Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de) – Németország
A konzervatív berlini napilapban Albert Funk A báró hivatala című cikkében elemzi a CSU és az FDP vitáinak hátterét. A fekete-sárgák táborában mind magabiztossabbak a tekintetben, hogy megnyerhetik a szeptember 27-ére kiírt szövetségi választásokat. Főként a szabad demokratáknál nő az önbizalom. „Ugrásra készen állunk” – ezzel a mondattal Hans-Jürgen Beerfeltz, az FDP pártigazgatója kommentálta a legfrissebb közvélemény-kutatások eredményeit, amelyek egyre inkább alátámasztják a kereszténydemokrata-liberális koalíció kormányzásának valószínűségét.
A CSU-ban már szintén a fekete-sárga koalícióval számolnak. Tény, hogy hosszú idő után először rendelkeznek a keresztényszocialisták országos szinten egy igazi sztárral. (Seehofer egészségügyi minisztersége alatt inkább csak csillagocska volt.) Az FDP támogatottságát szeretnék olyan alacsonyan tartani, amennyire csak lehet. Ha a liberálisok tényleg az előre jelzett 13-15 százalékot kapnak majd, ezzel nagyjából kétszer olyan súlyosak lennének a koalíciós mérlegben, mint a CSU. Ez a helyzet a korábbi fekete-sárga koalícióban sohasem fordult elő. Az FDP természetesen ezt az előnyt a kormányzati posztok elosztásakor is szeretné kihasználni. A liberálisok három minisztert kívánnak állítani, de a pénzügyi vagy a gazdasági tárcára feltétlenül igényt tartanak. A gazdasági tárca lenne a kényelmesebb megoldás, mert egy FDP-s pénzügyminiszter – az adócsökkentési ígéretek miatt – könnyen megbukhat.
Die Presse (diepresse.com) – Ausztria
A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognár A magyarok szociális nyugtalanságtól tartanak című cikkében elemzi a növekvő munkanélküliség következményeit. A válság előtt a magyarországi munkanélküliség elérte a 7,5 százalékot, azóta 9,7 százalék fölé emelkedett. Ugyan a növekedés szezonális okok miatt a legutóbbi hónapokban lelassult, de az elemzők azt feltételezik, hogy ősszel újra növekedésnek indul és éves átlagban eléri a 10,5 százalékot. Ez közel 440 000 munkanélkülinek felel meg – a krónikusan alacsony – 3,7 millió foglalkoztatott esetében.
A létszámcsökkentés a legtöbb vállalkozásnál még nem volt olyan drámai, mint amilyenre számítottak. Ennek alapja, hogy a cégek többsége eddig azzal számolt, hogy a világgazdaság a második félévben növekedni fog. Amennyiben a negatív sorozat folytatódik, akkor az elbocsátások új hulláma következhet. Ezzel párhuzamosan nő a félelem, hogy a folytatódó válság szociális problémákhoz vezethet. Nyugtalanságot okoz továbbá, hogy az elmúlt tíz évben a munkanélküli segély folyósításának idejét jelentősen csökkentették.
A munkanélküliség már a nyugat- és közép-magyarországi régióban is ugrásszerűen emelkedett, itt a válság előtt a teljes foglalkoztatás volt jellemző. Éppen ezért most jobban sújtja őket a munkanélküliség növekedése, mint az elmaradott területeket, ahol a munkanélküliség már korábban is magas volt.
Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch) – Svájc
A baloldali liberális zürichi lap Genf, a borzalmak színhelye a szaúdi sejkek számára című cikkében ismerteti a svájci városról az arab világban terjedő híreket. „Óvatosan, óvatosan, óvatosan” – csak így szabad szaúdi turistáknak Genfben mozogni. Ezt a jó tanácsot adta az al-Arabiya adó – az al-Dzsazíra után a második legnagyobb arab televízió – a nézőinek. Genf a műsor szerint a borzalmak színhelye, ahol a szaúdi turistákat a legutóbbi időben mind gyakrabban kirabolják és megverik. A riport okát egy fiatal szaúdi esete szolgáltatta, akit egy fémrúddal úgy megvertek, hogy kórházba kellett szállítani. A támadásra egy hete került sor, a genfi rendőrség nem tud az esetről. Az al-Arabiya riportjában elhangzott, hogy az arab turisták ilyen támadás után csak ritkán tesznek feljelentést.
Az al-Arabiya már tudja is, kik az elkövetők: a bevándorlók, akik a Magrebből, a Balkánról és a Kaukázus térségéből érkeztek. Szót kap a tudósításban egy genfi rendőr is, aki szintén kész a magyarázattal: a schengeni megállapodást követő határnyitás és ezen keresztül az EU a felelős a növekvő bűnözésért. A műsor jelentős károkat okozhat Svájcnak, mivel a Perzsa-öböl térségéből érkező fizetőképes vendégek sok pénzt hagytak már Genfben.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!