Sorsfordító változás előtt áll keleti szomszédunk?

Julija Timosenko és Viktor Juscsenko párharcát hozhatja az ukrajnai elnökválasztás, azonban a voksolás után össze kell fogniuk a politikai szereplőknek, mivel az ország enélkül könnyen elmerülhet a gazdasági káoszban – mondta el az MNO-nak adott interjújában Fedinec Csilla, a Magyar Tudományos Akadémia Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézetének tudományos munkatársa. A szakértő szerint az ukrán kérdés máig nem tisztázódott, ami további konfliktusokat vetít előre a fiatal állam életében. 

Kovács András
2010. 01. 17. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A legutóbbi elnökválasztás óta eltelt időszak milyen sikereket és kudarcokat hozott Ukrajna számára?
– A 2004-es elnökválasztások után a helyzet alig változott. Előtte az államfő és a miniszterelnök eltérő politikai oldalt képviselt, ami a legtöbb konfliktus alapvető kiindulópontja volt. A narancsos forradalom után azt gondolhattuk, hogy ha az államfő és a miniszterelnök azonos oldalról kerül ki, akkor csökkennek a feszültségek, de Viktor Juscsenko és Julija Timosenko viszonya is folyamatosan romlott. A világgazdasági válság is tovább súlyosbította Ukrajna helyzetét.

– A narancsos forradalomról kijelenthető, hogy teljesen megbukott?
– Attól függ, mit értünk alatta: egy korszakot írunk körül a narancsos forradalommal, vagy egy jelenségnek tekintjük, egy rövid történetnek, amely a 2004-es elnökválasztás második fordulója és az államfő beiktatása közötti időszakot jelenti, a centrumban a megismételt második fordulóval. Az utána következő időszak már aligha volt forradalmi.

– Ukrajna uniós és NATO-integrációja mostanra lekerült a napirendről?
– A 2004-es elnökválasztás alkalmával a későbbi nyertes oldal azt mondta (a Mi Ukrajnánk és a Julija Timosenko Blokk), hogy cél az uniós integráció és adott esetben a NATO-csatlakozás, míg a vesztes politikai oldal ezt ellenezte. Ez továbbra is napirenden van a politikai szereplők között, a mostani államfő-választási kampányban gyakorlatilag az egyetlen „megjegyezhető” programpont, hogy melyik irányba, keletre vagy nyugatra forduljon az ország.

– A gazdasági válság okozhat csődhelyzetet Ukrajnában?
– Ukrajna elmúlt húsz éve maga volt a gazdasági csoda abból a szempontból, hogy él és létezik. Szakértők szerint ez azzal van összefüggésben, hogy a politikai zűrzavarok ellenére a gazdasági világ olyan kezekbe került, akik azt jól tudták csinálni. Most az bonyolítja a helyzetet, hogy ez hosszú távon nem megy. Ha a gazdasági szféra cselekvését alá kell támasztani megfelelő törvényi rendezéssel. Az országnak most, január elején még nincs költségvetése, elfogadását az elnökválasztás utánra „halasztották”.

– A válság mellett megjelent a nacionalista politika Ukrajnában. Mennyire jelent ez komoly tényezőt?
– Attól függ, hogy a nacionalizmust szitokszóként vagy pedig politológiai kategóriaként használjuk. Ukrajna 1991-es függetlenségének kikiáltásával a legelső teendő nem a nemzetépítés volt, hanem a gazdasági talpon maradás. A válságból való kilábalás után meg kellett fogalmazni, kik az ukránok, és mi az ukrán identitás. Ezek a törekvések a jó értelemben vett nacionalizmussal vannak összefüggésben. Az, hogy ez hogyan jelenik meg a nemzetiségek számára, már egy másik kérdés. Ukrajna különböző történelmi időszakokban különféle államalakulatokhoz tartozott, amelyek különféle nemzetiségi politikát alkalmaztak. A különféle államokban szocializálódott kis ukrán társadalmak egybegyúrása nem egyszerű feladat. A 90-es években az akkori elnöknek, Leonyid Kucsmának volt is egy kijelentése, hogy „már megteremtettük az ukrán államot, most teremtsük meg az ukrán nemzetet”. A ki az ukrán kérdése még ma sem tisztázódott le.

Viktor Janukovics, a Régiók Pártjának elnöke

A kisebbségek szempontjából a legélesebb konfliktust a jelenlegi oktatási törvény hozta, amely azt írja elő, hogy csak emelt szintű érettségivel lehet a felsőoktatásban továbbtanulni. Emelt szintű vizsgát pedig csak független vizsgaközpontokban és csak államnyelven lehet tenni. Az ukrán nyelvet a nemzetiségi iskolákban módszertani szempontból nem megfelelően tanítják, így a kisebbségek egyértelműen hátrányos helyzetbe kerülnek.

