Néhány hete az okoz főfájást a tízezer lakosú érmelléki városkában, Érmihályfalván, hogyan láthatnák vendégül nagyemberré lett földijüket, a francia miniszterelnököt. A település helytörténésze, Kovács Rozália nyár derekán bukkant érdekes bejegyzésekre a régi református anyakönyvben egyik parókusuk, Vásárhelyi Dániel tollából, miután egy kecskeméti családfa-kutató, Vörös László a Sárközyék felől érdeklődött.
„Az anyakönyv elején szerepelnek. Birtokos család, nemes család, de többet nem tudunk, mint hogy a 344. házszám alatt laktak” – mondja Kovács Rozália helytörténész. Az érmihályfalvi anyakönyvben 1791-ben jelenik meg a Sárközy-család a nagybócsai ágból. Sárközy Gedeon és felesége Kengyel Klára három fiúgyermeknek adott életet: Ferenc 1820-ban, Gedeon 1823-ban, György pedig 1825-ben született. Ferenc elsőszülöttje az 1862-ben világra jött György, ő került el Mihályfalváról Szolnokra, miközben 1896-ban György Sándor néven fia született. Az 1928-ban megszületett Pál István Ernő 1944-ben emigrált Franciaországba, ahol Nicolas fia 1955. január 28-án született.
„Ha visszafele vezetjük az apja volt Pál István, a nagyapja György Sándor, a dédapja György, az ükapja Ferenc és a szépapja volt a Gedeon, akiről az első anyakönyvi bejegyzések vannak” – fűzte hozzá Kovács Rozália. Az ágasfa tetején áll I. Sárközy Mihály, hajnácskői kapitány, akit 1562-ben öltek meg a törökök, II. Sárközy Mihályról, aki egri vitéz volt, 1585-ből találtak feljegyezést. A család egy másik ága a 18. században hosszabb időre rendezkedett be az Érmelléken és a Bernáthokkal, Fráterekkel, Keczeliekkel keltek házasságra.
„1774-ben készült úrasztali terítő, III. Sárközy Pál felesége, Keczeli Krisztina készítette. Ennek az úrasztali terítőnek a négy sarkába, négy szívbe egy hosszú vers van írva: „Eljegyez magának drága vőlegényem, akinek szerelmében van minden reményem” – mondja a helytörténész. Mióta Kovács Rozália közzé tette a nagy hírt, nem csak őróla, hanem a Sárközy-családról is sok szó esik Érmihályfalván.
„Nagy örömmel töltene el, ha valaha is tiszteletét tenné a városunkban, és egy Nyilo Akác napon küldöttség érkezne az elnök részéről” – mondja Fiók Imre, érmihályfalvai lakos. ”Meglepetésként ért és örülök neki, hogy Mihályfalván nem csak Zelk Zoltán, hanem még egy ilyen államférfi is született. Még lehet, hogy szobrot is állítunk neki” – tette hozzá Porsztner Lajos. „Szándékunkban van levelet írni az elnök úrnak és közölni vele a papírokat, köztük az ő szépapjának, Gedeonnak a beírását a református anyakönyvbe. Igaz, neki nem tetszik ez, de nem titkolhatja el a magyar őseit” – vélekedett Érmihályfalva polgármestere, Kovács Zoltán.
Nicolas Sarkozy magyar felmenőit sokan firtatták már. A francia miniszterelnök ízig-vérig franciának vallja magát, és nem keresi különösebben a magyar rokoni köteléket. Vajon az érmihályfalvi rokonság híre eljut hozzá?
(dunatv.hu)
Így fogadták Bulgáriában az euró bevezetésének hírét
