Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Richard Herzinger Hogyan kívánja a CSU a Szabad Választókat elbizonytalanítani című cikkében ismerteti a keresztényszocialisták politikai játszmáját. A Szabad Választók (FW) már az országos politika színpadán történő megjelenésük pillanatában heves örvénybe kerültek. Az az igényük, hogy az országos és a tartományi politikában rövid időn belül tényezők legyenek, nemcsak a politikai konkurencia kemény válaszait vonta maga után, de magát a szervezetet is szakítópróba elé állította.
Vezető keresztényszocialista politikusok, köztük Ilse Aigner szövetségi mezőgazdasági miniszter és Markus Ferber, a párt EP-listavezetője nyilvános rendezvényeken azzal vádolták Gabriele Paulit, a Szabad Választók EP-listavezetőjét, hogy támogatja Törökország uniós tagságát. Bernd Posselt, a CSU EP-képviselője ezért egykori párttársát egy választási rendezvényen „török Gabinak” nevezte. A CSU támadásainak hátterében az a félelem áll, hogy az EP-választásokon éppen annyi szavazatot veszíthet, mint a 2008-as bajorországi tartományi választásokon és így az ötszázalékos küszöb alá csúszik. Közben a Szabad Választók országos elnöksége Frankfurtban kizárta a szervezetből a brémai és brandenburgi tartományi alapszervezeteket. Rájuk az a gyanú vetült, hogy beszivárogtak soraikba a jobboldali populista erők. A brémai tartományi szervezetet Friedhelm Altvater vezette, aki korábban a zsidó temetők rendbehozatalát az adófizetők pénzének elszórásának nevezte.
Ennek ellenére egy közelmúltban megjelentetett közvélemény-kutatás szerint a választásra jogosultak 28 százaléka tudja elképzelni, hogy a Szabad Választókra fog szavazni. Ez a potenciál, összekapcsolva azzal a ténnyel, hogy saját adataik szerint 280 000 tagot számlálnak, mutatja, milyen erős az igény egy újszerű politikai erő iránt a lakosság körében.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban A CSU erőtejes adócsökkentést követel című cikkében ismerteti a keresztényszocialisták elnökségi ülésén elfogadott választási programját. A CSU elnöksége a hétvégén egyhangúan elfogadta a párt „több nettót mindenkinek” mottójú adópolitikáját. A júniusi EP-választásokon a CSU népszavazást követel az új tagállamok felvételéről, s kevesebb kompetenciát kívánnak hagyni Brüsszelnél. Horst Seehofer CSU-elnök hangsúlyozta, minden fontos kérdésben egyetértettek. Az egészségügyi, adó- és Európa-politikai programjának elfogadásával a CSU „most befejezte a programbeli megerősödését” – nyilatkozta Seehofer a párt kétnapos kihelyezett ülése után.
Az egészségügyi reform bírálata mellett adópolitikai javaslataikat kívánja központi kampánytémává tenni a CSU. „Adót kívánunk csökkenteni, mert ezáltal a növekedés megindítható” – nyilatkozta Georg Fahrenschon bajor pénzügyminiszter. Az adócsökkentés a kedvezmények megvonásával történő finanszírozását visszautasították. A párt a kis és közepes jövedelműek esetében a terhek csökkentését szorgalmazza, például vissza kívánják állítani a saját lakás támogatását családok esetében és az áfa átalakítását tervezik.
„Intenzív viták” után a CSU elnöksége támogatta az EP-kampányban a népszavazás követelését az új tagállamok felvétele és további kompetenciák elosztása kérdésében. Arról ugyanakkor nem nyilatkoztak, hogy a népszavazásnak tartományi, országos, vagy éppen Európa-léptékűnek kellene lennie. Seehofer kijelentette, Törökország NATO-csúcson bemutatott viselkedése „megerősítette bennünk, hogy a teljes jogú tagságuk az EU-ban szóba sem jöhet”. Alexander Dobrindt, a CSU pártigazgatója a Törökországgal folytatott csatlakozási tárgyalások azonnali felfüggesztését követelte. „Aki az iszlamista propagandát a NATO jövője és az európai értékek fölé helyezi, annak nincs mit keresnie az EU-ban” – nyilatkozta.
Azzal az elképzeléssel, hogy Erika Steinbachot, az elüldözöttek szövetségének vezetőjét kívánják a berlini alapítványi tanácsba jelölni, Seehofer közös CDU és CSU választási programot kíván írni. „Mi mindent megteszünk azért, hogy az elüldözöttek maguk határozhassák meg helyüket a tanácsban” – fogalmazott a pártelnök.
Szentkirályi Alexandra: A városházi szappanopera újabb felvonásához érkezett