Nem kellenek Bécsnek a guantánamói foglyok

A Die Presse ismerteti a hétfői brüsszeli egyeztetések előtt az osztrák álláspontot, miszerint Bécs nem kíván guantánamói foglyokat befogadni. A Süddeutsche Zeitung ismerteti a szociáldemokraták identitáskeresésének legfrissebb kérdését, vajon a várható idei vereségek okán még néppártnak tekinthető-e az SPD?• Európába kerülnek a guantánamói foglyok?

2009. 01. 26. 11:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilap Müntefering támadja a Baloldali Pártot című cikkében foglalkozik a hesseni választási vereséget követően önálló profilját kereső szociáldemokraták problémájával. Franz Müntefering SPD elnök egy interjúban élesen támadta a Baloldali Pártot, és kizárta a két párt együttműködését országos szinten. Müntefering szerint az unió taktikai okokból agitál az SPD–Baloldali Párt együttműködése ellen, „mert el kívánják venni a szociáldemokraták hatalmi perspektíváit”. Egyúttal Müntefering bejelentette, ő a 2009. szeptemberi Bundestag-választások után még hosszabb ideig kívánja az SPD-t vezetni.

Ronald Pofalla, a CDU pártigazgatója megkérdőjelezte az SPD néppárti karakterét. Az igen gyenge hesseni szereplést követően (23,7 százalék) a szociáldemokratákat már nem látja a kereszténydemokratákkal azonos fajsúlyú pártnak. Egyúttal utalt arra, hogy az augusztusi tartományi választásokon már csak a harmadik erő lehet, a CDU és a Baloldali Párt után. Egyúttal megkérdőjelezte azon ígéretek hitelességét, miszerint az SPD semmi esetre sem hajlandó országos szinten együttműködni a Baloldali Párttal. A Baloldali Párt mindegyik idei tartományi választáson (Saar-vidék, Türingia, Szászország, Brandenburg) meg kívánja előzni a szociáldemokratákat. Dietmar Bartsch a Baloldali Párt pártigazgatója kijelentette: „Abból indulok ki, hogy az SPD egyetlen tartományban sem fog előttünk végezni” – fogalmazott.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban A guantánamói foglyok befogadása végzetes következményekkel járna című cikkében ismerteti a bécsi külügyminiszter álláspontját a kubai táborban őrzött személyek elhelyezésével kapcsolatban. Az uniós tagállamok ma először tanácskoznak arról, hogy mi történjen a guantánamói táborban fogva tartottakkal. Az uniós ajánlatot hevesen vitatják az EU-n belül. Ausztria nem kíván ilyen foglyokat befogadni. Michael Spindelegger (ÖVP) bécsi külügyminiszter vasárnap ismételten kijelentette: „Nálunk senki sem dönthet úgy, hogy egyszerűen befogadunk valakit, ez a jogrendszerünkkel való szakítás lenne és végzetes következménnyel járna.”

„Világos a jogi helyzet nálunk: vagy bevándorol valaki Ausztriába, vagy menedékjogot kér” – nyilatkozta Spindelegger. Egyúttal óvott attól, hogy befogadják a Guantánamóban őrzött személyeket. Ismert, világméretekben hány tűzfészek található a világban. „Ezért továbbra is ki kell tartanunk a jogszabályaink mellett.” Spindelegger ugyan üdvözölte, hogy a külügyminiszterek vitatkozni fognak Brüsszelben erről a kérdésről, de azt világossá kell tenni, „hogy minden egyes tagállam saját jogi keretfeltételekkel rendelkezik, s ezért senkinek sem lehet előírni, miként döntsön. De az hasznos lenne, hogy ebben a kérdésben egyeztessenek a jövőbeni eljárásról”– nyilatkozta. Ausztria világossá tette, hogy szóba sem jön a foglyok befogadása, de egy sor olyan ország létezik, melyek jelezték eme készségüket.

Vasárnap este Luis Amado, portugál külügyminiszter megerősítette, országa magához ragadja a kezdeményezést, s nyitva áll a guantánamói foglyok előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.