Feldolgozatlan múlt

A Financial Times Deutschland tudósítása szerint az eddigi becsléseknél jóval nagyobb számban alkalmaznak a keletnémet tartományok egykori Stasi-munkatársakat. A Focus ismerteti a lisszaboni szerződéssel kapcsolatos alkotmánybírósági döntés nem várt következményeit.

2009. 07. 10. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Financial Times Deutschland

A német gazdasági napilapban Stefan Tillmann és Monika Dunkel A Stasi-besúgók még mindig a hivatalban dolgoznak című cikkében foglalkozik az NDK máig elő örökségével. Az NDK állambiztonsági minisztériumának közel 17 000 egykori munkatársa máig a keletnémet tartományok közigazgatásában dolgozik. Klaus Schroeder, a berlini Szabad Egyetem NSZEP (az NDK kommunista pártja) -kutatócsoportjának vezetője felszólította a tartományokat, hogy tárják fel a valódi helyzetet. A kutató abból indul ki, hogy a besúgók száma elérheti a több tízezret. Ezek olyan léptékek, melyeket eddig senki sem sejtett – nyilatkozta Schroeder. Hogy máig, húsz évvel a berlini fal leomlása után mennyire átpolitizált az NDK múltjának feldolgozása, jól mutatja a mostani szászországi „kérdőívbotrány”. Stanislaw Tillich (CDU) miniszterelnök amikor a fordulat után belépett a közigazgatásba, kijelentette: nem tartott fenn szolgálati kapcsolatot a Stasival, időközben azonban kénytelen volt két ilyen találkozót elismerni. Az NDK állambiztonsági minisztériumának összesen 200 000 ügynök dolgozott. Maga a minisztérium 95 000 főállású spiclit foglalkoztatott. Majd minden 50. felnőtt NDK-polgárra jutott egy ügynök.

Focus

A müncheni hírmagazin A tartományok feltételekhez kötik támogatásukat című cikkében ismerteti a lisszaboni szerződés ratifikációjáról hozott alkotmánybírósági ítélet alapján megindult vita legfrissebb történéseit. A német alkotmánybíróság június 30-i döntésében csak akkor tartja a lisszaboni szerződést összeegyeztethetőnek az alaptörvénnyel, amennyiben azzal párhuzamosan nő a Bundestag és a tartományi kormányokat képviselő Bundesrat beleszólása az uniós kérdésekbe. A Bundesratnak az unió ügyeibe történő beleszólási jogát a lehető legnagyobb mértékben közelíteni kell a Bundestagéhoz – áll a hesseni kormány pénteken nyilvánosságra hozott állásfoglalásában. Hessen emellett követelte a Bundesrat eddig inkább formálisan működő Európa Bizottságának felélesztését. Az alkotmánybíróság által a Bundestag számára előírt jogkibővítést a Bundesratnak is „teljes terjedelmében ki kell használnia”. Hessen elképzelése szerint a szövetségi kormány, valamint a Bundestag és a Bundesrat közötti megállapodást szintén „teljes terjedelmében integrálni kell az elfogadandó törvénybe”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.