Megerősítve: Sarkozy érmihályfalvi származású

Nicolas Sarkozy, a francia miniszterelnök a Bihar megyei Érmihályfalváról származik. Dédapja, ükapja és a szépapja is érmihályfalvi volt. Ezt állítja legalábbis egy érmihályfalvi helytörténész. Kovács Rozália úgy véli, hogy az észak-bihari mezővárosban a francia miniszterelnök felmenőire bukkant és a 16. századig vezette vissza az 1944-ben Franciaországba vándorolt família családfáját.

MNO
2008. 11. 05. 9:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány hete az okoz főfájást a tízezer lakosú érmelléki városkában, Érmihályfalván, hogyan láthatnák vendégül nagyemberré lett földijüket, a francia miniszterelnököt. A település helytörténésze, Kovács Rozália nyár derekán bukkant érdekes bejegyzésekre a régi református anyakönyvben egyik parókusuk, Vásárhelyi Dániel tollából, miután egy kecskeméti családfa-kutató, Vörös László a Sárközyék felől érdeklődött.

„Az anyakönyv elején szerepelnek. Birtokos család, nemes család, de többet nem tudunk, mint hogy a 344. házszám alatt laktak” – mondja Kovács Rozália helytörténész. Az érmihályfalvi anyakönyvben 1791-ben jelenik meg a Sárközy-család a nagybócsai ágból. Sárközy Gedeon és felesége Kengyel Klára három fiúgyermeknek adott életet: Ferenc 1820-ban, Gedeon 1823-ban, György pedig 1825-ben született. Ferenc elsőszülöttje az 1862-ben világra jött György, ő került el Mihályfalváról Szolnokra, miközben 1896-ban György Sándor néven fia született. Az 1928-ban megszületett Pál István Ernő 1944-ben emigrált Franciaországba, ahol Nicolas fia 1955. január 28-án született.

„Ha visszafele vezetjük az apja volt Pál István, a nagyapja György Sándor, a dédapja György, az ükapja Ferenc és a szépapja volt a Gedeon, akiről az első anyakönyvi bejegyzések vannak” – fűzte hozzá Kovács Rozália. Az ágasfa tetején áll I. Sárközy Mihály, hajnácskői kapitány, akit 1562-ben öltek meg a törökök, II. Sárközy Mihályról, aki egri vitéz volt, 1585-ből találtak feljegyezést. A család egy másik ága a 18. században hosszabb időre rendezkedett be az Érmelléken és a Bernáthokkal, Fráterekkel, Keczeliekkel keltek házasságra.

„1774-ben készült úrasztali terítő, III. Sárközy Pál felesége, Keczeli Krisztina készítette. Ennek az úrasztali terítőnek a négy sarkába, négy szívbe egy hosszú vers van írva: „Eljegyez magának drága vőlegényem, akinek szerelmében van minden reményem” – mondja a helytörténész. Mióta Kovács Rozália közzé tette a nagy hírt, nem csak őróla, hanem a Sárközy-családról is sok szó esik Érmihályfalván.

„Nagy örömmel töltene el, ha valaha is tiszteletét tenné a városunkban, és egy Nyilo Akác napon küldöttség érkezne az elnök részéről” – mondja Fiók Imre, érmihályfalvai lakos. ”Meglepetésként ért és örülök neki, hogy Mihályfalván nem csak Zelk Zoltán, hanem még egy ilyen államférfi is született. Még lehet, hogy szobrot is állítunk neki” – tette hozzá Porsztner Lajos. „Szándékunkban van levelet írni az elnök úrnak és közölni vele a papírokat, köztük az ő szépapjának, Gedeonnak a beírását a református anyakönyvbe. Igaz, neki nem tetszik ez, de nem titkolhatja el a magyar őseit” – vélekedett Érmihályfalva polgármestere, Kovács Zoltán.

Nicolas Sarkozy magyar felmenőit sokan firtatták már. A francia miniszterelnök ízig-vérig franciának vallja magát, és nem keresi különösebben a magyar rokoni köteléket. Vajon az érmihályfalvi rokonság híre eljut hozzá?

(dunatv.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.