„Az élelmiszeripar multinacionális szereplőit védi az FVM”

Ismét napirendre kerül az élelmiszer-kereskedelmi etikai kódex azon a szerdai megbeszélésen, amelyet ez ügyben tartanak a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM), valamint az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) megbízottai.

MNO
2008. 12. 02. 19:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárgyalásokat megelőzően az OKSZ az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében közölte álláspontját, amely egyebek mellett rögzíti: a kereskedők a vásárlók igényeihez, pénztárcájához igazodnak szerte a világban, az Európai Unió is ezt tekinti elsődlegesnek. A kereskedők feladata a teljes áruválaszték bemutatása. Ezt a Magyarországon működő üzletláncok meg is teszik, polcokon bemutatva a hazai ipar termékválasztékát. Az élelmiszer értékesítés döntő része hazai eredetű termék. Az olcsóbb import termékek pedig a kispénzű vásárlók számára teszik lehetővé a legalapvetőbb élelmiszerek megvásárlását.

A kormány 2009-ben a lakosság fogyasztásának csökkenésével számol – húzza alá a közlemény. Az élelmiszerek fogyasztása eddig is csökkent: a KSH kimutatása szerint 2007-ben az élelmiszer kiskereskedelmi értékesítés mennyisége 1 százalékkal, az idén pedig 2 százalékkal maradt el az előző évi szinttől. Így tavaly és az idén együttesen 100 milliárd forintnyi áruval kevesebbet vittek haza a vásárlók az élelmiszerüzletekből.

A hazai – multinacionális – élelmiszeripar pedig termelését nemzetközi viszonylatokban szervezi. A különböző termékeket különböző országokban állítják elő, a magyarországi gyártáshoz pedig felhasznál külföldi alapanyagot is. Az élelmiszer üzletek polcain ott sorakoznak a magyar ipar import termékei is, melyek nem a hazai mezőgazdaság alapanyagából készülnek, hanem külföldi gyárakból hozzák ide. Az FVM által előterjesztett megállapodási javaslat – az OKSZ szerint – egyrészt a vásárlókkal fizettetné meg a hazai mezőgazdaság versenyképtelenségének veszteségeit, másrészt az élelmiszeripar multinacionális szereplőit védi.

Az OKSZ közleménye emlékeztet arra is: a hiteles tájékoztatáshoz hozzátartozik, hogy egy évvel ezelőtt a kereskedők nem demonstráltak akkor, amikor a tejtermelők a számukra kedvező világpiaci helyzetet kihasználva exportjukkal hiányt és áremelkedést okoztak a hazai üzletekben.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.