Lehet nyerni a „csak így továbbal”?

A Die Welt arról számolt be, lehet, hogy a Magna mégsem veszi át az Opelt, mivel a cég tetemes, 405 millió eurós vesztesége megingatta stabilitását. Az SPD kampánysikertelenségének okait vizsgálja a Süddeutsche Zeitung, a lap szerint már nincs reménye a pártnak.

2009. 08. 08. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap Az Opel-ajánlattevő Magna a veszteséges zónába csúszik című cikkében ismerteti az autógyárért folytatott versenyfutás esélyesének gazdasági problémáit. Az osztrák–kanadai Magna az első fél évben a kevés autóipari megrendelés miatt súlyos veszteségeket szenvedett. Az autóbeszállító január és június között 405 millió eurós mínuszt volt kénytelen elkönyvelni, miközben tavaly még 434 millió dollár nyereségről tudott a cég beszámolni. A cég forgalma 45 százalékkal 7,3 milliárd dollárra zsugorodott. A Magna problémája, hogy legtöbb üzletét olyan betegeskedő autóóriásokkal bonyolítja, mint a General Motors, valamint a Chrysler, s ezért különösen megérezte az egész iparág válságát. A cég számára legfontosabbnak számító észak-amerikai piacon a tavalyi esztendőhöz képest a termelés a felére esett vissza, Európában harmadával kevesebb autó készült. A Magna az orosz Szberbankkal közösen szeretné átvenni az Opel 55 százalékát. Akkor is, ha a konzorcium az Opelért folytatott versenyben megelőzni látszik konkurensét, az RHJ-t, egyelőre még nem biztos, hogy az üzlet valóban megvalósul – nyilatkozta a Magna képviselője. A megállapodás előtt a szerződést véglegesíteni kell. Ráadásul az eredményes felvásárlás függ egy állami garanciával megtámogatott finanszírozástól is.

Süddeutsche Zeitung (Sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Heribert Prantl Kialudt tűz című cikkében elemzi az SPD-kampány sikertelenségének okait. A legújabb közvélemény-kutatások szerint további néhány százalékot vesztett a szociáldemokrata párt. A szabad demokraták sem állhatnának ilyen jól, ha elszámolnának gigászi neoliberális tévedéseikkel, de ezt az FDP sohasem tette meg. Az a párt, melynek ideológiája előidézte a pénzügyi és gazdasági válságot, most győztesként kerül ki a krízisből. Az FDP az a párt, amely éveken keresztül azt az időközben kudarcot vallott tételt prédikálta, hogy a gazdaság akkor működik a legjobban, ha az állam a lehető legkevésbé avatkozik be, s a piac önszabályozó erőit mint csodaszert reklámozta. A választók többsége nem büntette ezt a borzalmas tévedést. Az FDP népszerűbb, mint valaha. Úgy tűnik, a gyújtogatót hozzáértőnek tartják a tűzoltásban. Az SPD múltjával a választók nem ilyen megbocsátóak. Az Agenda 2010 (a 2003-ban a gazdaság redbehozására elfogadott csomag) úgy nehezedik a pártra, mint egy sírfedél. Senki sem tudja eltávolítani. Az SPD kampánya részben még mindig abból áll, hogy a megszorításokat védelmezi. Ez lehet hősies, de aligha tesz sikeressé. Franz Müntefering pártelnök úgy célzott a Hartz IV-es megszorításokra, mintha az a szociáldemokrácia dicsőségcsarnoka lenne. A Hartz-reformokat az SPD határozott kormányzásának jelképeként dicséri. Miközben sok százezer egykori szociáldemokrata választó számára a Hartz IV a téves elmélet és gyakorlat jelképe. Nem kevés választó és nem választó naponta szenved a Hartz IV-es szabályok megszigorításától, s ezekért az SPD-t teszik felelőssé. Így válik Schröder Agenda 2010-ese az SPD önfelszámolásának emlékművévé.

Az FDP sem azzal kampányol, hogy piaci radikalizmusa helyes és bátor volt, s abból egyetlen szót sem kíván visszavonni, az SPD azonban azt hiszi, hogy a „csak így továbbal” tud még nyerni: „Így tovább a Hartz IV-gyel!”, „Így tovább Afganisztánban!”, „Így tovább, mert minden jó így”. Még a Hartz IV-nél is jobban szenved az SPD a hiányzó lelkesedéstől. Hiányzik a tűz. Steinmeier olyan, amilyen: egyenes, szorgalmas, ügyes politikus – de csillogás és vonzerő nélkül. Egy igavonó lóból nem lesz cirkuszi paripa – írja a lap. Ez nem lenne szükséges, ha olyan csapata lenne, amely mindazt sugározza, ami a kancellárjelöltből hiányzik. De ez a csapat nem létezik. A számukra katasztrofális EP-választások után az SPD azt plakátozta: „Most légy tag!” Ez olyan elkeseredetten bátor tett volt, hogy már kikényszeríti a tiszteletet. Talán ez az, ami segíthet az SPD-nek: a tisztelet azelőtt, ahogyan egy régi párt jól kiválasztott jelölttel képes átvészelni nagy válságát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.