Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Steinmeier szakít Merkel Európa-politikájával című cikkében ismerteti a külügyminiszter budapesti beszédének belpolitikai hátterét. Ennyire világosan még sohasem határolódott el Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszter a kancellár Európa-politikájától. Az alkancellár budapesti beszédében az euróövezet tagállamai közötti alaposabb egyeztetést követelt. Arra figyelmeztetett, hogy a legfontosabb gazdasági adatokban beálló „eltérő fejlődés” veszélyeztetheti az euróövezetet. Ezzel Steinmeier határozottan eltért a kancellár álláspontjától.
Merkel a múlt héten a Franciaország által is követelt erősebb gazdasági egyeztetést határozottan visszautasította, s azt Európa megosztására tett kísérletként visszautasította. Az adóügyi és szociális kérdésekben az egyedüli illetékességgel, mint eddig, a 27 tagállamnak kell rendelkeznie, fogalmazott Merkel a berlini Humboldt Egyetemen elmondott beszédében.
Steinmeier ellentámadása nyilvánvalóvá tette a szövetségi kormányon belül az Európa-politikai kérdésekben meghúzódó törésvonalakat. Ez a fejlődés tovább rontja a nagykoalíción belüli klímát, mert Steinmeier külföldön jelezte a kancellártól alapjaiban eltérő álláspontját: határozottan strukturális reformokat követelt.
Steinmeier szerint hosszú távon az EU nem érhet véget Magyarország és Lengyelország külső határainál. Számára a hitelesség kérdése, hogy Európa támogassa a Nyugat-Balkán belépési perspektíváját. Mint mondta, a Törökországgal folytatott tárgyalásokat is jó szándékkal kell tovább folytatni. Steinmeier óvott attól, hogy a gazdasági válság miatt Kelet-Közép-Európában új elválasztó vonalak keletkezzenek.
Steinmeier budapesti programjában találkozott az április óta az országot vezető Bajnai Gordonnal. Korábban Prágában tárgyalt Jan Fischerrel, a három hete hivatalban lévő cseh miniszterelnökkel. Prágai tárgyalásai középpontjában a cseh EU-elnökségből még hátralévő egy hónap állt.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilap A következmények nélküli dobás című cikkében foglalkozik a Cambridge-ben tanuló német doktorandusz felmentésével. A cambridge-i cipődobáló perében a bíróság felmentette Martin J-t. Két tárgyalási nap után a bíróság nem látta bizonyítottnak az ügyészség vádjait, miszerint a 27 éves német orvostanhallgató a kínai miniszterelnökhöz vágott cipőjével átlépte volna az engedélyezett tiltakozás határait. A vád a közrend megzavarását, sértő kifejezések használatát és az erőszakcselekményekre történő felszólítást rótta fel a diáknak.
A kínai emberi jogi politika elleni tiltakozásul Martin J. február 2-án hangos közbekiabálásával megszakította a kínai miniszterelnök beszédét és a tornacipőjét hozzávágta a politikushoz. A dobás nem talált. A vádlott tagadta, hogy erőszakot kívánt alkalmazni. „Jelképesen akartam tiltakozni a kínai miniszterelnök jelenléte ellen. S jelét szerettem volna adni a szolidaritásomnak a kínai emberekkel, akik fel sem merültek a beszédben.” Tettéhez saját bevallása szerint az ötletet attól az iraki televíziós riportertől merítette, aki hasonló cipős „támadást” intézett George W. Bush ellen Bagdadban.
A német doktorandusz tiltakozása közepette azt kiáltotta: „Miként prostituálhatta magát ezért a diktátorért az egyetem? Miként hallgathatjátok ezeket az itt elmondott hazugságokat? Álljatok fel és tiltakozzatok!” A kínai miniszterelnök néhány nap múlva kegyelmet kért a német fiatalnak. „A tanulás a segítség egy fiatal egyetemistának” – tudatta a londoni nagykövetségen keresztül. „Remélhető, hogy az egyetem lehetőséget ad a hallgatónak, hogy tanulmányait folytathassa.”
Orbán Viktort Elon Musk társaságában hívta fel Donald Trump - videó