A közgyűlést rendhagyó módon reggel fél nyolcra hívták össze, tekintettel arra, hogy az Országgyűlés délután ülésezik, és több fővárosi képviselő egyben parlamenti politikus is, így át kell majd érniük a Ház ülésére. A közgyűlés rövid ülése várhatóan így sem lesz politikai vitáktól mentes, mert az elmúlt hetekben a korábbi fővárosi koalíciós pártok (az MSZP és az SZDSZ) a BKV-ügyek miatt nyilatkozataikban többször is egymást tették felelőssé a kialakult helyzet miatt.
Legutóbb Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester beszélt a fővárosi BKV-vizsgálóbizottság ülésén arról, milyen vitáik voltak korábbi helyettesével, a szocialista Hagyó Miklóssal. Hagyó képviselőként már nem is vesz részt a közgyűlés hétfői ülésén, mert pártja kérésére lemondott mandátumáról. Az új szocialista képviselő azonban még nem ülhet Hagyó megüresedett helyére, ez pedig azt jelenti, hogy a korábbi koalíciós partnerek többsége elveszett a 67 tagú közgyűlésben, és már csak 33 szavazatuk van.
Az elolvadt többség azért jelenthet problémát, mert a testületnek el kellene fogadnia a szabad demokraták vezette főváros és a szocialista kormány közötti BKV-szerződést, amely 23 milliárd forint támogatást biztosítana a főváros közlekedési cégének. Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes szerdán ezzel kapcsolatban azt közölte, nem állnak jól a kormánnyal folytatott tárgyalások.
A BKV támogatásáról szóló tervezetet decemberben írta alá a kormányfő és a főpolgármester. A dokumentumban egyebek mellett az szerepelt, hogy a főváros a következő években inflációkövető mértékben emeli a BKV-tarifákat. A közgyűlés legutóbbi ülésén azonban a képviselők egy fideszes indítványra úgy döntöttek, hogy a kormánnyal kötendő finanszírozási megállapodásban a közgyűlés nem akarja elkötelezni magát sem a viteldíjemelés, sem pedig a járatritkítás mellett. Ez pedig azt jelenti, hogy újra kell tárgyalni a főváros és a kormány közötti szerződéstervezetet.
Várhatóan a közgyűlés elé kerül a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztási rendelettervezet is, melyet a törvény szerint hétfőig kellene elfogadnia a testületnek. A javaslatok között szerepel, hogy a főváros felmondaná a budapesti önkormányzati parkolási társulással kötött megállapodást. Nyáry Krisztián, a városháza kommunikációs igazgatója a döntést korábban azzal indokolta, hogy több cég, köztük a Budapesti Önkormányzati Parkolási Kft. nem takarította el a havat az általuk üzemeltetett parkolóhelyekről. A budapesti közterületi parkolóhelyek mintegy tíz százaléka a fővárosé, a többi a kerületeké. Budapest vezetése a fővárosi tulajdonú parkolóhelyeken a Parking Kft.-re kívánja bízni ezt a feladatot közszolgáltatási szerződés keretében. Ebben a modellben az autósok által a parkolásért fizetett pénz nem a céghez, hanem közvetlenül az önkormányzathoz folyna be.
A közgyűlés elé kerül Tiba Zsolt főjegyzőnek az a javaslata is, mely szerint a testület lényegében megtiltaná a választási időszakban, hogy a Fővárosi Önkormányzat fenntartásában működő intézményekben kampányrendezvényeket tartsanak.
(MTI)
Brüsszel háborús tervei megbuktak: magyar diplomáciai siker a csúcson – napi összefoglaló














Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!