A LIFE+ pénzügyi forrásaiból az idén a beadott hat magyar pályázat közül négy, a Mohács melletti Szabadság-sziget és Béda-Karapancsa vízi világának megőrzését, valamint a Keleti-Bakony természeti védelmét célzó projekt, a rákosi vipera védelmére indított program, illetve a hortobágyi szikes mocsarak és halastavak élővilágának visszaállítását célzó terv részesül támogatásban.
Az Európai Bizottság által jóváhagyott négy magyar természetvédelmi projekt összköltsége 7,8 millió euró, ebből 5,5 millió euró az uniós támogatás. Az uniós támogatás 0,9 millióval meghaladja a Magyarország számára meghatározott, 4,6 millió eurós éves keretet, ami nagy eredmény – mondta Szabó Imre. A szerződéseket 2008 végéig megkötik, így a projektek végrehajtása 2009. január 1-jétől indulhat. A Szabadság-zátony és Béda-Karapancsa ártéri élőhelyeinek megőrzését célzó projekt összköltsége 1,8 millió euró, amelynek 60 százalékát fedezik uniós forrásból.
A program célja, hogy a mellékágat újra rekreációs célokra tudják használni, valamint hogy javítsák az újmohácsi szabadstrand és a Mohácsi-szigeti oldalon működő termelő kutak vízminőségét. A 2,2 millió euró összköltségű, a Keleti-Bakony térségben lévő, honvédségi használatban álló területek természetvédelmi rekonstrukciójának célja a leromlott élőhelyek és populációk helyreállítása, valamint a biodiverzitás megőrzése. Az összeg 75 százaléka uniós finanszírozású. Szintén 2,2 millió eurót költenek a kipusztulással közvetlenül veszélyeztetett rákosi vipera Kárpát-medencei szintű védelmére. Az összeg 73,86 százalékát biztosítja az EU.
1,6 millió euró támogatást nyert a balmazújvárosi puszták rendbetételére a Hortobágy Természetvédelmi Egyesület, 75 százalékos uniós támogatással. A sajtótájékoztatón Haraszthy László, a minisztérium természet- és környezetmegőrzési szakállamtitkára elmondta, hogy november végéig kell beadni a jövő évi pályázatokat, amelyeknél hasonló sikerekben reménykednek. A bizottság a magyar projekteket a LIFE+ Természet és biodiverzitás témakörében hagyta jóvá, melynek célja a veszélyeztetett fajok és élőhelyek védettségének javítása. A LIFE+ a környezeti projektek finanszírozására szolgáló pénzügyi eszköz az Európai Unióban. A 2007 és 2013 közötti költségvetési időszakban mintegy 1,7 milliárd euróval támogatja a természetvédelemhez, a környezettechnológiákhoz és a környezetvédelmi kérdések kommunikálásához kapcsolódó projekteket.
(MTI)
Zelenszkij megnevezte az új kormányfőt
