A pénzügyminiszter hétfőn a jövő évi büdzséről szóló expozéjában a megállapodásról azt mondta: „ilyenre nem volt példa, hogy az említett nemzetközi intézmények közösen biztosítsanak egy országnak finanszírozási csomagot, támogatva annak gazdasági stabilizációs programját”.
Kiemelte: a csomag mérete, a finanszírozási forrás nagysága is rekordösszegű, a csomag ugyanis 20 milliárd euró, vagyis 25 milliárd dollár finanszírozási forrást biztosít Magyarország számára. Szavai szerint „lényegesen többet, mint amire várhatóan szükségünk van, de úgy gondolom, elegendő ahhoz, hogy ellen tudjunk állni a spekulációnak, nyilvánvalóvá váljék mindenki számára: Magyarország erős, nincs egyedül”. Bővebben...
Kovács Árpád: Tovább csökkennek a bevételek
A pénzügyi válság hatására elképzelhető a kormány által utoljára prognosztizáltnál is alacsonyabb gazdasági növekedés, a költségvetési bevételek további csökkenése, valamint az állami kiadások vártnál nagyobb emelkedése – mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a jövő évi költségvetési törvényjavaslat általános vitájának elején hétfőn a parlamentben. Expozéjában hangsúlyozta: a Pénzügyminisztérium jövő évi költségvetési törvényjavaslathoz készített módosítása a korábbi tervezeteknél jobban igazodik a világgazdasági folyamatokhoz, és vitathatatlanul a nemzetgazdasági stabilitás helyreállítására törekszik. Az ÁSZ számításai szerint a kormány ugyanakkor még a harmadjára átdolgozott költségvetési tervezetben is alulbecsüli a foglalkoztatási szint várható visszaesését, valamint számos, az állami bevételeket meghatározó adónem teljesíthetőségét – fűzte hozzá Kovács.
A szervezet elnöke szerint világosan látható, hogy a költségvetési megszorítások döntően a közszféra forrásait terhelik, ugyanakkor fokozott jelentőséggel bírnak a gazdaság kifehérítésére, a korrupció visszaszorítására irányuló határozott intézkedések is. Elmondása szerint Magyarország gazdasági fejlődésének egyik legfontosabb feltétele az inaktivitás csökkentése és a foglalkozatási színvonal növelése. Az IMF-megállapodásra kitérve elmondta: a hitelkeret a pénzügyi biztonság és a finanszírozhatóság céljait szolgálja, a rendelkezésre álló összeg mértéktartó és előrelátó igénybevételével pedig kiválthatóvá válhatnak az ország „túl terhes hitelei”, amennyiben ez jelentősen nem növeli az adósságot. Kovács szerint nem segíti a parlamenti vitát, hogy a költségvetési törvényjavaslat nem tartalmaz összegző tájékoztatást a hosszú távú kötelezettségvállalásokról, valamint a többéves elkötelezettséggel járó kiadási tételekről. Tovább nehezítette a tisztánlátást a három évre kitekintő, valamint a 2008. évi várható főbb előirányzatok hiánya – tette hozzá.
„Az elmúlt hat év miatt kerültünk ide”
A költségvetési bizottság fideszes elnöke, Varga Mihály azt hangsúlyozta, hogy „ennyire kaotikus vitát” még nem folytatott le a költségvetésről a magyar parlament, mint a mostani. Kiemelte: Magyarországot elmúlt hat év gazdaságpolitikája hozta ilyen helyzetbe. Az IMF-megállapodás kapcsán megjegyezte: egy csoportba kerültünk olyan államokkal, mint Zambia, Sierra Leone vagy Albánia. Bővebben...
(MTI)
Több száz ingatlant zúzott le a vihar keleten + videó
