Óriási leépítések várhatók Ausztriában

A Die Welt szerint a kezdődő választási kampány miatt képtelen a két berlini koalíciós partner megállapodni az alkotmánymódosításról. A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról tudósít, hogy az osztrák kancellár a postavezetés eltávolítását tervezi.

2008. 11. 13. 14:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Az SPD meg kívánja állítani a Bundeswehr belföldi bevetését című cikkében ismerteti a terrorizmus elleni harccal kapcsolatos legújabb berlini vitát. Az SPD nem kívánja támogatni a német alaptörvény módosítását, mely lehetővé tenné a Bundeswehr belföldi bevetését a terror elleni harcban, leszámítva két konkrét, kivételes esetet. A szakértők mindkét helyzetet amúgy rendkívül valószínűtlennek tartják. A SPD eme döntése következtében egyelőre a hónapok óta keresett kompromisszum megbukni látszik. Lapértesülések szerint az SPD felrúgta a CDU-val kötött koalíciós megegyezést a Bundeswehr belföldi bevetésének kérdésében.

A Bundeswehr belföldi bevetése csak a levegőből és a víz felől fenyegető közvetlen veszély elhárítása érdekében elfogadható – nyilatkozta Ralf Stegner, az SPD elnökségi tagja. Erre a megállapodásra jutott egy SPD-munkacsoport, melyet Peter Struck frakcióvezető és Brigitte Zypries igazságügy-miniszter vezetett. Ezzel a döntésével az SPD felmondta az októberben a CDU/CSU-val megkötött kompromisszumot. „Ellenkező esetben Németországban elmosódna a már bizonyított külső és belső biztonság szétválasztása” – fogalmazott Stegner. Struck kedden tájékoztatta a döntésről Volker Kaudert, a CDU frakcióvezetőjét, hogy az alig egy hónapos megállapodás betartására nincs esély.

A szociáldemokraták továbbra is érdekeltek a megoldásban – hangsúlyozta Stegner. „Várakozásom szerint azonban a CDU az SPD-munkacsoport által kidolgozott megoldást nem fogja elfogadni.” Ő azt valószínűsíti, hogy ezzel a javaslattal az alkotmánymódosítás erre a parlamenti ciklusra lekerül a napirendről – fogalmazott Stegner. A nagykoalíció ezentúl megállapodott abban, hogy a Bundeswehr rendkívüli esetben fegyverrel is beavatkozhat – amennyiben a rendőrség saját eszközeivel kénytelen megoldani a problémát. Ezt engedélyezendő az alaptörvény 35. paragrafusát kívánják módosítani, amely katasztrófahelyzetekben a szövetségi és tartományi szervek együttműködését szabályozza – számol be a Die Welt. Az eredeti tervek szerint nemcsak a levegőben és a tengeren kívánták engedélyezni a Bundeswehr beavatkozását, hanem a szárazföldi összecsapásokban is.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Reinhard Olt Faymann a leépítés ellen című bécsi tudósításában elemzi az osztrák nagykoalíciós tárgyalások előtt álló újabb akadályt. Az osztrák postánál és távközlési vállalkozásnál tervezett leépítések erőteljesen zavarják a bécsi nagykoalíciós tárgyalásokat. Miután a posta elnöksége áttételesen ugyan, de megerősítette, hogy 9000 alkalmazottjától megválik, hasonló bejelentést tett a távközlési óriás, ott 2500 munkatárstól kívánnak megválni – írja a lap.

A végkielégítések kifizetésére a cég 630 millió eurót szán, ami az idei évre veszteségessé teszi a vállalkozást. A leépítésekkel szemben – ellentétben a pénzügyi válság ellen meghozott lépésekkel – a két leendő koalíciós partner, a szocialisták (SPÖ) és a néppárt (ÖVP) képtelen volt megállapodni. Míg Werner Faymann SPÖ-elnök sajtóértesülések szerint az állami vállalat vezetésének leváltását is el tudja képzelni, addig Wilhelm Molterer (ÖVP) pénzügyminiszter szükségtelennek tartja az állami beavatkozást. Josef Pröll ÖVP-elnök és a néppárti tárgyaló delegáció vezetője felszólította a vállalatvezetést, hogy őrizzék meg nyugalmukat.

A posta 51 százalékát továbbra is az osztrák állam birtokolja. A közvélemény-kutatások szerint az osztrákok többségének meggyőződése, hogy ismét nagykoalíció fogja irányítani az országot. A vita időpontja azért is különösen kedvezőtlen, mert az osztrák gazdaság amúgy is hanyatlóban van. Míg az ÖVP vezetése nem kíván politikai feltételeket szabni a postának, a tartományfőnökök – beleértve a négy néppártit is – másként gondolkodnak, ők inkább az SPÖ-elnök álláspontjához állnak közel.

Ők ugyanis ellenzik a posta fiókleépítési terveit, s továbbra is szükségesnek tartják, hogy a vállalat az ország egész területén biztosítsa a szolgáltatást. Werner Faymann SPÖ-elnök, leendő kancellár azzal indokolta a postavezetés takarékossági terveivel szembeni ellenállást: „Én biztosan nem fogok hozzájárulni, hogy valaki 200 vagy ennél is több postafiókot bezárjon”. A postával nem történhet meg ugyanaz, ami az AUA légitársasággal történt, mert – az EU előírásainak megfelelően, a 2011 után bekövetkező liberalizálás után – „lehet, hogy a postát el kell ajándékoznunk, és ismét ráfizetünk”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.