Handelsblatt (handelsblatt.com)
A düsseldorfi gazdasági napilapban Stefan Menzel Magyarország vitatott jegybankelnöke című cikkében foglalkozik a Simor Andrással szemben felhozott adócsalási vádakkal. Magyarországnak van elég baja. A gazdaság lebénult, s ebben az évben valószínűleg hat százaléknál is jobban zsugorodik. A magyar jegybank elnöke előtt hatalmas kihívások állnak, meg kell erősítenie a meggyengült forintot, s a bankrendszert működésben kell tartania – írják. De Simornak éppen most egy még súlyosabb személyes problémával kell szembenéznie. A konzervatív ellenzéki Fidesz a nehéztüzérséget is felvonultatta az adócsalás gyanújába esett MNB-elnökkel szemben, s ezért lemondását követelte. Ebből aligha lehet a kedvező együttműködést feltételezni, jövő tavasszal Magyarországon új parlamentet választanak – írják. Simor számára igen kínos politikai vita, ahol megkérdőjeleződik a nemzeti bank független szerepe is. Ahelyett, hogy a gazdaság állapotával foglalkozna, Simor most arra kényszerül, hogy a nyilvánosság előtt védje magánügyeit. A felháborodást az váltotta ki, hogy Simor adóbevallásában két évvel ezelőtt közel hárommillió euró eltűnt. Azt ugyanakkor elismerte, hogy hibázott. Nem jogi értelemben, hanem erkölcsi értelemben. Olyan közéleti szereplők, mint a jegybankelnök, erősebb ellenőrzés alatt kell, hogy álljanak. „Megértettem”, mondta a parlamentben. Hogy kikerüljön a tűzvonalból, a jegybankelnök „olyan gyorsan, ahogyan csak lehet”, ciprusi vállalkozását el kívánja adni. Különösen érdekes a bejelentés időzítése: Simor a Fidesz földcsuszamlásszerű EP-választási győzelme után kíván cégétől megválni. Az ellenzéki párt a múlt héten megszerezte a leadott voksok közel 60 százalékát. Az EP-választás volt a következő tavaszra tervezett parlamenti választások előtti utolsó nagy hangulati teszt – emeli ki a Handelsblatt.
Die Presse (diepresse.com)
Az osztrák konzervatív napilap Mezőgazdaság: Bajorország titokban tartja a mezőgazdasági támogatásokat című cikkében ismerteti, kik részesülnek az uniós agrársegélyekből. Az írásból kiderül, Németországban elsődlegesen az élelmiszerkonszernek profitálnak a segítségből. Bajorország Európa utolsó régiója, amelyik akadályozta az uniós mezőgazdasági támogatások átláthatóvá tételét – vádaskodik az osztrák lap. Mariann Fischer Boel illetékes brüsszeli biztos bejelentette, hogy a szerződés megszegése miatt eljárást kezdeményez Németország ellen. A bajor tartományi kormány jogi fenntartásait hangoztatta az uniós előírások ellen, annak érdekében, hogy az uniós támogatások az interneten bárki számára elérhetőek legyenek, s kijelentette, hogy megvárják az Európai Bíróság döntését.
A maradék német adatokból, melyek e héttől megtekinthetők, kiolvasható, hogy amint Ausztriában, a legtöbb mezőgazdasági támogatást az élelmiszerkonszernek kasszírozzák. A pénzek nem a mezőgazdasági üzemeknél, hanem például a Südzucker AG-nál (2008: több mint 34 millió euró), vagy a hamburgi August Töpfer&Co. KG-nál (2008: 7 millió euró) landoltak. A legnagyobb uniós támogatást kasszírozó Südzucker kezében tartja a tőzsdén jegyzett osztrák Agrana konszernt. A második legnagyobb támogatásban Schleswig-Holstein tartomány részesül Németországban. Nem kevesebb mint 10 millió eurót kapott tavaly a partvidék védelmére. A gátépítést ugyanis az unió vidékfejlesztési forrásaiból fizetik. A harmadik helyen az Emsland-Stärke GmbH nevű keményítőgyár található, mely 8 millió eurót kapott. Németországnak már áprilisban nyilvánosságra kellett volna hoznia a mezőgazdasági támogatásokat, Berlin azonban egészen júniusig húzta az időt.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó