Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilapban Beate Lammer A munkanélküliség nem fog csökkenni 2013 előtt címmel közölt interjút Johannes Kopffal, az osztrák Munkaerőpiaci Szolgálat (AMS) vezetőjével. Az év elején az AMS még 20 000-25 000 új munkanélkülivel számolt, számuk azonban júniusra elérte az 57 ezret. Az előrejelzések akkor még 0,9 százalékos gazdasági növekedésből indultak ki, ma már négy százalékos zsugorodást feltételeznek. A legutóbbi előrejelzésük már az idén 60 000-65 000 munkanélkülivé váló személyből indul ki. Kopf szerint 2010-ben már lassul a munkanélküliség növekedése, így a félmilliós számot jövőre sem érik el. A munkaügyi központ vezetője elmondta, az elmélet szerint, ha egy ágazat megrendelései csökkennek, akkor az előbb-utóbb eléri a beszállítót, majd a beszállító beszállítóját. Ha több a munkanélküli, kevesebb a pénz, akkor azt megérzik a turizmusban éppen úgy, mint a kereskedelemben. Ugyanakkor számos tanulmány, mely a munkanélkülivé válók fogyasztási szokásaival foglalkozik, azt írja, hogy ezek a szokások nem változnak azonnal. Az első hónapokban az emberek a megtakarításaikat élik fel, csak hat hónap után kezdenek a fogyasztási szokásaikon változtatni. Kopf szerint sokáig nem fog javulni az osztrák munkaerőpiac helyzete. A legutóbbi munkaerőpiaci válság 2001-ben kezdődött és egészen 2006-ig tartott. Mivel a mostani válság sokkal súlyosabb, ez is eltart legalább öt évig, így 2013. tűnik reális dátumnak. Másrészt sokan dolgoznak rövidített munkaidőben. Amennyiben elkezdődik a konjunktúra időszaka, akkor ismét teljes munkaidőben fogják dolgoztatni alkalmazottaikat. A cégek először túlóráztatják az alkalmazottaikat, mielőtt új személyeket, munkanélkülieket alkalmaznának. Csak ekkor kezdi érezni majd az AMS a valódi gazdasági növekedést.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Karsten Kammholz Althaus, Müller és Tillich fél a vörös szellemtől című cikkében elemzi az augusztus 30-án megrendezendő tartományi választások lehetséges kimenetelét. Négy héttel a Bundestag választások előtt, augusztus 30-án Türingiában, Szászországban és a Saar-vidéken választanak. A CDU-miniszterelnököknek, Dieter Althausnek, Stanislaw Tillichnek és Peter Müllernek tartania kell hivatala elvesztésétől. Mindhárom tartományban az SPD és a Baloldali Párt nyíltan törekszik a koalícióra. Müller úgy vonulhat be a történelembe, hogy ő volt az első, aki képtelen volt megakadályozni egy nyugat-német tartományban a baloldali szövetséget. Sőt akként, aki a választásokon elért eredménnyel megrengette a CDU és az SPD választási stratégiáját. Peter Müller bár jól érzi magát ebben kampányban, politikai jövője mégis bizonytalanabb, mind valaha. Azt az abszolút többséget, amivel 1999 óta kormányoz, a közvéleménykutatások szerint el fogja veszíteni. Müller nagykoalícióval is kormányozhat tovább, de ahhoz a Lafontaine meggyengülése kell. Tehát Müller valódi ellenfele Oskar Lafontaine és nem a színtelen Heiko Maas, az SPD listavezetője. Maas azonban a nyilvánosság előtt sem titkolja, hogy inkább egy vörös-vörös-zöld koalícióval szimpatizálna, s ehhez Franz Müntefering pártelnök támogatását is bírja. Ez a felállás inkább a zöldeknek lenne kínos, akik inkább a liberálisokkal közös közlekedési lámpa koalícióban gondolkodnának.
Tillich kampánya mindenekelőtt magáról és múltjáról szól. 2008 novemberében, amikor kiderült NDK-s múltja, ez jelentette az első próbát az akkor fél éve hivatalban lévő szász miniszterelnöknek. A vita arról szólt, mennyiben feleltek meg a Biedenkopf kormányba történő 1999-es belépésekor kitöltött kérdőíven megadott adatok a valóságnak, és mennyire tekinthető politikai funkciónak a kamenzi járás kereskedelmi és ellátási ügyekben illetékes alelnöki posztja, melyet 1989. közepétől 1990. közepéig töltötte be. Tillich hónapokig taktikázott, hogy nyilvánosságra hozza-e a teljes kérdőívet, melyben nem teljesen fejtette ki az igazságot. A közvéleménykutatások láthatóan igazolják a kampányát. Jelenleg a CDU 42 százalékon áll, az FDP 11-en, ami bőven elég lenne a közös kormányzáshoz. Fő ellenfele André Hahn, a Baloldali Párt frakcióvezetője és listavezetője, aki szeretné egy SPD-Baloldali Párt-Zöldek koalícióval leváltani. Egy baloldali szövetséghez még mindegyik alakulatnak jelentősen kellene növelnie támogatottságát. Hahn óvatosságból szerényen nyilatkozik: „Inkább Türingiában várunk egy vörös-vörös kormányt.” Türingiában még Dieter Althaus kormányoz, abszolút többséggel. Althaus még csak most melegít. Négy hónappal ezelőtt még kórházban feküdt, három hónapig tartott a rehabilitációja. Az újév napján elszenvedett síbalesetére, melyben egy szlovák nő életét vesztette, nem emlékszik. Amikor a közelmúltban a Bild am Sonntagnak azt nyilatkozta, a „baleset még érzékenyebbé tette” és nagyon sokat jelentett számára, hogy a halott nő sírjánál imádkozzon, a dühtől felrobbant az ellenzék. Azzal vádolták, hogy tőkét próbál kovácsolni a balesetből. Althaus napi munkája harc a szavazatokért. „A kérdés úgy hangzik: Althaus vagy Ramelow legyen a miniszterelnök” – nyilatkozta nyugodtan. Bodo Ramelow, a Baloldali Párt politikusának meggyőződése, hogy a CDU fél tőle. A Bundestag frakcióvezető-helyettese volt, amikor 2004-ben elindult Althaus ellen és 26 százalékot kapott. Most közelebb áll a miniszterelnöki hivatal bevételéhez, mint valaha.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!