Komoly aggodalomra ad okot a közszféra gazdasági és személyi átszervezéséről szóló jogszabály-módosítás és a felsőoktatási intézmények vagyongazdálkodását érintő törvénymódosító javaslat – közölte Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke négy másik oktatási szakszervezettel közösen tartott sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.
A két jogszabály együtt a felsőoktatási intézmények privatizációjához vezethet, és ismét napirendre kerülhet a tandíj kérdése is – tette hozzá. Kifejtette: a közszféra gazdasági és személyi átszervezéséről szóló törvényjavaslat vállalkozói közintézmények szervezését tenné lehetővé. A Magyar Bálint és Sándor Klára szabad demokrata politikusok által jegyzett jogszabály pedig az egyetemek vagyongazdálkodását lazítaná elfogadhatatlan módon, ami tévút.
A felsőoktatási intézmények a minőségi oktatás felelősei – mondta, hozzátéve: működésüket a munkaerőpiac egyértelműen minősíti. Ha alkalmatlan hallgatókat képeznek, akkor nem fogadja be őket a munkaerőpiac. Kitért arra is, hogy a felsőoktatási rektorok nem menedzserek, de nem is ez a feladatuk. A felsőoktatási intézmények első emberei mindig is tudósok voltak, és ezt a jövőben is szeretnék megőrizni.
Arra a felvetésre, hogy az oktatási tárca vezetője előző nap azt mondta, nem támogatja a privatizációs törekvéseket, úgy reagált: ez akkor lenne megnyugtató, ha a törvényekből is kikerülnének a veszélyes elemek. A távirati iroda kérdésére közölte: a közszolgálati sztrájkbizottság csütörtök délután dönt a további lépésekről. A hónap végére várhatóan tiltakozó nagygyűlést szerveznek a közszférát érintő megszorító lépések miatt.
Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke elmondta: szolidárisak az FDSZ-szel. A minőségi oktatás rendkívül fontos, nemcsak a felsőoktatásban, hanem a közoktatás egész rendszerében.
Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke elképzelhetetlennek nevezte, hogy a felsőoktatásban dolgozókat kiszervezzék. Szintén szolidaritásukat fejezte ki, s azt mondta: együtt kívánnak fellépni az oktatás minőségi fejlesztéséért. Megjegyezte: most már azért is harcolni kell, hogy az oktatás minősége fennmaradjon. Az első költségvetési változathoz képest 15 százalékkal csökkenne a közoktatás támogatása. Összeomolhat a közoktatás garantált ellátása – mondta az érdekvédő.
(MTI)