Évtizedek óta nem volt ilyen mélyponton a világkereskedelem

Tavaly 12 százalékkal esett vissza a világkereskedelmi forgalom, ami a legnagyobb csökkenés a második világháborút követő időszakban – közölte szerdán Brüsszelben a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatója.

MNO
2010. 02. 24. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint Pascal Lamy egy brüsszeli rendezvényen elmondta, a csökkenés annál is nagyobb, mint amit a WTO még tavaly decemberben prognosztizált. Akkor a szervezet 10 százalékos visszaesést várt a múlt évre az előző évhez képest. A példátlan méretű visszaesést kommentálva a főigazgató utalt arra, milyen rendkívül fontos, hogy még az idén lezáruljanak a jelenleg egy helyben toporgó, dohai forduló néven ismert világkereskedelmi tárgyalások.

A globális kereskedelem liberalizálásáról szóló dohai forduló 2001-ben kezdődött, elsősorban azzal a céllal, hogy a nemzetközi forgalomban leépüljenek a fejlődő országok kivitelének útjában álló akadályok. A tárgyalásokat régen le kellett volna zárni, de már számtalan halasztás volt, mivel a tárgyaló partnerek nem tudtak megegyezni a legfontosabb kérdésben, a mezőgazdasági vámok és támogatások, valamint az ipari termékekre vonatkozó vámok leépítésének kérdésében.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.