Junge Welt (jungewelt.de)
A radikális berlini napilapban Tomasz Konicz „Szorosabbra a nadrágszíjat” című cikkében ismerteti a budapesti kormány tervét, miszerint a súlyosbodó gazdasági válság okán további „reformokat” kíván elindítani. Nehéz idők várnak a magyarokra – írja a lap, majd Gyurcsány Ferenc szavait idézi: „Tekintettel a súlyosbodó gazdasági válságra, a jövő év ismét a 'reformok jegyében' fog eltelni.” A magas külföldi hitelektől szenvedő kelet-európai ország épphogy elkerülte az államcsődöt, és fizetőképességét csak a 25 milliárd dolláros hitelnek köszönhette. De a hitelt nyújtó IMF, az EU és a Világbank súlyos feltételekhez kötötte a kölcsönt, előírta többek között a költségvetési hiány további csökkentését. Ennek megfelelően az MSZP és a neoliberális SZDSZ jelentős bércsökkentést, például a tizenharmadik havi fizetés elvételét tervezi, és maximálták a tizenharmadik havi nyugdíj összegét is. A szocialisták és liberális csatlósaik takarékossági intézkedései nemsokára abszurditásba fordulhatnak a gazdasági válság dinamikája következtében. 150.000 ember veszítheti el a munkahelyét – jelentette a Magyar Nemzet szerdán. A lap szerint amennyiben ez bekövetkezne, az „szociális katasztrófát” jelentene, ami fejre állíthatja a költségvetést. Ennek következtében az adókiesés és a megemelkedő szociális kiadások értéke elérheti az egymilliárd eurót.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap „Egyre több német elhagyja a Szövetségi Köztársaságot” című cikkében a fokozódó kivándorlás kérdésével foglalkozik. 2007-ben olyan oly sok német fordított hátat a Szövetségi Köztársaságnak, mint az ötvenes évek óta egyetlen esztendőben sem. Ezzel egy időben csökkent a menedékjogot kérők és a honosított új állampolgárok száma is. Emelkedett viszont a Németországba érkező szakképzettek és az egyetemisták aránya. A Szövetségi Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal nyilvánosságra hozta a 2007-es bevándorlási jelentését. Folyamatosan csökken a be- és kivándorlók száma közötti eltérés, ugyanakkor érezhetően nő a kivándorlókon belül a németek aránya. Az új „Migrációs jelentés 2007” című összeállítás szerint jelentősen, 3411-re növekedett a bevándorló számítógépes szakemberek és 2205-re a diplomás bevándorlók száma. 2007-ben összesen 680.766 személy költözött Németországba, közülük 574.752 külföldi. A hivatal kimutatása szerint 44 ezerrel többen érkeztek, mint távoztak. A bevándorlók majd 60 százaléka uniós állampolgár, míg a második legnagyobb csoportot a törökök jelentik. A tagállamok közül egyre több román és bolgár állampolgár érkezik a Szövetségi Köztársaságba. A menedéket kérők száma folyamatosan csökken, tavaly mindössze 19 ezren voltak. A honosítottak száma 2006-hoz képest 9 százalékkal, 113 ezerre apadt. Az állampolgársági törvény átalakítása, 2000 óta számuk most érte el a mélypontját. A külföldiek aránya a lakosságon belül stabil, 8,8 százalék, azaz 6,74 millió személy. 1950 óta még nem volt ilyen magas a kivándorlók aránya, és minden negyedik közülük német. A 637 ezer elvándorló többsége, 476 ezer személy továbbra is külföldi.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Carsten Volkery „A vásárlási utalványokról zajló vita megosztja az SPD-t” című cikkében ismerteti a német szociáldemokraták kiérleletlen konjunktúra élénkítő elképzeléseit. Andrea Nahles SPD alelnök által elindított utalvány-mozgalom csütörtökön már komoly vitékat indított. Vasárnap még „nem is butaságnak” nevezte Franz Müntefering SPD elnök helyettese javaslatát, miszerint minden német állampolgár 500 euró értékű vásárlási utalványt kapna, hogy így serkentsék az akadozó belföldi konjunktúrát. Az elvtársak azonban sorozatosan elhatárolódnak a javaslattól. Úgy látják: elsődlegesen a munkahelyeket kell megmenteni és erre alkalmatlanok az ilyen utalványok. Müntefering sem igazán támogatja ezt az ötletet. A pártelnök óvatos szavaival csak a vita élét kívánta tompítani. Az SPD vezetés abból indul ki, hogy a jövő év első hónapjaiban újabb konjunktúra csomagot lesz kénytelen elfogadni. A várható intézkedésekben a pártelnök még nem kíván határozott álláspontot kialakítani. A párt egyik oldalán a Nahles által képviselt balszárny hangosan követelte a vásárlási utalványokat, míg a Peer Steinbrück pénzügyminiszter körül tömörülő jobbszárny vehemensen elutasítja. A szűkebb SPD vezetésben csak Nahles támogatja a jegyeket. Mindenki más várni szeretne. Frank-Walter Steinmeier kancellár-jelölt, Peter Struck frakcióvezető, Steinbrück és Müntefering azt a vonalat képviseli, miszerint először meg kellene várni a már meghozott döntések hatásait. A jegyek ellenzői utalnak arra is, hogy nem a kiskereskedelem a legnagyobb probléma, sokkal súlyosabb a helyzet egyes ágazatokban, például az autóiparban. Miközben csütörtökön döntött a Bundestag az idei konjunktúra csomagról, Berlinben már mindenki a következőről beszél.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!