Die Welt (Welt.de)
A konzervatív német napilap Az Opel-ajánlattevő Magna a veszteséges zónába csúszik című cikkében ismerteti az autógyárért folytatott versenyfutás esélyesének gazdasági problémáit. Az osztrák–kanadai Magna az első fél évben a kevés autóipari megrendelés miatt súlyos veszteségeket szenvedett. Az autóbeszállító január és június között 405 millió eurós mínuszt volt kénytelen elkönyvelni, miközben tavaly még 434 millió dollár nyereségről tudott a cég beszámolni. A cég forgalma 45 százalékkal 7,3 milliárd dollárra zsugorodott. A Magna problémája, hogy legtöbb üzletét olyan betegeskedő autóóriásokkal bonyolítja, mint a General Motors, valamint a Chrysler, s ezért különösen megérezte az egész iparág válságát. A cég számára legfontosabbnak számító észak-amerikai piacon a tavalyi esztendőhöz képest a termelés a felére esett vissza, Európában harmadával kevesebb autó készült. A Magna az orosz Szberbankkal közösen szeretné átvenni az Opel 55 százalékát. Akkor is, ha a konzorcium az Opelért folytatott versenyben megelőzni látszik konkurensét, az RHJ-t, egyelőre még nem biztos, hogy az üzlet valóban megvalósul – nyilatkozta a Magna képviselője. A megállapodás előtt a szerződést véglegesíteni kell. Ráadásul az eredményes felvásárlás függ egy állami garanciával megtámogatott finanszírozástól is.
Süddeutsche Zeitung (Sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Heribert Prantl Kialudt tűz című cikkében elemzi az SPD-kampány sikertelenségének okait. A legújabb közvélemény-kutatások szerint további néhány százalékot vesztett a szociáldemokrata párt. A szabad demokraták sem állhatnának ilyen jól, ha elszámolnának gigászi neoliberális tévedéseikkel, de ezt az FDP sohasem tette meg. Az a párt, melynek ideológiája előidézte a pénzügyi és gazdasági válságot, most győztesként kerül ki a krízisből. Az FDP az a párt, amely éveken keresztül azt az időközben kudarcot vallott tételt prédikálta, hogy a gazdaság akkor működik a legjobban, ha az állam a lehető legkevésbé avatkozik be, s a piac önszabályozó erőit mint csodaszert reklámozta. A választók többsége nem büntette ezt a borzalmas tévedést. Az FDP népszerűbb, mint valaha. Úgy tűnik, a gyújtogatót hozzáértőnek tartják a tűzoltásban. Az SPD múltjával a választók nem ilyen megbocsátóak. Az Agenda 2010 (a 2003-ban a gazdaság redbehozására elfogadott csomag) úgy nehezedik a pártra, mint egy sírfedél. Senki sem tudja eltávolítani. Az SPD kampánya részben még mindig abból áll, hogy a megszorításokat védelmezi. Ez lehet hősies, de aligha tesz sikeressé. Franz Müntefering pártelnök úgy célzott a Hartz IV-es megszorításokra, mintha az a szociáldemokrácia dicsőségcsarnoka lenne. A Hartz-reformokat az SPD határozott kormányzásának jelképeként dicséri. Miközben sok százezer egykori szociáldemokrata választó számára a Hartz IV a téves elmélet és gyakorlat jelképe. Nem kevés választó és nem választó naponta szenved a Hartz IV-es szabályok megszigorításától, s ezekért az SPD-t teszik felelőssé. Így válik Schröder Agenda 2010-ese az SPD önfelszámolásának emlékművévé.
Az FDP sem azzal kampányol, hogy piaci radikalizmusa helyes és bátor volt, s abból egyetlen szót sem kíván visszavonni, az SPD azonban azt hiszi, hogy a „csak így továbbal” tud még nyerni: „Így tovább a Hartz IV-gyel!”, „Így tovább Afganisztánban!”, „Így tovább, mert minden jó így”. Még a Hartz IV-nél is jobban szenved az SPD a hiányzó lelkesedéstől. Hiányzik a tűz. Steinmeier olyan, amilyen: egyenes, szorgalmas, ügyes politikus – de csillogás és vonzerő nélkül. Egy igavonó lóból nem lesz cirkuszi paripa – írja a lap. Ez nem lenne szükséges, ha olyan csapata lenne, amely mindazt sugározza, ami a kancellárjelöltből hiányzik. De ez a csapat nem létezik. A számukra katasztrofális EP-választások után az SPD azt plakátozta: „Most légy tag!” Ez olyan elkeseredetten bátor tett volt, hogy már kikényszeríti a tiszteletet. Talán ez az, ami segíthet az SPD-nek: a tisztelet azelőtt, ahogyan egy régi párt jól kiválasztott jelölttel képes átvészelni nagy válságát.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást