Egy dollár: Connecticut eltűnhet a térképről

Connecticut eltűnhet a turizmus térképéről – ettől félnek a helyi szakemberek, miután az állami költségvetésben mindössze egy dollárnyi jut a válság miatt erre a célra – írja a The New York Times. Az ausztrál Herald Sun szerint megdőlhet a 107 éves melegrekord Ausztráliában, ahol máris 30 fok feletti hőmérsékleteket mérnek.

Kovács N. László
2009. 11. 08. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Times

Érzékenyen érinti az amerikai államok gazdaságát a válság – tudósít a New York Times. Connecticut újonnan elfogadott költségvetése például rekord-kevés összeget biztosít a turizmus népszerűsítésére – nagyjából 200 forintot.

Az elmúlt két évben még 4,3 millió dolláros költségvetésből működő Kultúra- és Turizmusélénkítő Bizottság idén és jövőre is nagyjából öt karácsonyi képeslap árából, azaz egyetlen dollárból kénytelen gazdálkodni. Az eddigi négymilliós összeget különféle prospektusok kiadására fordította az állam, emellett különböző televíziós reklámokat készíttettek belőle. Ennek azonban egy időre vége, „Nem lesz semmiféle hirdetés” – mondja Karen Senich, a bizottság igazgatója. „Természetesen rendkívül el vagyunk keseredve”.

Más államok is kénytelenek lefaragni a turzimusra szánt büdzséből, ilyen drasztikus lépésre azonban senki sem szánta még el magát. „Még az olyan borzasztóan eladósodott államok, mint Michigan vagy Kalifornia is rengeteg pénzt fordítanak államuk népszerűsítésére” – jegyzi meg Randy Fiveash, Connecticut állam turisztikai igazgatója.

A döntés igen nehéz, hiszen a politikusok nyilvánvalóan kevésbé szívesen vonnak el pénzt például a hajléktalanoktól vagy az oktatásból, a turisztikai bevételek után fizetett adóból azonban ételt és tankönyveket vehet az állam – Connecticutban például becslések szerint évente 14 milliárd dollárt költenek el a turisták. Az állam fő attrakcióinak működtetőit igen érzékenyen érinti az új szabályozás. „Ha a vezetés nem hajlandó vonzó célpontként népszerűsíteni az államot, akkor nem leszünk vonzó célpont” – mondja Jeffrey Nichols, a Mark Twain Ház múzeumának igazgatója, mely idén ünnepli 175. évfordulóját. „Az emberek nem fognak idejönni”.

John Geragosian, az állam demokrata párti képviselője viszont úgy nyilatkozott, az egyre rosszabbodó gazdasági helyzetben ez volt az egyetlen út. „Rengeteg nehéz döntést kellett meghoznunk” – mondja, „Minden kő alá benéztünk, nem a turizmus járt egyedül rosszul”. Geragosian hozzátette, úgy véli, az internet korában az emberek egyébként is egyre kevésbé hagyatkoznak a hagyományos hirdetésekre. „Én sem azért megyek New Yorkba, mert láttam a tévében egy „I Love NY” reklámot”. Fiveash azonban attól fél, a döntés többe kerülhet az államnak, mint amit megspórolt rajta. „170 000 ember dolgozik a turizmusban Connecticutban. Ezek tisztességes emberek, akik igyekeznek eltartani a családjukat, nem csupán nyári hamburgersütők, vagy effélék” – mondja.

Van, aki azonban cseppet sincs elkeseredve: a szomszédos államok turisztikai bizottságai. „Connecticut el fog tűnni a térképről, és ez csak megkönnyíti a mi munkánkat” – mondja Moke McGowan, Long Island turizmusért felelős bizottságának elnöke, melynek 2,6 millió dolláros költségvetés áll majd rendelkezésére 2010-ben.

Az északi állam sem adja fel azonban teljesen: Mr. Fiveash megtartja hivatalát és hét munkatársa sem kerül az utcára – őket külön kasszából fizeti az állam. A helyi nevezetességek vezetői pedig igyekeznek megtenni minden tőlük telhetőt. Michael Price, a híres Goodspeed Operaház vezetője például intenzív, a helyi szállásadókkal közös reklámkampányt indít vállalkozása népszerűsítésére, Mr. Nichols, a Twain Ház vezetője pedig a múzeum történetében először marketingcéget bízott meg hasonló feladatokkal. Hogy mennyibe kerül? „Nos, többe, mint egy dollár” – válaszol Nichols nem minden irónia nélkül.

Herald Sun

107 éves melegrekord dőlhet meg Ausztráliában – írja a Herald Sun. A hőség szombaton kezdődött, és ha az előrejelzések helyesnek bizonyulnak, még legalább jövő vasárnapig kitart – a kilenc napos időszakban ráadásul hét napra 30 Celsius-fok feletti hőmérsékletet várnak. Ha a mai 34 fokos, és a holnapi 32 fokos jóslások beválnak, Melbourne-ben először lesz négy egymást követő napon ilyen forróság novemberben 1902 óta. Olyan pedig, hogy ez hét egymást követő napon is megtörténjen, még sosem fordult elő.

A hét közepén azonban villámcsapások várhatóak. „2006 decemberében hasonló időszakban kezdődött a tűz” – figyelmeztet Scott Williams, a meteorológiai hivatal illetékese, „Akkor a tűz millió hektárnyi területet felemésztett, mielőtt sikerült megállítani”.

A Melbourne-től északra található Milbura és Swan Hill kisvárosaiban, ahová az előrejelzések máris 40 Celsius-fok körüli értékeket jósol, máris szigorú tűzvédelmi előírások vannak érvényben. A melbourne-iek azonban még gondtalanul strandolnak a tengerparton, bár a tűzoltóknak máris két, egyenként mintegy 500 hektáros bozóttűzzel kellett megküzdeniük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.