Nőtt az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása

Főleg a felzárkózó gazdaságok korábbi években tapasztalt fellendülése miatt nőtt az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása – ez derült ki az ENSZ új statisztikáinak hétfői sajtóbemutatóján Bonnban.

MNO
2008. 11. 17. 17:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyven ipari országban 2,3 százalékkal nőtt a kibocsátás 2000 és 2006 között, 18 milliárd tonna széndioxid-egyenértékre 17,6 milliárd tonnáról, közölte az ENSZ klímaváltozási titkársága. Iparuk 1990-es években lezajlott összeomlása és átalakítása után a volt szovjet tömb országaiban 7,4 százalékkal 3,7 milliárd tonna szándioxid-egyenértékre nőtt a kibocsátás 2000-től 2006 végéig, közben a többi ipari országban 1 százalékkal nőtt a kibocsátás.

2005-ről 2006-ra 0,1 százalékkal csökkent az ipari országok kibocsátása, de az ENSZ illetékes titkársága szerint ez csupán egyszeri tényezőknek, a magas energiaáraknak és az enyhe télnek tudható be, miközben az alapirányzat továbbra is az, hogy nő a szennyező gázok kibocsátása. Idén és jövőre a világgazdaság lassulása miatt szintén némi csökkenés várható a kibocsátásban.

A 2000 óta növekvő irányzat ellenére a mostani kibocsátás még mindig 4,8 százalékkal elmarad az 1990-es, 18,9 milliárd tonnás széndioxid-egyenértéktől, és ez még mindig főleg a Szovjetunió felbomlásának, a szovjet és a kelet-európai ipar megtizedelődésének a következménye. A klímaváltozás elleni küzdelem alapokmánya, az 1997-es Kiotói Jegyzőkönyv átlagosan 5 százalékos csökkentést ír elő világszinten 1990-hez képest.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.