Die Presse (diepresse.com)
Az osztrák konzervatív napilap Törökország kitart a teljes jogú tagság mellett című cikkében tudósít Ahmet Davutoglu külügyminiszter berlini látogatásáról. Törökország a folyamatban lévő uniós csatlakozási tárgyalásokon nem kíván engedményt tenni. „Cél a teljes jogú tagság” – nyilatkozta a külügyminiszter. Davutoglu németországi bemutatkozó látogatásán hangsúlyozta: „Törökország nem gondolkozik az alternatíván.” Német kollégája, Frank-Walter Steinmeier (SPD) a folyamatban lévő csatlakozási tárgyalásokat „nyitott kimenetelűnek” nevezte. A cél azonban a török uniós belépés. Az EU a tagjelölt Törökországgal egy 2005-ben megkötött megegyezés alapján azt folytatja, amit az unió akkor egyhangúan fogadott el. E döntés célként a teljes jogú tagságot nevezte meg. Angela Merkel (CDU) kancellár azonban a közelmúltban ismét elvetette Ankara felvételét.
Helyette egy „kivételes partneri kapcsolatot” ajánlott. Ennek ellenére Davutoglu kitart a teljes jogú tagság követelése mellett. „Mindent, amit Törökország e cél támogatása érdekében megtehet, meg fogja tenni. De kell, hogy az EU is támogasson bennünket" – fogalmazott az európai utazása első állomásán, Berlinben tartózkodó török fődiplomata. Törökország érdeklődése a belépés iránt „semmilyen esetben sem fog csökkenni”. Kifejezetten megköszönte Steinmeiernek a segítségét. Mindkét miniszter tárgyalt a kétoldalú kapcsolatok kulturális területen történő kibővítéséről. Ennek keretében felmerült egy török–német egyetem alapítása Isztambulban.
Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin Pauli „a rendszert kívánja megváltoztatni” című cikkében ismerteti a német politikai élet fenegyerekének legfrissebb elképzeléseit. Gabriele Pauli, a Szabad Választók bajor tartományi gyűléséből kizárt képviselő egy interjúban úgy fogalmazott egy általa alapítandó új párttal kapcsolatban, hogy „a rendszert kívánom megváltoztatni. E pillanatban ott tartok, hogy a fő vonalakat kidolgozzam.” Majd hozzáfűzte: „Ez nem a jelenlegi modell alapján történne, mert én azt teljesen elavultnak tartom.” Pauli hangsúlyozta: „Eddig még mindenki olyan kategóriákban gondolkodott, mint szocializmus és kapitalizmus, vagy mint egyenlőség és szabadság. De ezt már száz éve meghaladtuk.” Számára azonban egészen más kérdések állnak előtérben, például az, hogy az állami struktúrák „még megfelelnek nekünk, vagy kifejezik még az emberek életrevalóságát”. Ha az emberek a pártrendszer fennállását kívánnák, akkor lényegesen magasabb lenne a választási részvétel.
Pauli, a CSU elnökségének egykori tagja megismételte a keresztényszocialisták pártkongresszusa előtt már megismertetett felvetéseit, mint például a házasság hét évben történő korlátozását. „Ez az elképzelés továbbra is az én elgondolásom.” A házasság kérdése e tekintetben mellékes. „De maga a téma is természetesen megmutatja, miként építettek fel itt olyan struktúrákat, melyeket a lakosság már nem támogat, ami kiolvasható a nagyszámú válásból.” Pauli nem kíván lemondani a tartományi gyűlési mandátumáról. Úgy fogalmazott a lapnak: „Messze én értem el a Szabad Választók közül a legjobb eredményt, még Joachim Herrmann belügyminiszternél is magasabbat. Tehát jelentős választói tömegek állnak mögöttem.” Ugyanakkor nyitottnak nevezte annak kimenetelét, hogy a következő Bundestag-választásokon kap-e mandátumot, vagy sem. „Engem a mandátumok és posztok nem érdekelnek. A rendszert kívánom megváltoztatni, egy új utat keresni.”
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat