Ellentétek Washington és Berlin között

A Die Welt Merkel washingtoni útja apropóján elemzi a két ország között fennálló nézeteltéréseket. A Der Spiegel arról tudósít, hogy kibékülőben az adóelkerülés miatt eddig egymásnak vadul üzengető Berlin és Bern.

2009. 06. 24. 12:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (Spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Torben Waleczek Svájc kibékül a vadnyugati Steinbrückkel című cikkében tudósít a berlini pénzügyminiszter és az alpesi köztársaság közötti vita lezárulásáról. Hétfőn este egy berlini étteremben találkozott a német pénzügyminiszter a svájci miniszterelnökkel. A vacsora során világossá vált: „Egyáltalán nem engedhetjük meg magunknak, hogy veszekedjünk”. Igen örömtelien zajlott a látogatás – nyilatkozta Merz, aki egyúttal Bernben a pénzügyminiszteri posztot is betölti. Steinbrück és Merz tehát nyilvánosan elásta a csatabárdot. Ezzel lekerült a napirendről a német–svájci adóvita. Ráadásul sikerült megállapodniuk a két ország közötti kettős adóztatás elkerüléséről. Bern ígéretet tett arra, hogy segíteni fogják a német költségvetést, amennyiben keresni fogják az adóelkerülőket. Azonban már márciusban is bejelentették a svájciak, amit e hét hétfőn ismét bejelentettek. Már októberben is korbáccsal fenyegette Steinbrück Svájcot, amennyiben az adóelkerülésről és a banktitokról zajló vitában nem enged, ezzel sikerült a svájciak felháborodását kiváltania. Egy svájci képviselő arra hívott fel, hogy ne vásároljanak német autót. A honvédelmi miniszter szolgálati Mercedesét Renault-ra cserélték. Mégis számos üzengetés után most eljött a demonstratív megbékélés ideje.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilapban Ansgar Graw Merkel és Obama nem találják a közös hangot című cikkében elemzi a kancellár holnapi, washingtoni látogatása várható eredménytelenségének okait. Az amerikai sajtót a napokban két kérdés érdekli: a washingtoni metrószerencsétlenség és a vasárnap a teheráni tüntetésen meggyilkolt fiatal Neda Agha-Soltan, aki néhány órán belül az Ahmadinezsád-rezsim elleni mozgalmak szimbólumává vált. Angela Merkel csütörtöki és pénteki washingtoni látogatása a problémák ellenére csak a futottak még hírek kategóriájában található.

Washington felfogása szerint Berlin túl keveset tesz az afganisztáni háborúban, valamint a guantánamói foglyok elhelyezéséért. Németország, panaszolják továbbá Obama tanácsadói, a legpasszívabb az ipari államok közül a globális recesszió leküzdésében.

Német kormánytanácsadók viszont azt panaszolják, hogy az amerikaiak az Opel jövőjéről folytatott első fontos megbeszélésre csak döntési kompetencia nélküli, sokadrangú küldötteket delegáltak. „Nem igazán működik a kétoldalú együttműködés” – ismerik be az amerikai megfigyelők. Többek között utalnak arra, hogy Merkel márciusban visszautasította Obama meghívását, s helyette inkább egy videokonferenciát javasolt. Nem csoda, ha máig idegenként tekintenek egymásra és ellentétesen nyilatkoznak, cselekszenek, például Törökország EU-csatlakozásának kérdésében éppúgy, mint a környezetvédelmi politikában.

Míg a gazdasági válság kezelésében a németek elsődlegesen a hiperinflációtól tartanak, addig az amerikaiak inkább a bankóprést üzemeltetik, hogy kezeljék a zsugorodó gazdaság tüneteit. Hogy Merkel június elején a nyilvánosság előtt „szkepszisének” adott hangot, azt Washingtonban a német politika egyik alapelvével való szakításként értékelik, a nemzeti bankok függetlenségét nem bírálják.

A Wall Street Journal a haldokló Neda képe mellett vezércikkében azt állította: „Irán webhírszerzését nyugati technológia támogatja”. A lap állítja: európai felszerelést használ a teheráni rezsim, hogy felügyelje az internetet és az e-maileket. A cikkben ugyan nem szerepelt Merkel neve, de azt állítják, hogy a szállított eszközök legalább részben a Siemens és a Nokia együttműködéséből származnak. A leszállított technika lehetővé teszi a kommunikáció minden formájának minden hálózatban történő ellenőrzését – idézte a lap a Nokia-Siemens együttműködésének brosúrájából.

Tekintettel az ilyen hírekre, növekedhet az amerikai közvéleményben a szkepszis, mennyire megbízhatóak összességében az európai partnerek, s különösen a németek a világpolitikai kérdésekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.