Bár Simor András jegybankelnök már a nyár elején ígéretet tett a parlamentben arra, hogy értékesíti ciprusi cégének befektetéseit, megszünteti a társaságot és hazautalja a közel 800 millió forintra tehető megtakarítását, erre a mai napig nem került sor. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kommunikációs osztálya lapunk érdeklődésére elismerte: az MNB-vezér cégének pénzügyi felszámolása az idei év végére, a felszámolás jogi lezárása és annak cégbírósági bejegyzése pedig a jövő év első felére várható. Mindez azt jelenti, hogy a Simor többségi tulajdonában álló Trevisol Management Services Ltd. pénzeinek hazautalására valószínűleg csak az év végén kerülhet sor.
A jegybank elnökének Cipruson bejegyzett cégével kapcsolatban azért merültek fel aggályok, mert a tulajdonrészét a – hazai közterhek kikerülésére alkalmas adóparadicsomban bejegyzett – társaságban Simor András jegybankelnöki kinevezése után is megtartotta, bár működési tevékenységet a cég állítása szerint nem folytatott.
*
Az MNB szerint a cég korábbi tevékenységéből fakadó osztalékjövedelmeket Simor vagyon- és adóbevallásaiban a törvény előírásainak megfelelően szerepeltette, és mivel egyik cége sem pénzügyi intézmény vagy befektetési vállalkozás, ezért a jegybankról szóló törvényben meghatározott összeférhetetlenség nem állt fenn.
A parlamentnek beadott vagyonnyilatkozatában Simor azonban nem szerepeltette a ciprusi cégét, megfogalmazása szerint azért, mert erre a vagyonnyilatkozat nem kérdezett rá. A jegybank elnöke a botrány kitörésekor ragaszkodott ahhoz, hogy a tulajdonában álló társaság már nem offshore cég, mert 2004 óta Ciprus az Európai Unió tagja, így Simor szerint nem számít adóparadicsomnak. A 800 millió forintos befektetésével kapcsolatban a jegybank elnöke a tavasszal azt állította, hogy az már eredetileg sem a Magyarországon keletkezett jövedelmeiből származik, mivel egy külföldön bejegyzett cégtől egy másik, szintén külföldön bejegyzett alapkezelőhöz utalta át a megtakarításait. Az MNB-vezér állítása szerint azért tartotta kint a százmillióit, hogy „a vagyonkezelői döntésektől távol legyen” és az egyedi befektetésekről ne ő döntsön. – Megértettem azok véleményét, akik szerint a közszereplőkre, így a jegybankelnökökre is, szigorúbb viselkedési szabályok vonatkoznak – fogalmazott Simor júniusban, amikor a cég felszámolását bejelentette.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás