A gyertyagyújtásos megemlékezésen a kormány képviseletében Németh Erika, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) főigazgatója emlékező beszédében azt mondta: új megbékélésre és szolidaritásra van szükség, a békés együttélés érdekében új hidat kell építeni a cigányság és a többségi társadalom között, mert az elmúlt években drámaian erősödött az országban a cigányellenesség, és ez ellen a jogrendszer önmagában tehetetlen. A kormány nem engedi, hogy kirekesszék a cigányságot, és a népcsoport mély örvénybe kerüljön, de mindannyiunk kötelessége, hogy ne engedjünk teret a gyűlölet- és indulatkeltésnek – tette hozzá, megjegyezve: az egész országot sem lehet rasszistának beállítani.
Teleki László romaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott, MSZP-s országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy egy évvel ezelőtt nemcsak a Pest megyei község roma családjára, hanem Magyarországra, a demokratákra támadtak fegyverekkel és Molotov-koktélokkal. A szocialista politikus azt hangsúlyozta: Magyarország nem rasszista ország, de egy szűk kisebbség radikális módon akarja megoldani a cigányság helyzetét, és a roma vezetők felelőssége, hogy erre figyelmeztessék az egész népcsoportot. „Hazafiként, állampolgárként azt kívánom, egy Magyarország, egy demokratikus ország legyen” – mondta Teleki László.
Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke azt hangsúlyozta: feladat és kötelesség emlékezni és emlékeztetni az erőszak roma és nem roma áldozataira. A roma politikus kijelentette: a népnek és a nemzetnek „nem politikai bűvészmutatványokra, káoszkeltésre van szüksége”, hanem arra, hogy adják vissza az emberek, így a cigányság rendszerváltás előtti méltóságát, hogy legyen jövőképük. Ma nem jó cigánynak lenni ebben az országban – figyelmeztetett –, és félő, hogy a Hódmezővásárhelyen a hétvégén megjelent romaellenes falfirkák újabb tragédiákhoz vezethetnek, ha a rendőrség még csírájában nem fojtja el ezt a hangulatot, nem találja meg az elkövetőket.
Az OCÖ elnöke hozzátette: az egy évvel ezelőtti tatárszentgyörgyi gyilkosság és a többi nyolc, romák elleni támadás, amelyekben hatan életüket vesztették, a politikai tehetetlenség és a média uszító megnyilvánulásainak is a következménye. Kolompár Orbán feltette a kérdést: ha továbbra is a „politikai cirkusz” áldozata és eszköze marad a cigányság, és nem állítják meg a radikalizálódás folyamatát, mi lesz ebből az országból néhány éven belül?
Az OCÖ-ben tartott megemlékezésen részt vett a tatárszentgyörgyi gyilkosság áldozatának, Csorba Róbertnek az özvegye és a támadásban megsérült kislánya is. Tavaly február 23-ára virradóra Tatárszentgyörgy cigánysorán az utca utolsó házára – akkor még ismeretlenek – gyújtópalackokat dobtak, majd a tűz elől menekülő emberekre lőttek sörétes fegyverekkel. A támadásban a 27 éves családfő, Csorba Róbert és ötéves kisfia életét vesztette, a család hatéves kislánya súlyosan megsérült. A gyanú szerint a támadás annak a – romák sérelmére elkövetett – sorozattámadásnak a része volt, amely 2008. július 21-én Galgagyörkön kezdődött, és amelyet nyolc másik követett. A támadásoknak összesen hat halálos áldozata volt. A bűncselekmény-sorozattal gyanúsított négy férfit 2009. augusztus 21-én Debrecenben fogták el, azóta előzetes letartóztatásban vannak. Kedden a Méltóságot Mindenkinek Mozgalom és a Roma Polgárjogi Alapítvány képviselői a Pest megyei település temetőjében helyeznek el virágokat az áldozatok sírján, majd kora este a fővárosi Nehru parton, a romaholokauszt emlékművénél tartanak megemlékezést.
(MTI)

Hiába titkolták, kiderült Gyurcsány Ferenc döntésének oka