar-vidéken készülnek a hatalom átvételére. A Saar-vidéken és Szászország-Anhaltban a Baloldali Párt már utólérte az SPD-t, Thüringiában és Szászországban régen megelőzte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.