Tagesschau (tagesschau.de)
A német közszolgálati televízió híradója Clement elhagyja az SPD-t című tudósításában foglalkozik a prominens szociáldemokrata politikus döntésével, miszerint kilép a pártjából. Wolfgang Clement korábbi szövetségi ipari miniszter távozik az SPD-ből. Franz Müntefering pártelnöknek írt levelében Clement többek között a párt döntőbíróságának hétfői ítéletével indokolta döntését.
Előtte Clement a pártbíróság döntését „túlzásnak és hibásnak” nevezte. Egy interjúban úgy nyilatkozott a volt észak-rajna–vesztfáliai miniszterelnök: „kitart ama álláspontja mellett, miszerint a hesseni SPD energiapolitikája téves és felelőtlen egy fejlett ipari országban”. Mint mondta, a jövőben is részt kíván venni az energiapolitikai vitában. Clement, aki 1999 és 2005 között pártelnökhelyettes volt, nem jelent meg tegnap a döntőbíróság előtt, mondván, nem kíván tovább részt venni az eljárásban.
Az SPD-pártközpontban tartott háromórás tárgyaláson Clementet Otto Schily volt belügyminiszter képviselte, aki felolvasta Clement nyilatkozatát, melyben sajnálatát fejezte ki, mert félreértették. Nem állt szándékában, hogy nehezítse a hesseni SPD kampányát, és nem bocsátott ki olyan felhívást sem, melyben arra szólított volna fel, hogy ne válasszák az SPD képviselőit. Míg a kizárási eljárást kezdeményező alapszervezet és a tartományi SPD-elnök elégedett volt a megrovást kimondó ítélettel, addig Ralf Stegner schleswig-holsteini pártelnök önkéntes távozásra szólította fel Clementet. Többnyire jobb az, „ha valaki, aki képtelen együtt élni pártjával és annak többségi álláspontjával, kilép a szervezetből”.
Korábban Hermann Scheer, aki Hessenben gazdasági miniszter lett volna, bocsánatkérésre szólította fel Clementet Andrea Ypsilantival, a tartományi pártelnökkel szemben. Scheer rádióinterjújában úgy fogalmazott: Clement „rendkívüli szolidaritáshiányról” tett tanúbizonyságot. Az volt „a tudatos célja, hogy megakadályozza választási győzelmünket, s lehetséges, hogy a hiányzó 3000 szavat erre vezethető vissza”.
Clement azzal vonta magára pártja haragját, hogy közvetve arra szólított fel: a hesseni SPD miniszterelnök-jelöltjére az idei január végi tartományi választásokon ne voksoljanak annak hibás energiapolitikája miatt. Ezt követően több SPD-alapszervezet kezdeményezte kizárását. Az észak-rajna–vesztfáliai tartományi SPD-döntőbíróság augusztus elején a kizárása mellett döntött. A volt tartományi miniszterelnök a döntés ismeretében fellebbezett és bocsánatot kért azért, mert esetleg megsértette párttársai érzékenységét. Ugyanakkor kitartott amellett, hogy egyetlen szabályt sem sértett meg, ezért került az ügy az országos döntőbíróság elé.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap A színház nem javítóintézet terroristák számára című cikkében ismerteti a volt RAF-terrorista szabadlábra helyezésével kapcsolatos vitát. Brigitte Zypries (SPD) szövetségi igazságügy-miniszter visszautasította a Christian Klar, a volt Vörös Hadsereg Frakció (RAF) nevű terrorszervezet tagjának szabadon bocsátásával kapcsolatos bírálatokat. „Teljesen normális jogállami eljárás” – fogalmazott Zypries. Klar 26 évet töltött börtönben. A bíróság most úgy döntött, hogy büntetésének maradékát nem kell leülnie, és feltételesen szabadon bocsátják. Klart úgy kezelik, mint minden más bűnözőt Németországban. A volt RAF-terrorista a stuttgarti felső tartományi bíróság döntése alapján január 3-án kerül szabadlábra. A bírók nem látják a visszaesés veszélyét.
Klart 1985-ben kilencszeres gyilkosságért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték. Már 1982 óta börtönben ül a freiburgi születésű, a RAF úgynevezett második generációját irányító férfi, aki felelős volt az 1977-es, német ősznek nevezett merényletsorozatért. Többek között részt vett Hans Martin Schleyer – a munkaadók szövetségének elnöke – elrablásában és meggyilkolásában, valamint Siegfried Buback főállamügyész meggyilkolásában és Jürgen Ponto, a Dresdner Bank elnökének megölésében.
Klar mindmáig nyomát sem mutatja a bűnbánatnak. A merényletekkel kapcsolatos ismereteit sem hajlandó senkivel megosztani. Ezért a szabadon bocsátási végzés az áldozatok családtagjai körében felháborodást váltott ki, különösen mert Klar a jövő évben a radikális baloldali Berliner Ensemble (BE) nevű színtársulatnál kezd el gyakornokoskodni.
Frank Henkel, a berlini CDU elnöke és frakcióvezetője bírálta a BE gyakornoki ajánlatát. „A BE nem javítóintézet a bűntudatot sem mutató RAF-terroristáknak” – nyilatkozta Henkel. A bírói döntést ugyan el kell fogadni, de ez súlyos teher az áldozatok családjának. „Christian Klar sohasem volt hajlandó elhatárolódni RAF-bűneitől” – nyilatkozta Henkel. Wolfgang Bosbach (CDU), a Bundestag-frakció helyettes vezetője kijelentette: „az egyik legveszélyesebb nehézfiú, s így kell őket kezelni”.
Jürgen Schumann, az 1977-ben eltérített repülőgép pilótájának özvegye szintén bírálta, hogy hiányzik a RAF áldozataival szembeni társadalmi figyelem. „Társadalmunknak tetszik a tettesek reszocializálása és az, hogy egyáltalán nem gondol az áldozatokra” – mondta. Nem lepődött meg Klar küszöbönálló szabadon bocsátásán sem. „Amikor megkegyelmeztek neki, akkor világossá vált, hogy valamikor szabadlábra kerül” – nyilatkozta az özvegy. Ez volt az a pillanat, amikor felháborodott, és levelet írt a szövetségi elnöknek, de ez ma már nem lepi meg.