New York Times (nytimes.com)
Komoly veszély fenyegeti a földrajzi törésvonalak mentén fekvő városokat – írja a New York Times. A Föld lakossága az évszázad közepére akár a nyolcmilliárdot is elérheti. Ez egymilliárd lakhelyet jelent, ami Roger Bilham, a Coloradói Egyetem szeizmológusa szerint „veszélyes, bár eddig ismeretlen tömegpusztító fegyverrel látja el a bolygót: a rosszul megépített házak több ember életét vehetik el, mint bármelyik huszonegyedik századi háború”. Ha az építészek és a polgármesterek továbbra is figyelmen kívül hagyják a veszélyt, az a földrengéskutató szerint egészen bizonyosan egy, a Haitin lezajlottnál is súlyosabb katasztrófát eredményez majd – még ebben az évszázadban.
A leginkább veszélyeztetett városok közé tartozik Karacsi, Katmandu és Lima, de ide sorolható bármely fejlődő országban található település, mely szeizmológiailag kiemelkedő helyen fekszik. Bilham számításai szerint ha Teheránt rázná meg egy, a Port-au-Prince-iéhoz hasonló rengés, az legalább egymillió áldozattal járna – a haiti katasztrófa a legújabb számítások szerint „csupán” 230 ezer ember életét követelte. Teherán olyan veszélyes területen fekszik, hogy egyes iráni geológusok szerint egyedül a város elköltöztetése jelenthetne megoldást – erre azonban a kormány nem hajlandó.
Isztambul jól demonstrálja a veszélyt: a mára 10 milliósra nőtt metropolisz 50 éve még csak tizedennyi embernek adott otthont, a hatalmas lakásigény pedig nem kedvezett a minőségnek. Ali Agaoglu török vállalkozó, a világ 500 leggazdagabb emberének egyike egy tavalyi interjúban egyenesen azt nyilatkozta, „ha földrengés sújtja Isztambult, akkor még a katonaság se fog tudni bejutni”. A milliárdos egy török újságnak mesélte el, hogy a hetvenes években minden építési vállalkozó tengeri homokból és ócskavasból építette a hatalmas betonházakat. „Akkor ez volt a legjobb anyag, amit használhattunk” – mondta. A városban óvatos becslések szerint is tízezernyi épületet húztak fel a biztonsági előírások figyelmen kívül hagyásával. Gyakoriak az engedély nélkül épített emeletek, a feketemunkában készült rozoga betoldások – Isztambul azonban mégis felkészültebb, mint a legtöbb fejlődő ország városai.
1999-ben ugyanis súlyos rengéshullám rázta meg az Észak-Anatóliai törésvonal mentén fekvő területeket: 18 ezer ember vesztette életét – ebből ezer Isztambul külvárosaiban. A török főváros azóta külön hivatalt állított fel, mely igyekszik minél több épületet biztonságossá tenni – a most folyó program során például épp az iskolákat erősítik meg. Dr. Musztafa Erdik, a városi földrengés-megelőző mérnöki csapat vezetője szerint idővel magától is elmúlik a veszély, hiszen a régi házakat sorra újjáépítik, immár a biztonsági előírások figyelembevételével. Ahhoz azonban, hogy az összes veszélyforrás megszűnjön, sok évre van szükség. „Ha a rengés nem a közeljövőben érkezik, minimálisak lesznek a veszteségek” – mondja. „Ha azonban holnap következik be, rengetegen meg fognak halni”.
BBC (bbc.co.uk)
Újrahasznosított műanyagból épít házakat egy walesi cég – írja a BBC. Az Affresol nevű swansea-i cég által kifejlesztett új eljárás segítségével 18 tonnányi műanyagszemétből környezetbarát ház hozható létre. A Thermo Poli Rock-nak (TPR) nevezett új, szabadalmaztatott anyag újrahasznosított műanyagból és különböző ásványokból készül. A TPR-paneleket összecsavarozva készül el az épület váza, amit aztán téglával, kővel, vagy fával borítanak be, belülről pedig a megszokott módon szigetelik. A tető cserepei is újrahasznosított anyagból készülnek. Ian McPherson, az Affresol igazgatója szerint a TPR könnyebb, ugyanakkor erősebb, mint a beton, víz- és tűzálló, nem rothad és remekül tartja a hőt. A cég számításai szerint egy ilyen anyagból készült ház mintegy hatvan évig bírja, élettartamának letelte után pedig ismét újra lehet hasznosítani.
A cég, mely jelenleg hét főt alkalmaz, két éve dolgozik a technológián és annak gyakorlatba ültetésén. A fejlesztést a walesi területi kormány is támogatta. McPherson szerint a TPR a világ minden táján alkalmazható, hiszen a szemét felhasználása és gyűjtése a világ összes országa számára komoly probléma. Ezen a héten az első vásárló is megérkezett: a Worcester Bosch nevű fűtő- és vízkeringető rendszerekkel foglalkozó vállalat Worcestershire-i üzemébe rendelt egy TPR-házat, sőt, a cég elhasznált vízmelegítőit is felajánlotta újrahasznosításra.

Kecskesajtos fagyiért őrülnek meg a Balatonnál