Merkel már nyert?

A Der Spiegel beszámol arról, hogy az amerikai elnök szerint a kancellári posztért folyó mérkőzés már most lefutott meccsnek számít. A Die Presse ismerteti az osztrák parlamentben kirobbant besúgási botrány legfrissebb részleteit.

2009. 07. 12. 9:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Obama már győztesnek látja Merkelt című cikkében elemzi a Bundestag választások lehetséges fordulópontját. A történet pikantériája, hogy Frank-Walter Steinmeier, az SPD kancellárjelöltje kampányában erősen kívánt építeni az amerikai elnökhöz fűződő állítólagos szoros kapcsolatára. Az amerikai elnök egy meglepően őszinte megnyilatkozása jelentősen felbosszantotta Frank-Walter Steinmeier táborát: Obama Angela Merkel (CDU) kancellár június végi washingtoni látogatásakor kijelentette: a Bundestag választásokon a győzelmet már aligha lehet elvenni a kereszténydemokrata politikustól. A közös sajtótájékoztatóra menet Merkel azt mondta Obamának: „Elő kell készítenünk a választási kampányunkat.” Obama erre egy elutasító kézmozdulatot tett és mosolyogva annyit mondott: „Á, Ön már nyert. Nem tudom, miért aggódik még.”

Merkel meglepettnek tűnt és nevetett. A párbeszéd, amit a ZDF közszolgálati csatorna felvett, de csak részben sugárzott, először meglepetést okozott Steinmeier táborában. Pénteken a külügyminiszter bizalmasa úgy fogalmazott: Steinmeier „nagyon becsüli Obamát, de egy amerikai elnök sem próféta”. Hogy ki lesz a kancellár, „azt a német választók döntik el”. Személyes beszélgetésre már nem kerül a Obama és Steinmeier között, hogy megbeszéljék a választásokkal kapcsolatos előrejelzéseket. Mert a külügyminisztérium végleg feladta azt a tervét, hogy az alkancellár még a választások előtt ellátogasson a Fehér Házba. Egy erre a hétre tervezett időpontot Washington hagyott elmúlni. Most azt nyilatkozták Steinmeier munkatársi köréből, hogy négyévnyi külügyminiszterség után az SPD politikusának nincs szüksége arra, hogy egy fehér házi látogatással „bizonyítsa külügyi kompetenciáját.” Steinmeier a rossz közvélemény-kutatási adatok ellenére magabiztosnak mutatja magát: „Teljesen a választási győzelemre koncentrálok. A végén a szociáldemokrata politika meggyőzi majd Németországban az embereket” – nyilatkozta a kancellárjelölt a Super Illu című bulvárlapnak. A szeptember végi Bundestag választási eredmény szerinte lényegesen jobb lesz, mint az EP voksoláson kapott alig 21 százalék, ami a párt történelmi mélypontjának számított.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Martin Fritzl és Thomas Prior Vizsgálóbizottság a besúgási vádakról című cikkében foglalkozik az osztrák árnyék-titkosszolgálati vádakkal. Az FPÖ azzal vádolja a Zöldeket, hogy „rendőrtisztekből álló, Stasi módszereket használó csoport segítségével lép fel képviselők ellen”. Ez a „legnagyobb besúgóbotrány a második köztársaságban” – fogalmazott Heinz-Christian Strache a szabadságpárt (FPÖ) elnöke pénteken az osztrák nemzetgyűlésben. Az ügy főszereplője Karl Öllinger, a zöldek képviselője, akinek az elektronikus levelezésének egy részét eljuttatták az FPÖ-nek. A lap kezébe jutott eme levélváltások egy része, amit Öllinger Uwe Sailer linzi rendőrrel folytatott. Öllinger időközben megerősítette a megbízásokat, ugyanakkor azt állítja ezek a megkereséseket Sailer igazságügyi adatszakértői cégének küldte. Az e-mailek június 28-a és július 8-a között keletkeztek, s Öllingernek a radikális jobboldallal és az FPÖ-vel folytatott nyomozásaival kapcsolatosak.

A legfontosabb ügyek:

Alpok-Duna Info-ügy. Öllinger tudni szeretné, hogy ki áll a szélsőségesnek tartott honlap mögött. Sailer válaszából kiderült, hogy ennek tisztázása nehéz, mert közbeiktattak egy amerikai szervert, s a gyakorlat azt bizonyítja, onnan semmilyen tájékoztatást sem kapunk. Ugyanakkor szakemberekkel néhány remek technikai ötletről egyeztetett, melyeket a következő hetekben megvalósít és a mögötte álló funkcionáriusokat lenullázza.

Wimmer-ügy. Öllinger tudni kívánja, hogy a Detlef Wimmer az önkormányzati választásokon FPÖ linzi listavezetője, vajon belépett-e a Szabad Fiatalok Szövetségének (BfJ), egy radikális jobboldalinak tartott ifjúsági szervezetbe. A BFJ tagjait egy évvel ezelőtt Welsben első fokon felmentették a nemzetiszocialista propaganda vádja alól. Sailer szkeptikus volt, hogy ez bizonyítható lesz, de azzal vigasztalta megbízóját: „Talán sikerül egy huszáros akció”.

Az FPÖ besúgási vádjaival kapcsolatban döntő kérdés, hogy Sailer a munkájához felhasználta-e a rendőrség eszközeit és lehetőségeit, miként a szabadságpárt feltételezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.