Magyar–szerb miniszteri találkozót tartottak

Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter 2008. november 25-én hivatalában fogadta Szlobodan Milosavljevics szerb kereskedelmi és szolgáltatási minisztert, hogy Magyarország az újonnan megalakult szerb kormánnyal gazdasági téren is mielőbb felvegye a kapcsolatot – közölte a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium keddi közleményében.

MNO
2008. 11. 25. 14:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megbeszélésen a felek a gazdasági együttműködés újabb lehetőségeit keresték az aktuális világgazdasági helyzet diktálta feltételek között, valamint kölcsönösen ismertették országaik válságkezelő és gazdaságélénkítő intézkedéseit. Magyarországhoz hasonlóan Szerbia is részesült a Nemzetközi Valutaalap hitelcsomagjából, amelynek keretében a délkelet-európai ország 520 millió dollárt hívhat le 2010 márciusáig.

A közlemény emlékeztetett: a Szerbiába irányuló magyar export évről évre folyamatosan növekszik, a két ország közötti árucsere-forgalom értéke az elmúlt öt évben ötszörösére nőtt, tavaly meghaladta az egymilliárd eurót. A magyar kivitel Szerbia irányába 2008 első nyolc hónapjában 749,9 millió euró volt, ami az előző év azonos időszakához képest 40,2 százalékos bővülést jelent. A január–augusztusi 156,2 millió eurós behozatal mellett a magyar kereskedelmi többlet ugyanezen időszakban az előző évi adatokhoz viszonyított 43,1 százalékos bővüléssel 593,7 millió euróra nőtt. A magyar kivitel meghatározó termékei a gépek és gépi berendezések, az importban a feldolgozott termékek súlya a legjelentősebb.

Szerbia Európán belül a huszadik helyen szerepel Magyarország külkereskedelmi partnerei között. Magyarország Szerbia külkereskedelmi partnereinek rangsorában a szerb importban az ötödik helyen, míg a szerb exportban a kilencedik helyen áll. A kétoldalú kereskedelemben meghatározó szerepe van a multinacionális cégeknek, de a magyar–szerb külkereskedelem közel harmadát továbbra is a 350-400 vegyes tulajdonban lévő kis- és középvállalkozás bonyolítja.

Magyarország az elmúlt évek során Közép-Kelet-Európa legnagyobb tőkeexportőr országává vált, ezen belül a Balkán a magyar tőkekivitel szempontjából kiemelkedő jelentőségű célirány lett. Az elmúlt években a magyar cégek egyre nagyobb arányú befektetéseket valósítottak meg Szerbiában, az összesen 325 millió dollár értékű állománnyal Magyarország a külföldi befektetők sorában a 14. helyet foglalja el. A két ország közötti szoros együttműködés jegyében a magyar–szerb gazdasági vegyes bizottság decemberben Belgrádban tartja soron következő ülését.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.