Szabolcs-Szatmár-Bereg megye új városában Kovács Árpád arról beszélt: a gazdag történelmi emlékek meghatározóak a településen, az ott élő embereket pedig igen erős gyökerek fűzik szülőhelyükhöz. Vaja története az egész magyar történelmet magában hordozza, hiszen a híres Vay nevet viselő családot 1312-től említik a források, leszármazottaik pedig egészen 1944-ig éltek a híres vajai várkastélyban – idézte fel.
A számvevőszék elnöke beszédében utalt arra, hogy II. Rákóczi Ferenc személyisége ma is érezhető a településen. Nemcsak azért, mert Vay Ádám és a testvére a fejedelem hívéül szegődött, hanem azért is, mert a szabadságharc és a nagyfejedelem elkötelezett híve innen, e kastély falai közül indult. Kovács Árpád szerint a városi rang elnyerését segítette a korábbi évtizedekben tapasztalt gazdasági fejlődés: regionális vízellátó-rendszer, ládaüzem, bőrdíszműüzem, hűtőház, konzervgyár létesült, ami a munkanélküliségnek is gátat szabott. A városban tapasztalható kiemelkedő kulturális élet pedig az emberi összetartozás érzésével szimbiózisban él együtt – tette hozzá. „Az itt élő emberek teljesítménye, kitartó törekvése, a megválasztott vezetők elszántsága, tisztessége, a kitűzött célok elérésének szándéka áll Vaja felemelkedése mögött” – mondta az Állami Számvevőszék elnöke.
Tisza Sándor (független) polgármester a város kulcsát és az alapító okirat átvételét megelőzően beszédében kiemelte: a Szabolcs és Szatmár határán fekvő település a történelmi idők után is megtartotta térségi szerepét, amit jól bizonyít, hogy a nagyközségi tanács székhelyéhez két szomszédos település – Őr és Rohod – is hozzátartozott. A polgármester a 3900 lakosú településről szólva hozzátette: Vaja és lakossága kiérdemelte a városi rangot, hiszen mára befejeződtek az infrastrukturális fejlesztések, megtörtént a gáz- és vízellátás kiépítése, az általános iskola rekonstrukciója, valamint az óvoda bővítése. A polgármester szerint fontos lépés volt a várossá válás útján a szatmári kistérségek szociális társulásának megalakítása, valamint a Vay Ádám Múzeumnak helyt adó várkastély rekonstrukciója is. Az eredmények köteleznek és inspirálnak bennünket arra, hogy a fejlődést töretlen elszántsággal továbbvigyük – hangsúlyozta Tisza Sándor. A város távlati tervei között a volt pártház civil házzá fejlesztése, a művelődési ház, a református templom és a kiskastély felújítása szerepel; a Vaja határában épülő M3-as autópályától és a tervezett ipari parktól pedig a gazdaság felélénkülését várják a település lakói.
(MTI)

Átszakította a híd korlátját egy autó Nagyrákoson