Csak négy év múlva csökken a munkanélküliség

A Die Presse idézi a bécsi munkaügyi hivatal vezetőjét, aki 2013-re jósolja a munkaerőpiaci helyzet érezhető javulását. A Die Welt az augusztus végi tartományi választások eredményét találgatja, s azt kérdezi, megalakul-e az első nyugat-német tartományi kormány a posztkommunista utódpárt részvételével.

2009. 08. 09. 10:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Beate Lammer A munkanélküliség nem fog csökkenni 2013 előtt címmel közölt interjút Johannes Kopffal, az osztrák Munkaerőpiaci Szolgálat (AMS) vezetőjével. Az év elején az AMS még 20 000-25 000 új munkanélkülivel számolt, számuk azonban júniusra elérte az 57 ezret. Az előrejelzések akkor még 0,9 százalékos gazdasági növekedésből indultak ki, ma már négy százalékos zsugorodást feltételeznek. A legutóbbi előrejelzésük már az idén 60 000-65 000 munkanélkülivé váló személyből indul ki. Kopf szerint 2010-ben már lassul a munkanélküliség növekedése, így a félmilliós számot jövőre sem érik el. A munkaügyi központ vezetője elmondta, az elmélet szerint, ha egy ágazat megrendelései csökkennek, akkor az előbb-utóbb eléri a beszállítót, majd a beszállító beszállítóját. Ha több a munkanélküli, kevesebb a pénz, akkor azt megérzik a turizmusban éppen úgy, mint a kereskedelemben. Ugyanakkor számos tanulmány, mely a munkanélkülivé válók fogyasztási szokásaival foglalkozik, azt írja, hogy ezek a szokások nem változnak azonnal. Az első hónapokban az emberek a megtakarításaikat élik fel, csak hat hónap után kezdenek a fogyasztási szokásaikon változtatni. Kopf szerint sokáig nem fog javulni az osztrák munkaerőpiac helyzete. A legutóbbi munkaerőpiaci válság 2001-ben kezdődött és egészen 2006-ig tartott. Mivel a mostani válság sokkal súlyosabb, ez is eltart legalább öt évig, így 2013. tűnik reális dátumnak. Másrészt sokan dolgoznak rövidített munkaidőben. Amennyiben elkezdődik a konjunktúra időszaka, akkor ismét teljes munkaidőben fogják dolgoztatni alkalmazottaikat. A cégek először túlóráztatják az alkalmazottaikat, mielőtt új személyeket, munkanélkülieket alkalmaznának. Csak ekkor kezdi érezni majd az AMS a valódi gazdasági növekedést.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Karsten Kammholz Althaus, Müller és Tillich fél a vörös szellemtől című cikkében elemzi az augusztus 30-án megrendezendő tartományi választások lehetséges kimenetelét. Négy héttel a Bundestag választások előtt, augusztus 30-án Türingiában, Szászországban és a Saar-vidéken választanak. A CDU-miniszterelnököknek, Dieter Althausnek, Stanislaw Tillichnek és Peter Müllernek tartania kell hivatala elvesztésétől. Mindhárom tartományban az SPD és a Baloldali Párt nyíltan törekszik a koalícióra. Müller úgy vonulhat be a történelembe, hogy ő volt az első, aki képtelen volt megakadályozni egy nyugat-német tartományban a baloldali szövetséget. Sőt akként, aki a választásokon elért eredménnyel megrengette a CDU és az SPD választási stratégiáját. Peter Müller bár jól érzi magát ebben kampányban, politikai jövője mégis bizonytalanabb, mind valaha. Azt az abszolút többséget, amivel 1999 óta kormányoz, a közvéleménykutatások szerint el fogja veszíteni. Müller nagykoalícióval is kormányozhat tovább, de ahhoz a Lafontaine meggyengülése kell. Tehát Müller valódi ellenfele Oskar Lafontaine és nem a színtelen Heiko Maas, az SPD listavezetője. Maas azonban a nyilvánosság előtt sem titkolja, hogy inkább egy vörös-vörös-zöld koalícióval szimpatizálna, s ehhez Franz Müntefering pártelnök támogatását is bírja. Ez a felállás inkább a zöldeknek lenne kínos, akik inkább a liberálisokkal közös közlekedési lámpa koalícióban gondolkodnának.

Tillich kampánya mindenekelőtt magáról és múltjáról szól. 2008 novemberében, amikor kiderült NDK-s múltja, ez jelentette az első próbát az akkor fél éve hivatalban lévő szász miniszterelnöknek. A vita arról szólt, mennyiben feleltek meg a Biedenkopf kormányba történő 1999-es belépésekor kitöltött kérdőíven megadott adatok a valóságnak, és mennyire tekinthető politikai funkciónak a kamenzi járás kereskedelmi és ellátási ügyekben illetékes alelnöki posztja, melyet 1989. közepétől 1990. közepéig töltötte be. Tillich hónapokig taktikázott, hogy nyilvánosságra hozza-e a teljes kérdőívet, melyben nem teljesen fejtette ki az igazságot. A közvéleménykutatások láthatóan igazolják a kampányát. Jelenleg a CDU 42 százalékon áll, az FDP 11-en, ami bőven elég lenne a közös kormányzáshoz. Fő ellenfele André Hahn, a Baloldali Párt frakcióvezetője és listavezetője, aki szeretné egy SPD-Baloldali Párt-Zöldek koalícióval leváltani. Egy baloldali szövetséghez még mindegyik alakulatnak jelentősen kellene növelnie támogatottságát. Hahn óvatosságból szerényen nyilatkozik: „Inkább Türingiában várunk egy vörös-vörös kormányt.” Türingiában még Dieter Althaus kormányoz, abszolút többséggel. Althaus még csak most melegít. Négy hónappal ezelőtt még kórházban feküdt, három hónapig tartott a rehabilitációja. Az újév napján elszenvedett síbalesetére, melyben egy szlovák nő életét vesztette, nem emlékszik. Amikor a közelmúltban a Bild am Sonntagnak azt nyilatkozta, a „baleset még érzékenyebbé tette” és nagyon sokat jelentett számára, hogy a halott nő sírjánál imádkozzon, a dühtől felrobbant az ellenzék. Azzal vádolták, hogy tőkét próbál kovácsolni a balesetből. Althaus napi munkája harc a szavazatokért. „A kérdés úgy hangzik: Althaus vagy Ramelow legyen a miniszterelnök” – nyilatkozta nyugodtan. Bodo Ramelow, a Baloldali Párt politikusának meggyőződése, hogy a CDU fél tőle. A Bundestag frakcióvezető-helyettese volt, amikor 2004-ben elindult Althaus ellen és 26 százalékot kapott. Most közelebb áll a miniszterelnöki hivatal bevételéhez, mint valaha.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.