Reális lehetőség még arról beszélni, hogy Ukrajna keleti és nyugati része elváljon egymástól?
– Nézzük meg az elnökválasztások tendenciáját! 1991-ben döntöttek először az államfőről a választók. Az ország egységesen szavazott bizalmat Leonyid Kravcsuknak, egyedül a történeti Galícia nem voksolt a győztesre. Az 1994-es voksolás már kirajzolta a megosztottságot, mivel Leonyid Kucsma keleten kapott szavazatokkal nyerte meg az elnökválasztást. Ugyanakkor az 1999-es elnökválasztáson, amikor Kucsmát ismét megválasztották, a második fordulóban kommunista ellenlábasával szemben a nyugati országrész szavazóinak köszönhetően diadalmaskodott. Ilyen alapon nem lehet azt mondani, hogy ideológiai meggyőződésből szavazna az ország egyik vagy másik része.


Ukrajnában, ha egyszerű utazóként végigmegyünk, szembetűnő a különbség. A nyugati megyék és a középső országrész alapvetően az európai vidéktípust képviseli, városokkal és falvakkal, a keleti országrész pedig jobbára urbanizált iparvidék. Talán ez a legfőbb szerzője az ukrán társadalomnak, ami mentén valóban két nagy térségre tagolódik az ország, s amit az elmúlt két évtized választási térképei is visszatükröznek.

Arszenyij Jacenyuk korábbi külügyminiszter

– Kik a mostani elnökválasztás főbb jelöltjei, és milyen programmal rendelkeznek?
– A jelenlegi elnökválasztásra 18 jelöltet jegyeztek be. A rendszer az, hogy jelöltet politikai párt is állíthat, és valaki saját magát is jelölheti. Eddig egy aspiráns sem lépett vissza. Január 17-én lesz az első forduló, de január 2-tól tilos bármilyen felmérést közölni. Három olyan jelölt van, akik napi beszédtémát jelentenek: Viktor Juscsenko, a jelenlegi államfő, Julija Timosenko miniszterelnök és Viktor Janukovics, a Régiók Pártjának vezetője.

 

Juscsenkót saját pártja, a Mi Ukrajnánk (Nasa Ukrajina) támogatja, de önjelöltként indul. A mostani államfő programjában azt mondja, hogy meg kell szüntetni a parlamenti képviselők mentelmi jogát, kisebb parlamentre van szükség, az alkotmánybíróság esetében biztosítaná, hogy egyszerű állampolgárok is tehessenek bejelentést. Juscsenko bevezetné a vagyonadót, átláthatóvá tenné a földtulajdonosi viszonyokat, modernizálná a gázhálózatot, kárpótlást biztosítana a sztálinizmus áldozatainak, valamint egyértelműen leteszi a voksot az uniós integráció mellett. Határozottan azt mondja, hogy 2017-re el kell hagynia az orosz flottának a Fekete-tengert. Érdekes megnézni a vagyoni viszonyait is. Alapvetően egy egyszerű életvitelt folytató politikusról van szó, akinek csupán a fizetése van és kevés részvénye. Lakása van, Zaporozsec autója és egy 42-es Harley Davidson motorja.

 

Timosenkót saját pártja, a Haza (Batykivscsina) Összukrán Egyesület jelölte. Vagyoni helyzete alapján Ukrajna legszegényebb politikusa, de közeli és távoli családja komoly vagyonokkal rendelkezik. Programjában szerepel, hogy az ellenzéknek kell a parlamenti bizottságok és az állami számvevőszék elnökét megnevezni. A bíróságokat függetleníteni kell a végrehajtó hatalomtól, életfogytiglani börtönbüntetést kell adni a korrupcióért, a bankoknak adókedvezményt kell adni a vállalkozásoknak nyújtott kölcsönökre, bizonyos adókat meg kell szüntetni. Saját, zárt ciklusú atomenergia és üzemanyag-ellátás kiépítését szorgalmazza, növelné a tudomány finanszírozását, autonómiát adna a közép- és felsőfokú tanintézményeknek, hivatásos hadsereget vezetne be, és bármilyen katonai blokkhoz csak népszavazás útján lehetne csatlakozni. Timosenko pártja 2008-ban csatlakozott az Európai Néppárthoz, ugyanakkor jelenlegi programjában nem mondja ki az uniós csatlakozást, hanem az Oroszországgal és a FÁK-országokkal való kapcsolatok elmélyítése mellett áll. Timosenko és Juscsenko 2004 óta folyamatosan vitatkoznak egymással, így most már nem támogatják egymást az elnökválasztási harcban. Juscsenko azzal vádolja a mostani miniszterelnököt, hogy csak a politikai marketinggel foglalkozik.


