Törökország tagsága szóba sem jöhet?

A Die Welt beszámol a Szabad Választók dilemmájáról. A Der Spiegel tudósít a CSU frissen elfogadott európai parlamenti (EP-) programjáról.

2009. 04. 06. 7:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Richard Herzinger Hogyan kívánja a CSU a Szabad Választókat elbizonytalanítani című cikkében ismerteti a keresztényszocialisták politikai játszmáját. A Szabad Választók (FW) már az országos politika színpadán történő megjelenésük pillanatában heves örvénybe kerültek. Az az igényük, hogy az országos és a tartományi politikában rövid időn belül tényezők legyenek, nemcsak a politikai konkurencia kemény válaszait vonta maga után, de magát a szervezetet is szakítópróba elé állította.

Vezető keresztényszocialista politikusok, köztük Ilse Aigner szövetségi mezőgazdasági miniszter és Markus Ferber, a párt EP-listavezetője nyilvános rendezvényeken azzal vádolták Gabriele Paulit, a Szabad Választók EP-listavezetőjét, hogy támogatja Törökország uniós tagságát. Bernd Posselt, a CSU EP-képviselője ezért egykori párttársát egy választási rendezvényen „török Gabinak” nevezte. A CSU támadásainak hátterében az a félelem áll, hogy az EP-választásokon éppen annyi szavazatot veszíthet, mint a 2008-as bajorországi tartományi választásokon és így az ötszázalékos küszöb alá csúszik. Közben a Szabad Választók országos elnöksége Frankfurtban kizárta a szervezetből a brémai és brandenburgi tartományi alapszervezeteket. Rájuk az a gyanú vetült, hogy beszivárogtak soraikba a jobboldali populista erők. A brémai tartományi szervezetet Friedhelm Altvater vezette, aki korábban a zsidó temetők rendbehozatalát az adófizetők pénzének elszórásának nevezte.

Ennek ellenére egy közelmúltban megjelentetett közvélemény-kutatás szerint a választásra jogosultak 28 százaléka tudja elképzelni, hogy a Szabad Választókra fog szavazni. Ez a potenciál, összekapcsolva azzal a ténnyel, hogy saját adataik szerint 280 000 tagot számlálnak, mutatja, milyen erős az igény egy újszerű politikai erő iránt a lakosság körében.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban A CSU erőtejes adócsökkentést követel című cikkében ismerteti a keresztényszocialisták elnökségi ülésén elfogadott választási programját. A CSU elnöksége a hétvégén egyhangúan elfogadta a párt „több nettót mindenkinek” mottójú adópolitikáját. A júniusi EP-választásokon a CSU népszavazást követel az új tagállamok felvételéről, s kevesebb kompetenciát kívánnak hagyni Brüsszelnél. Horst Seehofer CSU-elnök hangsúlyozta, minden fontos kérdésben egyetértettek. Az egészségügyi, adó- és Európa-politikai programjának elfogadásával a CSU „most befejezte a programbeli megerősödését” – nyilatkozta Seehofer a párt kétnapos kihelyezett ülése után.

Az egészségügyi reform bírálata mellett adópolitikai javaslataikat kívánja központi kampánytémává tenni a CSU. „Adót kívánunk csökkenteni, mert ezáltal a növekedés megindítható” – nyilatkozta Georg Fahrenschon bajor pénzügyminiszter. Az adócsökkentés a kedvezmények megvonásával történő finanszírozását visszautasították. A párt a kis és közepes jövedelműek esetében a terhek csökkentését szorgalmazza, például vissza kívánják állítani a saját lakás támogatását családok esetében és az áfa átalakítását tervezik.

„Intenzív viták” után a CSU elnöksége támogatta az EP-kampányban a népszavazás követelését az új tagállamok felvétele és további kompetenciák elosztása kérdésében. Arról ugyanakkor nem nyilatkoztak, hogy a népszavazásnak tartományi, országos, vagy éppen Európa-léptékűnek kellene lennie. Seehofer kijelentette, Törökország NATO-csúcson bemutatott viselkedése „megerősítette bennünk, hogy a teljes jogú tagságuk az EU-ban szóba sem jöhet”. Alexander Dobrindt, a CSU pártigazgatója a Törökországgal folytatott csatlakozási tárgyalások azonnali felfüggesztését követelte. „Aki az iszlamista propagandát a NATO jövője és az európai értékek fölé helyezi, annak nincs mit keresnie az EU-ban” – nyilatkozta.

Azzal az elképzeléssel, hogy Erika Steinbachot, az elüldözöttek szövetségének vezetőjét kívánják a berlini alapítványi tanácsba jelölni, Seehofer közös CDU és CSU választási programot kíván írni. „Mi mindent megteszünk azért, hogy az elüldözöttek maguk határozhassák meg helyüket a tanácsban” – fogalmazott a pártelnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.