Janukovics, a Régiók Pártjának elnöke és annak a jelöltje is. Tisztes polgárnak néz ki, akinek fizetése van, de jelentősebb vagyona nincs. Fontos kijelenteni a programjáról és a többi jelöltjéről is, hogy ezek virtuális elemek, és nem nagyon szoktak egy az egyben megvalósulni. Janukovics megerősítené a helyi önkormányzatokat, segítené a külföldi tőkét, adót csökkentene, a fogyasztói és egészségügyi kosarat minél több ember számára elérhetővé tenné, második államnyelvvé tenné az oroszt, hatalmas összegeket szánna az ország népességének gyarapítására, bevezetné a családi pótlékot. Janukovics emelné az oktatásban az államilag finanszírozott helyek számát, hivatásos hadsereget szeretne ő is. Az elnökjelölt nem nyilatkozik az EU-ról és Oroszországról, azt mondja, hogy az országnak meg kell őriznie a blokkon kívüliséget, és mindig az adott helyzetnek megfelelően kell politizálni.

 

Érdekesség, hogy a 18 elnökjelölt között megtalálható egy kárpátaljai politikus is. Kárpátaljai még sohasem jelöltette magát államfőválasztáson, de most is esélytelenül vág neki a küzdelemnek. Szerhij Ratusnyák Kárpátalja egyik leggazdagabb embere, vállalkozó és Ungvár polgármestere. 2009 nyarán azzal hívta föl magára a figyelmet, hogy antiszemita kijelentéseket tett egyik politikustársára, és amikor bejegyezték elnökjelöltnek, akkor Izrael tiltakozott emiatt. Ratusnyák válasza az volt, hogy meg kell szakítani a diplomáciai kapcsolatokat a közel-keleti országgal. Programjában szerepel a hatalom képviselőinek felelősségre vonhatósága, népszavazás a NATO-ról, a privatizált állami vagyon felülvizsgálata, és kötelezővé tenné az érettségit legalább egy idegen nyelvből vagy kettőből. Ez a kezdeményezés azért érdekes, mivel általánosságban elterjedt külföldi vélemény, hogy Ukrajnában az emberek nem tudnak az államnyelven kívül más nyugat-európai nyelvet.


– A felmérések szerint kik a voksolás esélyesei?
– Nehéz megmondani, hogy Janukovics vagy Timosenko az esélyesebb, ami elég biztosnak látszik, hogy ők fognak a második fordulóba kerülni. A január 2. előtti felmérések erősen Janukovics előnyét jelezték, de azóta mintha Timosenko erősödött volna meg. Timosenko győzelme akkor valószínűsíthető, ha az első fordulót nagy előnnyel nyeri. Ha csak kicsivel, akkor a korábbi választásokon nagy szerepet játszó önkormányzati lobbi a nagyobbik erő felé mozdul el, ami ebben az esetben Janukovics lenne.


– A kárpátaljai magyar szervezetek kit támogatnak, és az ott élő magyarok kit preferálnak?

– A kárpátaljai magyarok nem a személyiség alapján választanak, hanem inkább az adott magyar szervezet véleményéhez kapcsolódnak, amelyiknek a szavazói. Ukrajnában csak a magyaroknak vannak etnikai pártjaik, nem rendelkeznek ilyennel például az oroszok sem. A KMKSZ azt a döntést hozta, hogy egyik elnökjelöltet sem támogatja. Az UMDSZ Janukoviccsal kötött megállapodást.


– A kárpátaljai magyarok számára kinek a győzelme lenne jobb?
– Az ország szempontjából kellene jó elnök, csak rendkívül problémás, hogy az elmúlt időszakban a felső vezetésben lévő politikusok nem változtak, csupán a rotációs rendszer érvényesült. Ha eddig nem voltak képesek az országot fölemelni, nehezen elképzelhető, hogy most, a választás után minden megváltozzon. Magának a személynek kevésbé van jelentősége, mint annak, hogy a parlament ki mellé áll majd. Ukrajnában a kis pártoknak nincs esélyük, hogy a parlamentbe jussanak. Ennek az az előnye, hogy nem történhet meg az, ami a 90-es években volt, hogy teljesen átláthatatlan viszonyok jöttek létre. A fő tényező az volt, hogy az adott kérdésben ki tudott többséget létrehozni az országgyűlésben. Most, hogy csak néhány párt jut be, azzal van a probléma, hogy csupán a Régiók Pártja tekinthető egységesnek, a többiek csupán választási szövetségek. A botrányok abból erednek, hogy a tömörülésekből valaki kiugrik, és így felborul a korábbi egyensúly.

Fotók: Reuters


Ukrajnában nincs értelme ideológiai megosztottságról beszélni, a bal- és jobboldal fogalma nem igazán ismert. Az utolsó nagy jobboldali egységpárt a 90-es években az Ukrajna Népi Mozgalma, közkeletű nevén a RUH volt, amely erősen kötődött a pártvezető személyéhez, akinek furcsa halálával ez az erő is eltűnt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.